Plugins - All-In-One Security (AIOS) – Security and Firewall - Stable (latest re - en to fa translation catalogue (1786 entries)

en: Enforce on password reset
fa: اجرای تنظیم مجدد کلمه عبور

en: All localhost URLs are already an exception.
fa: همه URL های localhost در حال حاضر یک استثنا هستند.

en: Each URL must be on a new line.
fa: هر URL باید در یک خط جدید باشد.

en: Enter URL exceptions.
fa: استثنائات URL را وارد کنید.

en: URL exceptions
fa: استثنائات URL

en: Enable
fa: فعال‌سازی

en: An error occurred while rendering this notice, please enable and check your debug log.
fa: هنگام ارائه این اعلان خطایی روی داد، لطفاً گزارش اشکال زدایی خود را فعال کرده و بررسی کنید.

en: If you are locked out by the HTTP authentication feature, define the following constant %s in wp-config.php to disable the feature.
fa: اگر توسط ویژگی احراز هویت HTTP قفل شده اید، %s ثابت زیر را در wp-config.php تعریف کنید تا این ویژگی غیرفعال شود.

en: HTTP authentication is currently disabled via the AIOS_DISABLE_HTTP_AUTHENTICATION constant (which is mostly likely to be defined in your wp-config.php)
fa: احراز هویت HTTP در حال حاضر از طریق ثابت AIOS_DISABLE_HTTP_AUTHENTICATION غیرفعال است (که احتمالاً در wp-config.php شما تعریف شده است)

en: NOTE: Even if these options are disabled, the plugin settings will still be inactive when the plugin is uninstalled, but they will be remembered for the next time the plugin is installed and activated.
fa: توجه: حتی اگر این گزینه‌ها غیرفعال باشند، تنظیمات افزونه همچنان غیرفعال خواهند بود، اما برای دفعه بعد که افزونه نصب و فعال می‌شود، به خاطر سپرده می‌شوند.

en: Listing directory content
fa: فهرست کردن محتوای دایرکتوری

en: Block debug log
fa: مسدود کردن گزارش اشکال زدایی

en: Enable this option to detect IP addresses that return 404 errors.
fa: برای شناسایی آدرس های IP که خطاهای 404 را برمی گرداند، این گزینه را فعال کنید.

en: Enable 404 IP detection
fa: شناسایی آی پی 404 را فعال کنید

note: translators: %1$s - Open strong tag, %2$s - Close strong tag.
en: The %1$s Smart 404 %2$s feature in Premium automatically detects and blocks these IP addresses.
fa: ویژگی %1$s هوشمند 404 %2$s در پریمیوم به‌طور خودکار این آدرس‌های IP را شناسایی و مسدود می‌کند.

note: translators: %1$s - Open strong tag, %2$s - Close strong tag.
en: With this feature enabled, you can use the table below to manually temporarily block IP addresses.
fa: با فعال بودن این ویژگی، می‌توانید از جدول زیر برای مسدود کردن موقت آدرس‌های IP استفاده کنید.

en: Wordpress forms CAPTCHA settings
fa: وردپرس تنظیمات کپچا را تشکیل می دهد

en: Other forms CAPTCHA settings
fa: سایر اشکال تنظیمات کپچا

en: Other forms
fa: فرم‌های دیگر

en: Woocommerce forms
fa: فرم‌های ووکامرس

en: Wordpress forms
fa: فرم‌های وردپرس

en: CAPTCHA provider
fa: ارائه‌دهنده کپچا

en: The .htaccess file either does not exist or is unreadable
fa: پرونده htaccess وجود ندارد یا قابل خواندن نیست

en: The firewall won't operate correctly.
fa: فایروال به درستی کار نمی‌کند.

en: Failed to load the firewall resources.
fa: بارگذاری منابع فایروال ناموفق بود.

en: Something went wrong please try again later.
fa: خطایی رخ داده است لطفا بعدا دوباره سعی نمایید

en: Block & allow lists
fa: لیست ها را مسدود و مجاز کنید

en: Failure message:
fa: پیام خطا

en: Check this if you want to protect the frontend of your site with HTTP authentication.
fa: اگر می‌خواهید از صفحه اصلی سایت خود با احراز هویت HTTP محافظت کنید، این را بررسی کنید.

en: Enable for frontend:
fa: فعال کردن برای frontend:

en: Check this if you want to protect the WordPress dashboard area of your site with HTTP authentication.
fa: اگر می خواهید از داشبورد وردپرس سایت خود با احراز هویت HTTP محافظت کنید، این را بررسی کنید.

en: Enable for WordPress dashboard:
fa: فعال کردن برای داشبورد وردپرس:

en: HTTP authentication for WordPress dashboard and frontend
fa: احراز هویت HTTP برای داشبورد وردپرس و فرانت اند

en: However, if this is because you have HTTP authentication set up elsewhere, such as another plugin or at the webserver level, then this feature either shouldn't be activated, or should only be activated with the same username/password.
fa: با این حال، اگر به این دلیل است که شما احراز هویت HTTP را در جای دیگری تنظیم کرده اید، مانند افزونه دیگری یا در سطح وب سرور، این ویژگی یا نباید فعال شود یا فقط باید با همان نام کاربری/رمز عبور فعال شود.

en: If this is because you previously activated this feature then no action is required.
fa: اگر این به این دلیل است که قبلاً این ویژگی را فعال کرده اید، هیچ اقدامی لازم نیست.

en: Your web browser is already sending a username/password.
fa: مرورگر وب شما در حال ارسال نام کاربری/رمز عبور است.

en: Your site is currently using https.
fa: سایت شما در حال حاضر از https استفاده می کند.

en: The username and password will only be secure if you're enforcing the use of TLS(https) on your site.
fa: نام کاربری و رمز عبور تنها در صورتی امن خواهند بود که استفاده از TLS(https) را در سایت خود اعمال کنید.

en: Only enable this feature for the frontend of your site if you don't want your site to be public.
fa: فقط در صورتی که نمی خواهید سایت شما عمومی باشد، این ویژگی را برای قسمت جلویی سایت خود فعال کنید.

en: The HTTP authentication feature gives you a way to add a login username and password to your site through the use of the WWW-Authenticate header.
fa: ویژگی احراز هویت HTTP راهی را در اختیار شما قرار می دهد تا با استفاده از هدر WWW-Authenticate یک نام کاربری و رمز عبور ورود به سایت خود را اضافه کنید.

en: Cloudflare detects that the set-cookie header is set and will not cache the page by default.
fa: کلودفلر تشخیص می دهد که هدر set-cookie تنظیم شده است و به طور پیش فرض صفحه را کش نمی کند.

en: Unless your cache (e.g. Cloudflare) is configured to ignore these cookies, it may decide to not cache any of these pages.
fa: مگر اینکه حافظه پنهان شما (مثلاً کلودفلر) طوری پیکربندی نشده باشد که این کوکی ها را نادیده بگیرد، ممکن است تصمیم بگیرد که هیچ یک از این صفحات را ذخیره نکند.

en: This feature uses cookies.
fa: این ویژگی از کوکی ها استفاده می کند.

en: Using cookies may prevent caches from caching pages containing comment forms.
fa: استفاده از کوکی‌ها ممکن است از ذخیره کردن صفحات حاوی فرم‌های نظر توسط حافظه پنهان جلوگیری کند.

en: Use cookies to detect comment spam
fa: برای شناسایی هرزنامه نظرات از کوکی ها استفاده کنید

en: The settings update was unsuccessful.
fa: به روز رسانی تنظیمات ناموفق بود.

en: HTTP authentication for admin and frontend
fa: احراز هویت HTTP برای ادمین و فرانت اند

en: You must enter an integer greater than zero for the "minimum number of spam comments" field; it has been set to the default value.
fa: برای قسمت "حداقل تعداد نظرات هرزنامه" باید عدد صحیحی بزرگتر از صفر وارد کنید. روی مقدار پیش فرض تنظیم شده است.

en: Please enter a value for the HTTP authentication password.
fa: لطفاً یک مقدار برای رمز عبور احراز هویت HTTP وارد کنید.

en: Failed to save 'Password'.
fa: 'رمز عبور' ذخیره نشد.

en: Please enter a value for the HTTP authentication username.
fa: لطفاً یک مقدار برای نام کاربری احراز هویت HTTP وارد کنید.

en: Failed to save 'Username'.
fa: 'نام کاربری' ذخیره نشد.

en: Failed to save 'Enable for frontend'.
fa: 'فعال کردن برای جلو' ذخیره نشد.

en: Your site is currently not using https.
fa: سایت شما در حال حاضر از https استفاده نمی کند.

en: Failed to save 'Enable for WordPress dashboard'.
fa: 'فعال کردن داشبورد وردپرس' ذخیره نشد.

en: HTTP authentication
fa: احراز هویت HTTP

en: Disable user enumeration
fa: غیرفعال کردن شمارش کاربران

en: Refresh manual approval data
fa: اطلاعات تأیید دستی را بازخوانی کنید

en: Rules
fa: قوانین

en: String filtering
fa: فیلتر رشته

en: URL security
fa: امنیت پیوند

en: Comment protection
fa: حفاظت از نظرات

en: Feed control
fa: کنترل خوراک

en: Security enhancements
fa: پیشرفت های امنیتی

en: Delete default WP files
fa: فایل های وردپرس پیش فرض را حذف کنید

note: translators: %s: File path.
en: The file %s could not be read
fa: فایل %s قابل خواندن نیست

en: Enable this if you want to insert a CAPTCHA on the %s checkout page when a guest places an order.
fa: اگر می‌خواهید هنگام سفارش یک مهمان، یک کپچا در صفحه تسویه‌حساب %s درج کنید، این را فعال کنید.

en: Enable CAPTCHA on the WooCommerce checkout page
fa: کپچا را در صفحه پرداخت ووکامرس فعال کنید

en: Guest checkout allows a customer to place an order without an account or being logged in.
fa: تسویه حساب مهمان به مشتری این امکان را می دهد که بدون حساب کاربری یا وارد شدن به سیستم سفارش دهد.

en: Therefore, the setting below is not relevant.
fa: بنابراین، تنظیم زیر مرتبط نیست.

en: Guest checkout is not enabled in your WooCommerce settings.
fa: پرداخت مهمان در تنظیمات ووکامرس شما فعال نیست.

note: translators: %s: File name
en: The %s file has already been deleted.
fa: فایل %s قبلاً حذف شده است.

note: translators: %s: Error notification with strong HTML tag.
en: %s: Your IP address is currently locked.
fa: %s: آدرس آی پی شما در حال حاضر قفل است.

en: Woo Checkout CAPTCHA
fa: وو تسویه حساب کپچا

en: The selected IP could not be added to the permanent block list.
fa: آی پی انتخاب شده را نمی توان به لیست بلوک دائمی اضافه کرد.

en: No valid IP address was provided
fa: هیچ آدرس آی پی معتبری ارائه نشده است

en: The selected account could not be deleted.
fa: حساب انتخاب شده حذف نشد.

en: The selected account could not be approved.
fa: حساب انتخاب شده تأیید نشد.

en: No valid user ID was provided
fa: هیچ شناسه کاربری معتبری ارائه نشده است

en: Invalid action provided for registered user.
fa: اقدام نامعتبر برای کاربر ثبت نام شده ارائه شده است.

en: No user ID was provided
fa: هیچ شناسه کاربری ارائه نشده است

en: Invalid action provided for logged in user.
fa: اقدام نامعتبر برای کاربر وارد شده ارائه شده است.

en: The following options had invalid values and have been set to the defaults: %s
fa: گزینه‌های زیر دارای مقادیر نامعتبر بوده و روی پیش‌فرض تنظیم شده‌اند: %s

en: The restoration of the wp-config.php file failed, please check the contents of the file you are trying to restore from.
fa: بازیابی فایل wp-config.php انجام نشد، لطفاً محتوای فایلی را که می‌خواهید از آن بازیابی کنید بررسی کنید.

en: The restoration of the wp-config.php file failed, please attempt to restore this file manually using FTP.
fa: بازیابی فایل wp-config.php انجام نشد، لطفاً سعی کنید این فایل را به صورت دستی با استفاده از FTP بازیابی کنید.

en: The restoration .htaccess file has failed, please check the contents of the file you are trying to restore from.
fa: بازیابی فایل htaccess ناموفق بود، لطفاً محتویات فایلی را که می‌خواهید از آن بازیابی کنید بررسی کنید.

en: The restoration of the .htaccess file failed; please attempt to restore the .htaccess file manually using FTP.
fa: بازیابی فایل .htaccess ناموفق بود. لطفاً سعی کنید فایل htaccess. را به صورت دستی با استفاده از FTP بازیابی کنید.

en: Your .htaccess file was successfully backed up.
fa: فایل htaccess. شما با موفقیت پشتیبان گیری شد.

en: Some of the security features could not be disabled.
fa: برخی از ویژگی های امنیتی را نمی توان غیرفعال کرد.

en: Please try to delete them manually.
fa: لطفا سعی کنید آنها را به صورت دستی حذف کنید.

en: Failed to delete the %s file(s).
fa: فایل(های) %s حذف نشد.

en: The files have been deleted successfully.
fa: فایل ها با موفقیت حذف شدند.

en: Could not write to the .htaccess file.
fa: نمی توان در فایل htaccess. نوشت.

en: The settings have been successfully updated
fa: تنظیمات با موفقیت به روز شد

en: either it has already been blocked, or your user account lacks sufficient permissions to perform IP blocking.
fa: یا قبلاً مسدود شده است یا حساب کاربری شما فاقد مجوزهای کافی برای مسدود کردن آی پی است.

en: The selected IP address could not be blocked due to one of the following reasons:
fa: آدرس آی پی انتخاب شده به یکی از دلایل زیر مسدود نشد:

en: The selected IP address is now permanently blocked.
fa: آدرس آی پی انتخاب شده اکنون برای همیشه مسدود شده است.

en: Invalid IP address provided.
fa: آدرس آی پی نامعتبر ارائه شده است.

en: You entered a non-numeric value for the "move spam comments to trash after number of days" field; it has been set to the default value.
fa: شما یک مقدار غیر عددی برای فیلد "انتقال نظرات هرزنامه به سطل زباله پس از تعداد روز" وارد کرده اید. روی مقدار پیش فرض تنظیم شده است.

en: Please select the level or the event type filter or filter by a search term
fa: لطفاً سطح یا فیلتر نوع رویداد یا فیلتر را با عبارت جستجو انتخاب کنید

en: Disabling...
fa: در حال غیرفعال سازی...

note: Author of the plugin
en: TeamUpdraft, DavidAnderson
fa: TeamUpdraft، دیوید اندرسون

en: WP REST API settings
fa: REST API وردپرس

en: Are you sure you want to clear all the debug logs?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید که همه گزارش های دیباگ را حذف کنید؟

en: The .htaccess file has invalid content, please manually verify that the file is properly formatted
fa: فایل htaccess دارای محتوای نامعتبر است، لطفاً به صورت دستی بررسی کنید که فایل به درستی فرمت شده است

en: Unable to delete plugin's content from .htaccess file.
fa: حذف محتوای افزونه از فایل htaccess. ممکن نیست.

en: The .htaccess file contains invalid content, please manually verify the file contents
fa: فایل htaccess. حاوی محتوای نامعتبر است، لطفاً به صورت دستی محتوای فایل را تأیید کنید

en: The .htaccess file is not supported by your web server.
fa: فایل .htaccess وب سرور شما را پشتیبانی نمیکند!

en: An error has occurred while writing to the .htaccess file.
fa: هنگام نوشتن در فایل htaccess. خطایی روی داده است.

en: Please log in and try again.
fa: لطفا وارد شوید و دوباره امتحان کنید.

en: You do not have permission to access this page.
fa: شما اجازه ندارید به این صفحه دسترسی داشته باشید!

en: The feature item manager could not be initialized.
fa: مدیر آیتم ویژگی قابل تنظیم اولیه نیست.

en: Firewall has been downgraded successfully.
fa: دیواره آتش با موفقیت به پایین افتاد!

en: Firewall has been setup successfully.
fa: دیواره آتش با موفقیت برپا شد!

en: Could not write to the .htaccess file
fa: نمی توان در فایل htaccess. نوشت

en: Max file upload limit was set to default value, because you entered a negative or zero value
fa: حداکثر محدودیت آپلود فایل روی مقدار پیش‌فرض تنظیم شد، زیرا مقدار منفی یا صفر را وارد کردید

en: The settings were successfully updated.
fa: تنظیمات با موفقیت بروز شد!

note: translators: %s: Username
en: Your account with username: %s is now active
fa: حساب کاربری شما با نام کاربری: %s اکنون فعال است

en: Downgrading firewall...
fa: در حال به پایین آوردن فایروال ...

en: Setting up firewall...
fa: در حال برپا کردن فایروال ...

en: Scanning...
fa: در حال اسکن ...

en: Please enter a valid IP address or domain name.
fa: لطفا یک IP معتبر یا یک دامنه معتبر وارد کنید!

en: It would take a desktop PC approximately %s to crack your password!
fa: یک رایانه رومیزی تقریباً %s طول می‌کشد تا رمز عبور شما را بشکند!

en: The below request methods are not necessary for every site to function and you may disable all HTTP request methods that are not essential for your site to function.
fa: روش‌های درخواست زیر برای کلیه سایت‌ها ضروری نیستند و می‌توانید تمام روش‌های درخواست HTTP را که برای عملکرد سایت شما ضروری نیستند، غیرفعال کنید.

en: If you have the 5G firewall active, you might consider activating the 6G firewall instead.
fa: اگر فایروال 5G فعال دارید، ممکن است به جای آن فایروال 6G را فعال کنید.

en: The 6G firewall is an updated and improved version of the 5G firewall that is PHP-based and doesn't use a .htaccess file.
fa: دیوار آتش 6G نسخه بهبود یافته و به روز شده‌ای از دیوار آتش 5G است که بر پایه PHP عمل می‌کند و از فایل .htaccess استفاده نمی‌کند.

en: The constant is likely already defined in your wp-config.php file.
fa: این مقدار احتمالاً از قبل در فایل wp-config.php شما تعریف شده است.

en: The DISALLOW_FILE_EDIT constant has already been defined, please remove it before enabling this feature.
fa: ثابت DISALLOW_FILE_EDIT قبلاً تعریف شده است، لطفاً قبل از فعال‌سازی این ویژگی آن را حذف کنید.

en: This tab displays the list of all IP addresses which are currently temporarily locked out.
fa: این برگه فهرستی از تمامی آدرس‌های IP که در حال حاضر به طور موقت مسدود شده‌اند را نمایش می‌دهد.

en: Enable this if you want to insert a CAPTCHA field on password-protected posts and pages.
fa: اگر می خواهید یک فیلد CAPTCHA را در صفحات و پست های محافظت شده با رمز عبور وارد کنید، این گزینه را فعال کنید.

en: Enable CAPTCHA on password protected pages/posts
fa: فعال‌سازی CAPTCHA در صفحات/پست‌های محافظت شده با رمز عبور

note: translators: %s: 'ERROR'
en: %s: Your password reset link has expired.
fa: %s: پیوند بازنشانی رمز عبور شما منقضی شده است.

note: translators: %s: 'ERROR'
en: %s: Your password reset link appears to be invalid.
fa: %s: پیوند بازنشانی رمز عبور شما به نظر می‌رسد نامعتبر است.

en: Please log in to continue.
fa: لطفاً برای ادامه ورود کنید.

en: Recovery Mode Initialized.
fa: حالت بازیابی فعال شد.

note: translators: %s: Link to the login page.
en: Please check your email, then visit the <a href="%s">login page</a>.
fa: لطفاً ایمیل خود را بررسی کنید، سپس به <a href="%s">صفحه ورود</a> مراجعه کنید.

note: translators: %s: Link to the login page.
en: Registration complete.
fa: نام نویسی شما تکمیل شد!

en: enable cookies
fa: فعال کردن کوکی

note: translators: 1: 'ERROR', 2: 'enable cookies'(Browser cookie documentation link)
en: You must %2$s to use WordPress.
fa: برای استفاده از وردپرس باید %2$s.

note: translators: 1: 'ERROR', 2: 'enable cookies'(Browser cookie documentation link)
en: %1$s: Cookies are blocked or not supported by your browser.
fa: %1$s: کوکی‌ها توسط مرورگر شما مسدود شده یا پشتیبانی نمی‌شوند.

en: support forums
fa: انجمن پشتیبانی

en: this documentation
fa: این مقالات

note: translators: 1: 'ERROR', 2: 'this documentation'(Browser cookie documentation link), 3: 'support forums'(Support forums link)
en: For help, please see %2$s or try the %3$s.
fa: برای راهنمایی، لطفاً %2$s را ببینید یا %3$s را امتحان کنید.

note: translators: 1: 'ERROR', 2: 'this documentation'(Browser cookie documentation link), 3: 'support forums'(Support forums link)
en: %1$s: Cookies are blocked due to unexpected output.
fa: %1$s: کوکی‌ها به دلیل خروجی غیرمنتظره مسدود شده‌اند.

note: translators: %s: 'ERROR'
en: Please request a new link below.
fa: لطفا یک لینک جدید در زیر درخواست کنید.

en: Hurry, offer ends 2 December.
fa: عجله کنید، پیشنهاد 28 نوامبر به پایان می رسد.

en: Please try again.
fa: لطفا دوباره تلاش کنید.

en: Captcha verification failed.
fa: اعتباریابی Captcha با شکست مواجه شد.

en: Enter
fa: وارد کنید

en: Password:
fa: رمز عبور:

en: To view it please enter your password below:
fa: برای مشاهده لطفا رمز عبور خود را در زیر وارد کنید:

en: This content is password protected.
fa: این محتوا با رمز محافظت می شود.

en: Password-protected CAPTCHA
fa: کپچا محافظت شده با رمز عبور

en: No locked IP record ID provided.
fa: هیچ شناسه سابقه آی پی قفل شده ای ارائه نشده است.

en: No audit log ID provided.
fa: شناسه گزارش حسابرسی ارائه نشده است.

en: The selected IP address has been added to the blacklist.
fa: آدرس آی پی انتخاب شده به لیست سیاه اضافه شده است.

en: The selected IP address is now temporarily locked.
fa: آدرس آی پی انتخاب شده اکنون به طور موقت قفل شده است.

en: No lockout reason provided.
fa: هیچ دلیل قفلی ارائه نشده است.

en: The selected IP address was unblacklisted successfully.
fa: آدرس آی پی انتخاب شده با موفقیت از لیست سیاه خارج شد.

en: Failed to unblacklist the selected IP address.
fa: فهرست سیاه آدرس آی پی انتخاب شده لغو نشد.

en: Failed to unlock the selected IP address.
fa: قفل آدرس آی پی انتخاب شده باز نشد.

en: Invalid IP provided.
fa: آی پی نامعتبر ارائه شده است.

en: No IP provided.
fa: هیچ آی پی ارائه نشده است.

en: Date and Time
fa: بازه زمانی

en: Lock IP
fa: قفل آی پی

en: Unblacklist
fa: لغو لیست سیاه

en: Are you sure you want to blacklist this IP address?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این آدرس آی پی را در لیست سیاه قرار دهید؟

en: Are you sure you want to temporarily lock this IP address?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این آدرس آی پی را به طور موقت قفل کنید؟

en: Are you sure you want to unlock this IP address?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این آدرس آی پی را باز کنید؟

en: Are you sure you want to unblacklist this IP address?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این آدرس آی پی را از لیست سیاه خارج کنید؟

en: The attempt to save the 'Block fake Googlebots' settings failed, because it was not possible to validate the Googlebot IP addresses:
fa: تلاش برای ذخیره تنظیمات 'Googlebots جعلی را مسدود کنید' ناموفق بود، زیرا امکان تأیید اعتبار آدرس‌های آی پی Googlebot وجود نداشت:

en: You entered an incorrect format for the "Redirect URL" field.
fa: شما قالب نادرستی را برای قسمت "تغییر مسیر پیوند" وارد کرده اید.

en: But the following notices have been raised
fa: اما تذکرات زیر مطرح شده است

en: hide
fa: مخفی

en: show more
fa: نمایش بیشتر

en: Deleted.
fa: پاک شد!

en: Refreshed.
fa: رفرش شد!

en: Completed.
fa: تکمیل شد.

en: Close
fa: بستن

en: Refreshing...
fa: در حال رفرش ...

en: Exporting...
fa: در حال برون بری...

en: Importing...
fa: در حال درون‌ریزی...

en: Clearing...
fa: در حال حذف...

en: Unlocking...
fa: در حال در آوردن از قفل ...

en: Blocking...
fa: در حال بلاک کردن ...

en: Deleting...
fa: در حال حذف...

en: Enable this to turn on the login lockout feature
fa: این را فعال کنید تا قابلیت قفل ورود فعال شود

en: Enable this to activate the custom rules entered in the text box below
fa: این را فعال کنید تا قوانین سفارشی وارد شده در کادر متن زیر فعال شود

en: Enable debug mode.
fa: فعال کردن حالت دیباگ.

en: Enable this if you want to activate the salt postfix feature.
fa: این را فعال کنید تا قوانین سفارشی وارد شده در کادر متن زیر فعال شود

en: Enable this to stop REST API access for non-logged in requests.
fa: این را فعال کنید تا دسترسی REST API را برای درخواست‌های وارد نشده متوقف کنید.

en: Enable this to disable trace and track.
fa: برای غیرفعال کردن ردیابی و ردیابی، این را فعال کنید.

en: Enable this to apply basic firewall protection to your site.
fa: برای اعمال حفاظت اولیه فایروال در سایت خود، این را فعال کنید.

en: Enable this to apply the recommended 6G firewall protection.
fa: برای اعمال حفاظت فایروال توصیه شده 6G، این را فعال کنید.

en: Enable this to prevent hotlinking to images on your site.
fa: این را فعال کنید تا از اتصال هات لینک به تصاویر در سایت خود جلوگیری کنید.

en: Connect to virtually any REST API and retrieve data without writing a line of code.
fa: تقریباً به هر API REST متصل شوید و داده ها را بدون نوشتن یک خط کد بازیابی کنید.

en: WPGetAPI is free, powerful and easy to use.
fa: WPGetAPI رایگان، قدرتمند و آسان برای استفاده است.

en: The easiest way to connect your WordPress website to an external API.
fa: ساده ترین راه برای اتصال وب سایت وردپرس خود به یک API خارجی.

en: WPGetAPI - connect WordPress to APIs without a developer
fa: WPGetAPI - وردپرس را بدون توسعه دهنده به API ها متصل کنید

en: Create PDF invoices, automations, barcodes, reports and so much more.
fa: فاکتورهای PDF، اتوماسیون ها، بارکدها، گزارش ها و موارد دیگر ایجاد کنید.

en: Our range of plugins have over 7,500,000 downloads and thousands of loyal customers.
fa: مجموعه افزونه های ما بیش از 7500000 بارگیری و هزاران مشتری وفادار دارد.

en: WP Overnight is an independent plugin shop with a range of WooCommerce plugins.
fa: وردپرس Overnight یک فروشگاه افزونه مستقل با طیف وسیعی از افزونه‌های ووکامرس است.

en: WP Overnight - quality plugins for your WooCommerce store. 5 star rated invoicing, order and product management tools
fa: WP Overnight - افزونه های با کیفیت برای فروشگاه ووکامرس شما. 5 ستاره فاکتور، سفارش و ابزار مدیریت محصول

en: Improve your SEO with just a few clicks.
fa: سئوی خود را تنها با چند کلیک بهبود بخشید.

en: It strategically places relevant links within your content.
fa: به طور استراتژیک پیوندهای مرتبط را در محتوای شما قرار می دهد.

en: This five-star rated plugin automates internal linking.
fa: این افزونه دارای رتبه پنج ستاره لینک های داخلی را خودکار می کند.

en: Internal Link Juicer - a five-star rated internal linking plugin for WordPress
fa: Internal Link Juicer - یک افزونه پیوند دهنده داخلی با رتبه پنج ستاره برای وردپرس

en: Easy Updates Manager is an obvious choice for anyone wanting to take control of their website updates.
fa: مدیر به روز رسانی آسان یک انتخاب واضح برای هر کسی است که می خواهد کنترل به روز رسانی وب سایت خود را در دست بگیرد.

en: With a huge number of settings for endless customization.
fa: با تعداد زیادی تنظیمات برای سفارشی سازی بی پایان.

en: A light yet powerful plugin that allows you to manage all kinds of updates.
fa: یک افزونه سبک و در عین حال قدرتمند که به شما امکان می دهد انواع به روز رسانی ها را مدیریت کنید.

en: Easy Updates Manager - keep your WordPress site up to date and bug free
fa: مدیر به روز رسانی آسان - سایت وردپرس خود را به روز و بدون اشکال نگه دارید

en: Enable this if you want the rename login page feature
fa: اگر می خواهید ویژگی صفحه ورود به سیستم را تغییر نام دهید، این را فعال کنید

en: Enable this if you want the honeypot feature for the registration page
fa: اگر می خواهید ویژگی هانی پات را برای صفحه ثبت نام داشته باشید، این را فعال کنید

en: Enable this if you want the honeypot feature for the login page
fa: اگر می خواهید ویژگی هانی پات را برای صفحه ورود به سیستم می خواهید، این را فعال کنید

en: Enable this if you want to insert CAPTCHA on a %s registration form.
fa: اگر می‌خواهید کپچا را در فرم ثبت نام %s وارد کنید، این را فعال کنید.

en: Enable this if you want to insert CAPTCHA on a %s lost password form.
fa: اگر می‌خواهید کپچا را در فرم رمز عبور گمشده %s وارد کنید، این را فعال کنید.

en: Enable this if you want to insert CAPTCHA on a %s login form.
fa: اگر می‌خواهید کپچا را در فرم ورود %s وارد کنید، این را فعال کنید.

en: Unlock new ways to speed up your WordPress website.
fa: راه های جدید برای افزایش سرعت وب سایت وردپرس خود را باز کنید.

en: Learn more
fa: اطلاعات بیشتر

en: Encryption of keys in the database has been enabled.
fa: رمزگذاری کلیدها در پایگاه داده فعال شده است.

en: 20% off - Black Friday Sale
fa: 20% تخفیف جمعه سیاه (Black Friday)

en: You cannot block your own IP address:
fa: شما نمیتوانید IP خود را بلاک کنید :

en: Only invalid IP addresses were provided: you can not block your own IP address
fa: فقط آدرس های آی پی نامعتبر ارائه شده است: شما نمی توانید آدرس IP خود را مسدود کنید

en: Failed to log out the selected user.
fa: ناموفق در بیرون کردن کاربران انتخاب شده.

en: You cannot log out a user from a different subsite.
fa: شما نمی توانید یک کاربر را از یک سایت فرعی دیگر خارج کنید.

en: Super admins cannot be logged out.
fa: سوپر ادمین ها را نمی توان از سیستم خارج کرد.

en: You cannot log yourself out
fa: شما نمی توانید خود را از سیستم خارج کنید

en: Invalid user ID provided.
fa: شناسه کاربری نامعتبر ارائه شده است.

en: Some users were not logged out due to the ID being invalid, or them being a super admin or a member of a different subsite on a multisite
fa: برخی از کاربران به دلیل نامعتبر بودن شناسه یا اینکه یک سوپر ادمین یا عضو یک سایت فرعی دیگر در چند سایت هستند از سیستم خارج نشدند.

en: Enable this to remove all database tables for this site when uninstalling the plugin.
fa: برای حذف تمام جداول پایگاه داده این سایت هنگام حذف نصب افزونه، این را فعال کنید.

en: Are you sure you want to unblock this item?
fa: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید این مورد را از محدودیت در بیاورید؟

en: Use the following field to change the admin username.
fa: جهت تغییر نام کاربری admin از زمینه زیر استفاده کنید.

en: It is highly recommended that you change this name to something else.
fa: به شدت توصیه می شود که این نام را به نام دیگری تغییر دهید.

en: Your site currently has an account which uses the "admin" username.
fa: به شدت توصیه می شود که این نام را به نام دیگری تغییر دهید.

en: Therefore undesirable registrants will be unable to log in without your express approval.
fa: بنابراین ثبت نام کنندگان نامطلوب نمی توانند بدون تایید صریح شما وارد سیستم شوند.

en: This feature will automatically set a newly registered account to "pending" until the administrator activates it.
fa: این ویژگی به طور خودکار یک حساب تازه ثبت نام شده را به حالت "در انتظار" تنظیم می کند تا زمانی که مدیر آن را فعال کند.

en: Existing usernames are not blocked even if present in the list.
fa: نام های کاربری موجود حتی در صورت وجود در لیست مسدود نمی شوند.

en: Insert one username per line.
fa: در هر خط یک نام کاربری وارد کنید.

en: Such a predictable and simple password would take a competent hacker merely minutes to guess your password by using a simple script which cycles through the easy and most common combinations.
fa: چنین رمز عبور قابل پیش بینی و ساده ای تنها چند دقیقه طول می کشد تا یک هکر با صلاحیت رمز عبور شما را با استفاده از یک اسکریپت ساده که در میان آسان ترین و رایج ترین ترکیب ها چرخش می کند، حدس بزند.

en: Many people fall into the trap of using a simple word or series of numbers as their password.
fa: بسیاری از افراد در دام استفاده از یک کلمه ساده یا یک سری اعداد به عنوان رمز عبور خود می افتند.

en: Enable this feature in order to move the spam comments to trash after given number of days.
fa: این ویژگی را فعال کنید تا نظرات هرزنامه را پس از چند روز معین به سطل زباله منتقل کنید.

en: It is a primary configuration file and contains crucial things such as details of your database and other critical components.
fa: این یک فایل پیکربندی اولیه است و شامل موارد مهمی مانند جزئیات پایگاه داده شما و سایر اجزای حیاتی است.

en: Your "wp-config.php" file is one of the most important files in your WordPress installation.
fa: پرونده «wp-config.php» شما یکی از مهم‌ترین پرونده‌ها در نصب وردپرس‌تان است.

en: Importing settings blindly can cause you to be locked out of your site.
fa: درون‌ریزی کورکورانه‌ی تنظیمات ممکن است باعث قفل‌شدن سایت به روی شما شود.

en: NOTE: Before importing, it is your responsibility to know what settings you are trying to import.
fa: توجه: قبل از وارد کردن، این مسئولیت شماست که بدانید چه تنظیماتی را می‌خواهید وارد کنید.

en: Use it if you think one of the firewall rules is causing an issue on your site.
fa: اگر فکر می کنید یکی از قوانین فایروال باعث ایجاد مشکل در سایت شما می شود، از آن استفاده کنید.

en: This feature will disable all firewall rules which are currently active in this plugin and it will also delete these rules from your .htaccess file.
fa: اگر فکر می کنید یکی از قوانین فایروال باعث ایجاد مشکل در سایت شما می شود، از آن استفاده کنید.

en: If this variable does not contain the visitor's IP address, then whilst you can make a different selection below, it is better to ask your web hosting company to have it correctly set.
fa: اگر این متغیر شامل آدرس آی پی بازدیدکننده نیست، در حالی که می توانید انتخاب متفاوتی در زیر انجام دهید، بهتر است از شرکت میزبان وب خود بخواهید که آن را به درستی تنظیم کند.

en: The default is to use the REMOTE_ADDR PHP server variable.
fa: پیش فرض استفاده از متغیر سرور PHP REMOTE_ADDR است.

en: It can consist of things like trojan horses, adware, worms, spyware and any other undesirable code which a hacker will try to inject into your website.
fa: این می تواند شامل مواردی مانند اسب های تروجان، ابزارهای تبلیغاتی مزاحم، کرم ها، نرم افزارهای جاسوسی و هر کد نامطلوب دیگری باشد که یک هکر سعی می کند به وب سایت شما تزریق کند.

en: The word malware stands for malicious software.
fa: کلمه بدافزار مخفف نرم افزار مخرب است.

en: These can include things such as log files.
fa: این موارد می تواند شامل مواردی مانند فایل های گزارش باشد.

en: You can exclude specific files/directories from the scan which would not normally pose any security threat if they were changed.
fa: می‌توانید فایل‌ها/دایرکتوری‌های خاصی را از اسکن حذف کنید که در صورت تغییر، معمولاً هیچ تهدید امنیتی ایجاد نمی‌کنند.

en: These can include things such as image files.
fa: این موارد می تواند شامل مواردی مانند فایل های تصویری باشد.

en: You can exclude file types from the scan which would not normally pose any security threat if they were changed.
fa: می‌توانید انواع فایل‌هایی را که در صورت تغییر آن‌ها معمولاً هیچ تهدید امنیتی ایجاد نمی‌کنند، از اسکن حذف کنید.

en: PHP firewall settings
fa: تنظیمات فایروال PHP

en: Ask your hosting provider to check this if you don't have access to httpd.conf
fa: اگر به httpd.conf دسترسی ندارید، از ارائه دهنده هاست خود بخواهید این را بررسی کند

en: NOTE: In order for this feature to work "AllowOverride" of the Indexes directive must be enabled in your httpd.conf file.
fa: توجه: برای اینکه این ویژگی کار کند، "AllowOverride" دستورالعمل Indexes باید در فایل httpd.conf شما فعال باشد.

en: The 6G firewall provides other settings for blocking malicious query strings, request strings, referers and user-agents; you can configure their settings below.
fa: فایروال 6G تنظیمات دیگری را برای مسدود کردن رشته های پرس و جو مخرب، رشته های درخواست، ارجاع دهنده ها و عامل های کاربر فراهم می کند. می توانید تنظیمات آنها را در زیر پیکربندی کنید.

en: Other settings
fa: سایر تنظیمات

en: For example when Google indexes your pages it uses bots to achieve this task.
fa: به عنوان مثال وقتی گوگل صفحات شما را ایندکس می کند از ربات ها برای رسیدن به این کار استفاده می کند.

en: A bot is a piece of software which runs on the Internet and performs automatic tasks.
fa: ربات یک نرم افزار است که در اینترنت اجرا می شود و وظایف را به صورت خودکار انجام می دهد.

en: Save .htaccess firewall settings
fa: تنظیمات فایروال htaccess را ذخیره کنید

en: .htaccess firewall settings
fa: تنظیمات فایروال htaccess

en: You %s before activating this feature.
fa: شما %s قبل از فعال کردن این ویژگی.

en: Are you sure you want to delete all records?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید همه رکوردها را حذف کنید؟

en: This feature is marked for deprecation and will be removed in a future version of the plugin.
fa: این ویژگی برای منسوخ شدن علامت گذاری شده است و در نسخه بعدی افزونه حذف خواهد شد.

en: 5G firewall settings
fa: تنظیمات فایروال 5G

en: Hide advanced options
fa: مخفی کردن گزینه‌های حرفه ای

en: Show advanced options
fa: نمایش گزینه‌های حرفه ای

en: 6G firewall settings
fa: تنظیمات فایروال 6G

en: Automatically delete the files after a WP core update.
fa: پس از به‌روزرسانی هسته وردپرس، فایل‌ها را به‌طور خودکار حذف کنید.

en: You are encouraged to choose something which is hard to guess and only you will remember.
fa: شما تشویق می شوید چیزی را انتخاب کنید که حدس زدن آن سخت است و فقط شما به خاطر خواهید آورد.

en: Enter a string which will represent your secure login page slug.
fa: رشته ای را وارد کنید که نشان دهنده اسلاگ صفحه ورود امن شما باشد.

note: translators: 1: Brute force link, 2: Rename login link 3: Open strong tag, 4: Close strong tag.
en: Having both of them enabled on your site means you are creating 2 layers of security.
fa: فعال بودن هر دوی آنها در سایت به این معنی است که شما در حال ایجاد 2 لایه امنیتی هستید.

note: translators: 1: Brute force link, 2: Rename login link 3: Open strong tag, 4: Close strong tag.
en: These features are NOT functionally related.
fa: این ویژگی ها از نظر عملکردی مرتبط نیستند.

en: You are highly encouraged to choose a word which will be difficult to guess.
fa: شما بسیار تشویق می شوید که کلمه ای را انتخاب کنید که حدس زدن آن دشوار است.

en: Choose a secret word consisting of alphanumeric characters which you can use to access your special URL.
fa: یک کلمه مخفی متشکل از کاراکترهای الفبایی را انتخاب کنید که می توانید از آن برای دسترسی به URL خاص خود استفاده کنید.

en: Consequently, this feature cannot be used on this site.
fa: در نتیجه نمی توان از این ویژگی در این سایت استفاده کرد.

en: The cookie test failed on this server.
fa: تست کوکی در این سرور ناموفق بود.

note: translators: %s: Notes link. translators: %s: Notes URL.
en: This feature can lock you out of admin if it doesn't work correctly on your site.
fa: اگر این ویژگی به درستی در سایت شما کار نکند، می‌تواند شما را از دسترسی ادمین قفل کند.

en: The validation message will be displayed only when using %s version %s or greater
fa: پیام تأیید اعتبار فقط در صورت استفاده از %s نسخه %s یا بالاتر نمایش داده می شود

en: This feature requires %s version %s or greater
fa: این ویژگی به %s نسخه %s یا بالاتر نیاز دارد

en: For the exact placement of the CAPTCHA you can use the following shortcode in your %s template
fa: برای قرار دادن دقیق کپچا می توانید از کد کوتاه زیر در قالب %s خود استفاده کنید

en: %s will automatically try to insert a CAPTCHA field before the form's submit button
fa: %s به طور خودکار سعی می کند یک فیلد کپچا را قبل از دکمه ارسال فرم وارد کند

en: Enable this if you want to insert a CAPTCHA field on %s forms.
fa: اگر می‌خواهید فیلد کپچا را در فرم‌های %s درج کنید، این را فعال کنید.

en: Enable CAPTCHA on %s
fa: کپچا را در %s فعال کنید

note: translators: %s: File name
en: Check the file/directory permissions at: %s
fa: مجوزهای فایل/دایرکتوری را در: %s بررسی کنید

note: translators: %s: File name
en: Failed to delete the %s file.
fa: فایل %s حذف نشد.

note: translators: %s: File name
en: Successfully deleted the %s file.
fa: فایل %s با موفقیت حذف شد.

note: translators: 1: Email 2: Link
en: Please press the link below to unlock your account:
fa: لطفا لینک زیر را فشار دهید تا قفل حساب خود را باز کنید:

note: translators: 1: Email 2: Link
en: You have requested for the account with email address %s to be unlocked.
fa: شما درخواست کرده اید که حساب با آدرس ایمیل %s باز شود.

note: translators: %s: Notification with strong HTML tag.
en: An administrator needs to activate your account before you can login.
fa: قبل از اینکه بتوانید وارد شوید، یک مدیر باید حساب شما را فعال کند.

note: translators: %s: Notification with strong HTML tag.
en: ACCOUNT PENDING
fa: حساب در انتظار

note: translators: %s: Notification with strong HTML tag.
en: %s: Your account is currently not active.
fa: %s: حساب شما در حال حاضر فعال نیست.

note: translators: %s: Error notification with strong HTML tag.
en: %s: Your answer was incorrect - please try again.
fa: %s: پاسخ شما نادرست بود - لطفاً دوباره امتحان کنید.

note: translators: %s: Error notification with strong HTML tag.
en: Please contact the administrator.
fa: لطفا با مدیر تماس بگیرید.

note: translators: %s: Error notification with strong HTML tag. translators: %s: 'ERROR'
en: ERROR
fa: خطا

note: translators: %s: Error notification with strong HTML tag.
en: %s: Access from your IP address has been blocked for security reasons.
fa: %s: دسترسی از آدرس آی پی شما به دلایل امنیتی مسدود شده است.

en: Please ask your web hosting company to install one of them.
fa: لطفا از شرکت میزبانی وب خود بخواهید یکی از آنها را نصب کند.

en: Insert tag
fa: درج برچسب

en: Generate a form-tag to use %s CAPTCHA
fa: یک برچسب فرم برای استفاده از %s کپچا ایجاد کنید

en: %s captcha
fa: %s کپچا

en: Dark
fa: تیره

en: Light
fa: روشن

en: Auto
fa: خودکار

note: translators: %s: User login
en: Password for user account: `%s` successfully changed
fa: رمز عبور حساب کاربری: `%s` با موفقیت تغییر کرد

en: Successful logout with username:
fa: خروج موفقیت آمیز با نام کاربری:

en: (force logout)
fa: خروج اجباری

en: Password reset
fa: تنظیم دوباره کلمه عبور

en: User removed from blog
fa: کاربر از وبلاگ حذف شد

en: User deleted
fa: کاربر حذف شد

en: Successful logout
fa: خروج موفق

note: translators: %s: Plugin name
en: %s CAPTCHA
fa: %s کپچا

en: You must enter some .htaccess directives in the text box below
fa: شما باید چند دستورالعمل .htaccess را در کادر متنی زیر وارد کنید

en: Are you sure you want to force this user to be logged out of this session?
fa: آیا مطمئنید که می خواهید این کاربر را مجبور کنید از این جلسه خارج شود؟

en: Not Found
fa: پیدا نشد

en: Are you sure you want to permanently block this IP address?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این آدرس آی پی را برای همیشه مسدود کنید؟

en: .htaccess rules
fa: قوانین htaccess

en: PHP rules
fa: قوانین php

en: Disable PHP file editing failed: unable to modify or make a backup of the wp-config.php file.
fa: غیرفعال کردن ویرایش فایل PHP ناموفق بود: نمی توان فایل wp-config.php را تغییر داد یا یک نسخه پشتیبان تهیه کرد.

en: File security
fa: امنیت فایل

en: This operation will not go ahead.
fa: این عملیات پیش نخواهد رفت.

en: Failed to make a backup of the wp-config.php file.
fa: تهیه نسخه پشتیبان از فایل wp-config.php انجام نشد.

en: This feature can only be used if the plugin can successfully write to the wp-config.php file.
fa: این ویژگی تنها در صورتی قابل استفاده است که افزونه بتواند با موفقیت در فایل wp-config.php بنویسد.

en: The plugin has detected that it cannot write to the wp-config.php file.
fa: افزونه تشخیص داده است که نمی تواند در فایل wp-config.php بنویسد.

en: Maintenance mode is currently enabled.
fa: حالت تعمیر و نگهداری در حال حاضر فعال است.

en: Please support us, here is how:
fa: لطفا از ما حمایت کنید، این روش به شرح زیر است:

en: We are working hard to make your WordPress site more secure.
fa: ما سخت در تلاش هستیم تا سایت وردپرس شما را ایمن‌تر کنیم.

en: 404 Detection Feature - The operation to delete all the 404 event logs failed
fa: ویژگی تشخیص 404 - عملیات حذف همه 404 گزارش رویداد ناموفق بود

note: translators: 1: Product Name, 2: Rating, 3: Trustpilot URL, 4: G2 URL
en: We really appreciate your support!
fa: ما واقعا از حمایت شما قدردانی می کنیم!

en: less than one second
fa: کمتر از یک ثانیه

en: second(s)
fa: ثانیه

en: minute(s)
fa: دقیقه

en: Lock Status
fa: وضعیت قفل

en: Event Type
fa: نوع رویداد

en: Id
fa: شناسه

en: File Security
fa: امنیت فایل

en: If your visitors have either cookies or JavaScript disabled, their comments will automatically be discarded or marked as spam.
fa: اگر بازدیدکنندگان شما کوکی ها یا جاوا اسکریپت را غیرفعال کرده باشند، نظرات آنها به طور خودکار کنار گذاشته می شود یا به عنوان هرزنامه علامت گذاری می شود.

en: This feature uses cookies and JavaScript.
fa: این ویژگی از کوکی ها و جاوا اسکریپت استفاده می کند.

en: In other words, if the comment was not submitted by a human, the request will be discarded or marked as spam.
fa: به عبارت دیگر، اگر نظر توسط یک انسان ارسال نشده باشد، درخواست حذف یا به عنوان هرزنامه علامت گذاری می شود.

en: You should keep this option disabled after you have finished debugging the issue.
fa: پس از اتمام رفع اشکال، باید این گزینه را غیرفعال نگه دارید.

en: or schedule regular file scans below.
fa: یا اسکن های منظم فایل را در زیر برنامه ریزی کنید.

en: Scan now
fa: هم‌اکنون اسکن کنید

en: Time now
fa: هم‌اکنون

en: No previous scan results
fa: نتیجه اسکنی از قبل موجود نیست

en: View the last file scan results
fa: نمایش نتایج آخرین اسکن پرونده

en: Previous file scan results
fa: نتایج اسکن پرونده قبلی

en: Next file scan
fa: اسکن پرونده بعدی

en: View the scan results and clear this message
fa: مشاهده نتایج اسکن و پاک کردن این پیام

en: This will enable protection against WordPress pingback vulnerabilities.
fa: این امکان محافظت در برابر آسیب پذیری های پینگ بک وردپرس را فراهم می کند.

en: If you use Jetpack or WP iOS or other apps which need WP XML-RPC functionality then check this.
fa: اگر از جت پک یا وردپرس iOS یا برنامه های دیگری که به عملکرد وردپرس XML-RPC نیاز دارند استفاده می کنید، این را بررسی کنید.

en: This file may contain sensitive information.
fa: این پرونده ممکن است حاوی اطلاعات حساسی باشد.

en: WordPress has an option to turn on the debug logging to a file located in wp-content/debug.log.
fa: وردپرس گزینه‌ای برای روشن کردن ثبت داده ایرادیابی در یک پرونده واقع در wp-content/debug.log دارد.

en: If they are both blank, the IP address associated with the request will be added to your permanent block list.
fa: اگر هر دو خالی باشند، آدرس آی پی مرتبط با درخواست به لیست بلوک دائمی شما اضافه می شود.

en: This feature will check whether the user-agent and referer HTTP headers are blank.
fa: این ویژگی بررسی می‌کند که آیا هدرهای HTTP عامل کاربر و ارجاع‌دهنده خالی هستند یا خیر.

en: Enable this if you want to ban POST requests that have a blank user-agent and referer.
fa: اگر می‌خواهید درخواست‌های POST را که دارای یک user-agent و مرجع خالی هستند، ممنوع کنید، این را فعال کنید.

en: Ban POST requests that have a blank user-agent and referer
fa: درخواست‌های POST را که دارای یک کاربر-عامل و مرجع خالی هستند، ممنوع کنید

en: This will block character sequences which resemble XSS attacks.
fa: این کار توالی شخصیت‌هایی را که شبیه حملات XSS هستند مسدود می‌کند.

en: NOTE: The system will deposit a special cookie in your browser which will allow you access to the WordPress administration login page.
fa: توجه: سیستم یک کوکی ویژه در مرورگر شما قرار می دهد که به شما امکان دسترسی به صفحه ورود به سیستم مدیریت وردپرس را می دهد.

en: You will need to use this URL to login to your WordPress site instead of the usual login URL.
fa: برای ورود به سایت وردپرسی خود به جای آدرس ورودی معمولی باید از این پیوند استفاده کنید.

en: 3) You will then be provided with a special login URL.
fa: 3) سپس یک پیوند ویژه برای ورود به سیستم به شما ارائه می شود.

en: This secret word will be useful whenever you need to know the special URL which you will use to access the login page (see point below).
fa: این کلمه مخفی هر زمان که نیاز به دانستن پیوند ویژه ای داشته باشید که برای دسترسی به صفحه ورود استفاده می کنید مفید خواهد بود (نقطه زیر را ببینید).

en: 2) Enter a secret word consisting of alphanumeric characters which will be difficult to guess.
fa: 2) یک کلمه مخفی متشکل از کاراکترهای الفبایی را وارد کنید که حدس زدن آن دشوار خواهد بود.

en: The user agent string will be checked in a case-insensitive manner.
fa: رشته عامل کاربر به روشی بدون حروف بزرگ بررسی می شود.

en: Not logged in.
fa: وارد نشده است.

note: translators: %s: Org.
en: Org: %s
fa: سازمان: %s

note: translators: %s: IP Range.
en: IP range: %s
fa: محدوده IP: ‏%s

note: translators: %s: IP Address.
en: IP address: %s
fa: نشانی IP: ‏%s

en: Accessing user details is forbidden.
fa: دسترسی به جزئیات کاربر ممنوع است.

en: Listing users is forbidden.
fa: فهرست کردن کاربران ممنوع است.

en: The scan has detected that there was a change in your website's files.
fa: اسکن متوجه شده است که تغییری در فایل های وب سایت شما ایجاد شده است.

en: View last file scan results
fa: نمایش نتایج آخرین اسکن پرونده

en: View the file scan results
fa: مشاهده نتایج اسکن فایل

en: The details from this scan will be used for future scans.
fa: جزئیات این اسکن برای اسکن های بعدی استفاده خواهد شد.

en: This is your first file change detection scan.
fa: این اولین اسکن تشخیص تغییر فایل شما است.

en: Please check the plugin debug logs.
fa: لطفا گزارش اشکال زدایی افزونه را بررسی کنید.

en: There was an error during the file change detection scan.
fa: در حین اسکن تشخیص تغییر فایل خطایی روی داد.

en: No previous scan data was found; either run a manual scan or schedule regular file scans
fa: هیچ داده اسکن قبلی پیدا نشد. اسکن دستی را اجرا کنید یا اسکن های معمولی فایل را برنامه ریزی کنید

en: Security points
fa: نقاط امنیت

en: Feature difficulty
fa: دشواری ویژگی

en: Ban POST requests that have blank user-agent and referer headers
fa: مسدود کردن درخواست‌های POSTای که user-agent و هدرهای ارجاع‌دهنده خالی دارند

en: Invalid blocked IP ID provided.
fa: شناسه آی پی مسدود شده نامعتبر ارائه شده است.

en: The username has been successfully changed.
fa: نام کاربری با موفقیت تغییر داده شد.

en: Username: %s already exists, please enter another value.
fa: نام کاربری: %s از قبل وجود دارد؛ لطفا مقدار دیگری را امتحان کنید.

en: Are you sure you want to unblock this IP address?
fa: آیا شما مطمئنید که می‌خواهید این نشانی IP را از مسدودیت خارج کنید؟

en: Show result
fa: نمایش نتایج

en: IP lookup result
fa: نتیجه جستجوی IP

en: There is no IP lookup result available.
fa: هیچ نتیجه جستجوی آی پی در دسترس نیست.

en: Are you sure you want to unlock this address range?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این محدوده آدرس را باز کنید؟

en: Nothing is currently scheduled
fa: هیچ چیزی در حال حاضر برنامه ریزی نشده است

en: The selected record(s) have failed to delete.
fa: رکورد(های) انتخابی حذف نشدند.

en: The selected record(s) has been deleted successfully.
fa: گزارش‌های انتخاب شده با موفقیت پاک شدند!

en: The settings have been successfully updated.
fa: تنظیمات با موفقیت به روز شد.

en: Processing...
fa: در حال پردازش...

en: User Security
fa: امنیت کاربر

en: This setting will disable access to the WordPress xmlrpc.php file which is responsible for the XML-RPC functionality in WordPress.
fa: این تنظیمات دسترسی به فایل xmlrpc.php وردپرس را که مسئول عملکرد XML-RPC در وردپرس است، غیرفعال می کند.

en: This feature will prevent malicious string attacks on your site using XSS.
fa: این ویژگی با استفاده از XSS از حملات رشته های مخرب به سایت شما جلوگیری می کند.

en: Configure this rule
fa: این قانون را پیکربندی کنید

en: Rule not active
fa: قانون فعال نیست

en: Rule active
fa: قانون فعال

en: Rule not triggered
fa: قانون اجرا نمی شود

en: Rule triggered
fa: قانون راه اندازی شد

note: translators: 1: Old location 2: New location
en: This page will be removed in a future release.
fa: این صفحه در نسخه بعدی حذف خواهد شد.

en: Save allow list
fa: ذخیره لیست مجاز

en: All IPs in your allow list will no longer be affected by the firewall's rules.
fa: تمام IP های موجود در لیست مجاز شما دیگر تحت تأثیر قوانین فایروال قرار نخواهند گرفت.

en: This option allows you to add IP addresses to your allow list.
fa: این گزینه به شما امکان می دهد آدرس های IP را به لیست مجاز خود اضافه کنید.

en: Allow list
fa: لیست مجاز

en: By protecting your files and assets, you can help prevent nefarious users gain key information and protect your server's resources.
fa: با محافظت از فایل‌ها و دارایی‌های خود، می‌توانید از دستیابی کاربران شرور به اطلاعات کلیدی جلوگیری کنید و از منابع سرور خود محافظت کنید.

en: These features allow you to protect your files and assets.
fa: این ویژگی ها به شما امکان می دهد از فایل ها و دارایی های خود محافظت کنید.

note: translators: %s: AIOS Constant.
en: If you are locked out by the login whitelist feature and you do not have a static IP address, define the following constant %s in wp-config.php to disable the feature.
fa: اگر توسط ویژگی لیست سفید ورود به سیستم قفل شده اید و آدرس آی پی ثابت ندارید، برای غیرفعال کردن ویژگی، %s ثابت زیر را در wp-config.php تعریف کنید.

en: If that field contains a value when the form is submitted then a robot has most likely submitted the form and it is consequently dealt with.
fa: اگر آن فیلد حاوی مقداری در هنگام ارسال فرم باشد، به احتمال زیاد یک ربات فرم را ارسال کرده است و در نتیجه با آن برخورد می شود.

en: The way honeypots work is that a hidden field is placed somewhere inside a form which only robots will submit.
fa: روش کار Honeypot به این صورت است که یک فیلد مخفی در جایی درون فرمی قرار می گیرد که فقط روبات ها آن را ارسال می کنند.

en: This will only be visible to robots and not humans.
fa: این فقط برای روبات ها قابل مشاهده خواهد بود و نه انسان ها.

en: This feature allows you to add a special hidden "honeypot" field on WordPress login and registration pages.
fa: این ویژگی به شما امکان می دهد یک فیلد مخفی "honeypot" را در صفحات ورود و ثبت نام وردپرس اضافه کنید.

en: Please change your password urgently.
fa: لطفا رمز عبور خود را فورا تغییر دهید.

en: TFA codes are checked only after the password has been successfully checked.
fa: کدهای TFA فقط پس از بررسی موفقیت آمیز رمز عبور بررسی می شوند.

en: If the above attempts were not by you then someone else has your password.
fa: اگر تلاش‌های بالا توسط شما نبود، پس شخص دیگری رمز عبور شما را دارد.

en: from
fa: از

en: Attempts
fa: تلاش‌ها

en: There has been an incorrect TFA code entered for logging in to your account %s.
fa: یک کد TFA نادرست برای ورود به حساب %s شما وارد شده است.

en: Incorrect TFA code attempts
fa: تلاش برای کد TFA نادرست

en: Keep deactivated
fa: غیرفعال نگه دارید

en: Configure manually
fa: به صورت دستی پیکربندی کنید

en: Reactivate
fa: دوباره فعال کنید

en: Important: Disabled firewall settings
fa: مهم: تنظیمات فایروال غیرفعال شده است

en: What would you like to do?
fa: دوست دارید چه کار کنید؟

en: None of the settings that have been upgraded were active.
fa: هیچ یک از تنظیمات ارتقا یافته فعال نبودند.

en: Advanced character filter
fa: فیلتر کاراکتر پیشرفته

en: Completely block xmlrpc.php
fa: کاملاً xmlrpc.php را مسدود کنید

en: We have upgraded the following settings so that they are now part of the PHP firewall instead of .htaccess directives:
fa: ما تنظیمات زیر را ارتقا داده‌ایم تا اکنون به جای دستورالعمل‌های htaccess. بخشی از فایروال PHP باشند:

en: The All in One Security plugin has deactivated some of the firewall settings that you had activated.
fa: افزونه All in One Security برخی از تنظیمات فایروال را که شما فعال کرده بودید غیرفعال کرده است.

note: translators: %s: Dashboard link.
en: Once logged in you will see a notification where you can decide on which course of action you wish to take.
fa: پس از ورود به سیستم، یک اعلان خواهید دید که در آن می توانید تصمیم بگیرید که چه اقدامی را می خواهید انجام دهید.

note: translators: %s: Dashboard link.
en: You can enable the features again by logging into your WordPress dashboard.
fa: می توانید با ورود به داشبورد وردپرس خود دوباره ویژگی ها را فعال کنید.

note: translators: %s: Dashboard link.
en: Our basic firewall rules have been upgraded and to prevent any unexpected site issues we have disabled the features.
fa: قوانین اولیه فایروال ما ارتقا یافته است و برای جلوگیری از هرگونه مشکل غیرمنتظره سایت، ویژگی ها را غیرفعال کرده ایم.

en: Basic firewall settings disabled
fa: تنظیمات فایروال پایه غیرفعال است

en: Enable Copy Protection
fa: محافظت از کپی را فعال کنید

en: Auto block spam ips
fa: مسدود کردن خودکار ip های اسپم

en: Disable RSS and ATOM feeds
fa: فیدهای RSS و ATOM را غیرفعال کنید

en: Login Lockout IP whitelisting
fa: لیست سفید IP قفل ورود

en: File protection
fa: محافظت از پرونده

en: <strong>Error:</strong> User registration is currently not allowed.
fa: <strong>خطا:</strong> نام‌نویسی کاربر در حال حاضر مجاز نیست.

en: Save Password
fa: ذخیره‌سازی گذرواژه

en: Generate Password
fa: تولید رمز عبور

en: Enter your new password below or generate one.
fa: رمز عبور جدید خود را در زیر وارد کنید یا یک رمز عبور ایجاد کنید.

en: <strong>Error:</strong> The passwords do not match.
fa: <strong>خطا:</strong> گذرواژه‌ها مطابقت ندارند.

en: The password cannot be a space or all spaces.
fa: رمز عبور نمی تواند یک فاصله یا تمام فاصله باشد.

en: Get New Password
fa: دریافت رمز تازه

en: Change
fa: تغییر

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Language
fa: زبان

en: Two Factor Authentication Settings
fa: تنظیمات احراز هویت دو عاملی

en: Some features on this page can only be configured by the "superadmin".
fa: برخی از ویژگی های این صفحه را فقط می توان توسط "superadmin" پیکربندی کرد.

en: Select the value for how you would like a comment detected as spam to be processed
fa: مقدار را برای نحوه پردازش نظری که به عنوان هرزنامه شناسایی شده است انتخاب کنید

en: Marked as spam
fa: به عنوان هرزنامه علامت گذاری شده است

en: Discarded
fa: دور انداخته شد

en: Spam comments detected should be
fa: نظرات اسپم شناسایی شده باید باشد

en: This feature will detect these comments and either discard them completely or mark them as spam.
fa: این ویژگی این نظرات را شناسایی می کند و آنها را به طور کامل نادیده می گیرد یا به عنوان هرزنامه علامت گذاری می کند.

en: A comment submitted by a spambot is done by directly calling the wp-comments-post.php file.
fa: نظر ارسال شده توسط هرزنامه با فراخوانی مستقیم فایل wp-comments-post.php انجام می شود.

en: A legitimate comment is one which is submitted by a human who physically fills out the comment form and presses the submit button.
fa: نظر مشروع نظری است که توسط انسانی ارسال می شود که به صورت فیزیکی فرم نظر را پر کرده و دکمه ارسال را فشار می دهد.

en: This feature will detect comment attempts which originate from spambots.
fa: این ویژگی تلاش‌هایی را که از هرزنامه‌ها سرچشمه می‌گیرد، شناسایی می‌کند.

en: Enable this if you want to detect comments originating from spambots.
fa: اگر می‌خواهید نظرات ناشی از هرزنامه‌ها را شناسایی کنید، این را بررسی کنید.

en: Detect spambots posting comments
fa: ربات‌های هرزنامه را که نظرات ارسال می‌کنند، شناسایی کنید

en: This feature will reduce the useless and unnecessary traffic and load on your server resulting from spam comments.
fa: این ویژگی ترافیک بیهوده و غیرضروری و بارگذاری سرور شما ناشی از نظرات اسپم را تا حد زیادی به حداقل می رساند.

en: Spam comment detect
fa: تشخیص نظرات هرزنامه

en: Comments are considered spam if the "Spam comment detection" feature is enabled or an administrator manually marks a comment as "spam" from the WordPress Comments menu.
fa: اگر ویژگی «تشخیص نظرات هرزنامه» فعال باشد یا مدیر به صورت دستی نظری را به عنوان «هرزنامه» از منوی نظرات وردپرس علامت‌گذاری کند، نظرات هرزنامه محسوب می‌شوند.

note: translators: %s: Feature URL.
en: It is highly recommended that you activate to make the most of this feature.
fa: به شدت توصیه می شود که برای استفاده حداکثری از این ویژگی، آن را فعال کنید.

note: translators: %s: Feature URL.
en: This feature has detected that %s is not active.
fa: این ویژگی تشخیص داده است که %s فعال نیست.

en: spam comment detection
fa: تشخیص نظرات اسپم

en: Enable encryption of database keys
fa: رمزگذاری کلیدهای پایگاه داده را فعال کنید

en: This means that in the event your database is compromised there's an additional layer of security (the attacker would need to compromise your on-disk data as well) protecting your two factor authentication secret keys.
fa: این بدان معناست که در صورتی که پایگاه داده شما به خطر بیفتد، یک لایه امنیتی اضافی وجود دارد (مهاجم باید داده های روی دیسک شما را نیز به خطر بیندازد) که از کلیدهای مخفی احراز هویت دو عاملی شما محافظت می کند.

en: This feature will encrypt all two factor authentication secret keys stored in the database, using an encryption key that is stored on your disk.
fa: این ویژگی با استفاده از یک کلید رمزگذاری که در دیسک شما ذخیره شده است، تمام کلیدهای مخفی احراز هویت دو عاملی ذخیره شده در پایگاه داده را رمزگذاری می کند.

en: Once turned on, this feature cannot be turned off (but there is no technical reason why this should discourage you from using it).
fa: پس از روشن شدن، نمی توان این ویژگی را خاموش کرد (اما هیچ دلیل فنی وجود ندارد که شما را از استفاده از آن منصرف کند).

en: This feature cannot be turned off.
fa: این ویژگی را نمی توان خاموش کرد.

en: Encrypt keys in database
fa: رمزگذاری کلیدها در پایگاه داده

en: Go here for the FAQs, which explain how a website owner can de-activate the plugin without needing to login.
fa: برای پرسش‌های متداول به اینجا بروید، که توضیح می‌دهد چگونه مالک وب‌سایت می‌تواند افزونه را بدون نیاز به ورود غیرفعال کند.

en: This indicates that either setup failed, or your WordPress installation has been corrupted.
fa: این نشان می دهد که یا راه اندازی ناموفق بوده یا نصب وردپرس شما خراب شده است.

en: The "encrypt secrets" feature is currently enabled, but no encryption key has been found (set via the SIMBA_TFA_DB_ENCRYPTION_KEY constant).
fa: ویژگی "رمزگذاری اسرار" در حال حاضر فعال است، اما هیچ کلید رمزگذاری پیدا نشده است (از طریق ثابت SIMBA_TFA_DB_ENCRYPTION_KEY تنظیم شده است).

en: There are no emergency codes left. You will need to reset your private key to generate new ones.
fa: هیچ کد اضطراری باقی نمانده است. برای ایجاد کلیدهای جدید باید کلید خصوصی خود را بازنشانی کنید.

en: Encrypt secrets feature not enabled: unable to get private keys from the database.
fa: قابلیت رمزگذاری اسرار فعال نیست: نمی توان کلیدهای خصوصی را از پایگاه داده دریافت کرد.

note: translators: %s: File path.
en: Once you have added the above code then press the button to turn on encryption again
fa: هنگامی که کد بالا را اضافه کردید، دکمه را فشار دهید تا رمزگذاری دوباره روشن شود

note: translators: %s: File path.
en: Add the following code to the file %s
fa: کد زیر را به فایل %s اضافه کنید

note: translators: %s: File path.
en: The encrypt secrets feature was not enabled: attempting to write the mu-plugin file contents failed; therefore, please create the file manually.
fa: ویژگی رمزگذاری اسرار فعال نشد: تلاش برای نوشتن محتوای فایل mu-plugin ناموفق بود. بنابراین، لطفا فایل را به صورت دستی ایجاد کنید.

note: translators: %s: Multi user plugin directory
en: The encrypt secrets feature was not enabled: your mu-plugins directory could not be automatically created; therefore, please use your web hosting file manager or FTP to manually create this folder and then try again: %s
fa: ویژگی رمزگذاری اسرار فعال نشده است: دایرکتوری mu-plugins شما نمی تواند به طور خودکار ایجاد شود. بنابراین، لطفاً از مدیر فایل میزبانی وب یا FTP خود برای ایجاد دستی این پوشه استفاده کنید و سپس دوباره امتحان کنید: %s

note: translators: %s: Multi user plugin directory
en: Please check your %s constant is valid
fa: لطفاً بررسی کنید ثابت %s شما معتبر است

note: translators: %s: Multi user plugin directory
en: Encrypt secrets feature not enabled: no directory has been set.
fa: ویژگی رمزگذاری اسرار فعال نیست: هیچ دایرکتوری تنظیم نشده است.

en: This feature will block any IP address or range listed in its settings, please double check your own details are not included before turning it back on.
fa: این ویژگی هر آدرس IP یا محدوده ای را که در تنظیمات آن فهرست شده است مسدود می کند، لطفاً قبل از روشن کردن مجدد آن، دوباره بررسی کنید که جزئیات شما شامل نشده باشد.

en: The blacklist manager feature has been disabled to prevent any unexpected site lockouts.
fa: ویژگی مدیر لیست سیاه برای جلوگیری از هر گونه قفل غیر منتظره سایت غیرفعال شده است.

en: Important: Blacklist manager disabled
fa: مهم: مدیر لیست سیاه غیرفعال است

note: translators: %s: Dashboard link
en: Once logged in before turning the blacklist manger on please double check your settings to ensure you have not entered your own details.
fa: پس از ورود به سیستم قبل از روشن کردن مدیر لیست سیاه، لطفاً تنظیمات خود را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که جزئیات خود را وارد نکرده‌اید.

note: translators: %s: Dashboard link. translators: %s: Dashboard link
en: Go to dashboard: %s
fa: به داشبورد بروید: %s

note: translators: %s: Dashboard link
en: You can enable the feature again by logging into your WordPress dashboard.
fa: می توانید با ورود به داشبورد وردپرس خود دوباره این ویژگی را فعال کنید.

note: translators: %s: Dashboard link
en: The blacklist manager feature has been updated and to prevent any unexpected site lockouts we have disabled the feature.
fa: ویژگی مدیر لیست سیاه به روز شده است و برای جلوگیری از هرگونه قفل غیرمنتظره سایت، این ویژگی را غیرفعال کرده ایم.

en: Blacklist manager disabled notification
fa: مدیر لیست سیاه اعلان را غیرفعال کرد

en: Entity changed
fa: موجودی تغییر کرد

en: Translation updated
fa: ترجمه به‌روزرسانی شد

en: Core updated
fa: هسته به‌روزرسانی شد

en: Detect spambots
fa: شناسایی هرزنامه ها

en: Delete filtered
fa: حذف فیلتر شده

en: Delete selected
fa: انتخاب شده را پاک کن

en: Delete all
fa: همه را حذف کنید

note: translators: %s: Registered User name
en: User %s registered
fa: کاربر %s ثبت‌نام کرد

note: translators: %s: Registered User name
en: User %s registered and set to pending
fa: کاربر %s ثبت نام کرد و روی حالت معلق تنظیم شد

note: translators: %s: User name
en: Successful login with username: %s
fa: ورود موفق با نام کاربری: %s

en: An unknown entity has changed, please check the stacktrace for more details
fa: یک موجودیت ناشناخته تغییر کرده است، لطفاً stacktrace را برای جزئیات بیشتر بررسی کنید

note: translators: %s: Entity name
en: Entity: "%s" has changed, please check the stacktrace for more details
fa: نهاد: "%s" تغییر کرده است، لطفاً stacktrace را برای جزئیات بیشتر بررسی کنید

en: Theme
fa: پوسته

en: Plugin
fa: پلاگین

en: Please enter the correct Cloudflare Turnstile keys below to use the Turnstile feature.
fa: لطفاً کلیدهای کلودفلر Turnstile را در زیر وارد کنید تا از ویژگی Turnstile استفاده کنید.

en: Your Cloudflare Turnstile configuration is invalid.
fa: پیکربندی کلودفلر Turnstile شما نامعتبر است.

note: translators: %s: User name
en: Failed login attempt with a unknown username: %s
fa: تلاش ورود ناموفق با نام کاربری ناشناس: %s

note: translators: %s: User name
en: Failed login attempt with a known username: %s
fa: تلاش ورود ناموفق با نام کاربری شناخته شده: %s

en: Event imported from the failed logins table
fa: رویداد از جدول ورودهای ناموفق درون‌ریزی شده است

en: It improves your WordPress site's cryptographic mechanism.
fa: این مکانیسم رمزنگاری سایت وردپرس شما را بهبود می بخشد.

en: This setting will suffix the salt with an additional 64 characters.
fa: این تنظیم پسوند salt را با 64 کاراکتر اضافه می کند.

en: When you enable this feature, you and all other logged-in users will be logged out so that AIOS can append the additional code (the salt) to all users’ login information.
fa: وقتی این ویژگی را فعال می‌کنید، شما و سایر کاربرانی که وارد سیستم شده‌اند از سیستم خارج می‌شوید تا AIOS بتواند کد اضافی (salt) را به اطلاعات ورود به سیستم همه کاربران اضافه کند.

en: WordPress "salts" are secret phrases which are combined with user passwords when those passwords are stored, with the end result that they become much harder for an attacker to crack even if he managed to steal the database of your website.
fa: "Salts" وردپرس عبارات مخفی هستند که هنگام ذخیره آن رمزهای عبور با رمزهای عبور کاربر ترکیب می شوند و در نهایت شکستن آنها برای مهاجم حتی اگر موفق به سرقت پایگاه داده وب سایت شما شود دشوارتر می شود.

en: Sometimes non-malicious Internet organizations might have bots which impersonate as a "Googlebot".
fa: گاهی اوقات ممکن است سازمان های اینترنتی غیر مخرب ربات هایی داشته باشند که خود را به عنوان "Googlebot" جعل می کنند.

en: NOTE: This feature can only be used if your site is hosted using the Apache webserver, or another that uses .htaccess files.
fa: توجه: این ویژگی فقط در صورتی قابل استفاده است که سایت شما با استفاده از وب سرور آپاچی یا دیگری که از فایل های htaccess. استفاده می کند میزبانی شود.

en: The added advantage of applying the 6G firewall to your site is that it has been tested and confirmed by the people at PerishablePress.com to be an optimal and least disruptive set of security rules for general WP sites.
fa: مزیت افزوده استفاده از فایروال 6G در سایت شما این است که توسط افراد PerishablePress.com آزمایش و تایید شده است که مجموعه ای از قوانین امنیتی بهینه و کم اخلال برای سایت های وردپرس عمومی است.

en: Accessing author info via link is forbidden
fa: دسترسی به اطلاعات نویسنده از طریق پیوند ممنوع است

en: Table migration
fa: انتقال جدول

en: Failed login
fa: ورود ناموفق بود

en: Successful login
fa: ورود موفق بود

en: Theme deleted
fa: پوسته حذف شد

en: Theme updated
fa: پوسته به‌روزرسانی شد

en: Theme activated
fa: پوسته فعال شد

en: Theme installed
fa: پوسته نصب شد

en: Plugin deleted
fa: افزونه حذف شد

en: Plugin deactivated
fa: افزونه غیرفعال شد

en: Plugin updated
fa: افزونه به‌روزرسانی شد

en: Plugin activated
fa: افزونه فعال شد

en: Plugin installed
fa: افزونه نصب شد

en: Filter
fa: فیــلتر

en: All levels
fa: همه سطوح

en: No event type available.
fa: هیچ نوع رویدادی موجود نیست.

en: prefix contains invalid characters, the prefix should only contain alphanumeric and underscore characters.
fa: پیشوند حاوی نویسه‌های نامعتبر است، پیشوند فقط باید دارای نویسه‌های الفبایی و زیرخط باشد.

en: prefix contains HTML tags
fa: پیشوند حاوی تگ های HTML است

en: Audit logs
fa: گزارش‌های حسابرسی

en: Details
fa: اطلاعات

en: Event
fa: رویداد

en: Site ID
fa: شناسه سایت

en: Network ID
fa: شناسه شبکه

en: Depending on  how you installed WordPress, you could have a default administrator with the username "admin".
fa: بسته به نحوه نصب وردپرس، می توانید یک مدیر پیش فرض با نام کاربری "admin" داشته باشید.

en: The URL specified here can be any site's URL and does not have to be your own.
fa: URL مشخص شده در اینجا می تواند URL هر سایتی باشد و لزومی ندارد که متعلق به شما باشد.

note: translators: %s: Notes link. translators: %s: Notes URL.
en: message
fa: پیام

en: We recommend %s as a more privacy-respecting option than %s
fa: ما %s را به‌عنوان گزینه‌ای که بیشتر از %s به حریم خصوصی احترام می‌گذارد، توصیه می‌کنیم

note: translators: %s: .htaccess path translators: %s: wp-config.php path translators: %s: .htaccess path, %s file tab name.
en: Please restore it manually using the restore functionality in the "%s" tab.
fa: لطفاً با استفاده از عملکرد بازیابی در برگه "%s" آن را به صورت دستی بازیابی کنید.

en: Settings were successfully saved.
fa: تنظیمات با موفقیت ذخیره شد.

note: translators: %s: .htaccess path
en: Please check the file permissions.
fa: لطفا مجوزهای فایل را بررسی کنید.

note: translators: %s: .htaccess path translators: %s: wp-config.php path translators: %s: .htaccess path, %s file tab name.
en: Could not write to the %s file.
fa: نمی توان در فایل %s نوشت.

en: Are you sure you want to block this IP address?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این آدرس IP را مسدود کنید؟

en: Are you sure you want to delete this account?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این حساب را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to approve this account?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این حساب را تأیید کنید؟

en: View
fa: نمایش

note: translators: %s: File path.
en: Showing latest entries for file: %s
fa: نمایش آخرین ورودی ها برای فایل: %s

en: Unable to change permissions for %s : not in list of valid files
fa: امکان تغییر مجوز برای %s وجود ندارد: در لیست فایل های معتبر نیست

en: Press to toggle
fa: برای تغییر وضعیت کلیک کنید

note: translators: %s: FAQ URL.
en: For more information, check the %s
fa: برای اطلاعات بیشتر، %s را بررسی کنید

en: Most users will want to share their site content widely, but some may prefer to prevent automated site scraping.
fa: اکثر کاربران تمایل دارند محتوای سایت خود را به طور گسترده به اشتراک بگذارند، اما برخی ممکن است ترجیح دهند از خراش خودکار سایت جلوگیری کنند.

en: RSS and ATOM feeds are used to read content from your site.
fa: فیدهای RSS و ATOM برای خواندن محتوای سایت شما استفاده می شوند.

en: Enable this if you do not want users using feeds.
fa: اگر نمی‌خواهید کاربران از فیدها استفاده کنند، این را بررسی کنید.

en: Disable RSS and ATOM feeds:
fa: فیدهای RSS و ATOM را غیرفعال کنید:

en: Disable WordPress RSS and ATOM feeds
fa: فیدهای RSS و ATOM وردپرس را غیرفعال کنید

en: Default CAPTCHA
fa: کپچای پیش‌فرض

en: Settings file to restore from
fa: فایل تنظیمات برای بازیابی از

en: Your AIOS settings were successfully imported.
fa: تنظیمات AIOS شما با موفقیت وارد شد.

en: Import AIOS settings operation failed.
fa: عملیات واردات تنظیمات AIOS ناموفق بود.

en: Restore your wp-config file
fa: فایل wp-config خود را بازیابی کنید

en: Restore your .htaccess file
fa: فایل htaccess خود را بازیابی کنید

en: CAPTCHA settings
fa: تنظیمات کپچا

en: You have not yet selected a file to import.
fa: شما هنوز فایلی را برای وارد کردن انتخاب نکرده اید.

en: Automatic weekly scans
fa: اسکن هفتگی خودکار

en: This service is included with the premium plugin and provides the following:
fa: این سرویس با افزونه پریمیوم همراه است و موارد زیر را ارائه می دهد:

en: Cookie-based brute force login prevention
fa: جلوگیری از ورود به سیستم brute force مبتنی بر کوکی

en: Black-listed visitors will be blocked as soon as WordPress loads, preventing them from gaining any further access.
fa: بازدیدکنندگان لیست سیاه به محض بارگیری وردپرس مسدود می شوند و از دسترسی بیشتر آنها جلوگیری می شود.

en: Copied
fa: گزارش کپی شد!

en: Get Premium.
fa: نسخه پرمیوم دریافت کنید.

en: Make two factor authentication available
fa: احراز هویت دو عاملی را در دسترس قرار دهید

en: Go here for your two factor authentication settings...
fa: برای تنظیمات احراز هویت دو عاملی خود به اینجا بروید...

en: Two factor authentication - Admin settings
fa: احراز هویت دو عاملی - تنظیمات مدیریت

note: translators: %s: Admin Dashboard > WP Security > Brute Force > Login CAPTCHA Tab Link
en: Please enter the correct reCAPTCHA keys %s to use the Google reCAPTCHA feature.
fa: لطفاً کلیدهای reCAPTCHA %s را برای استفاده از ویژگی Google reCAPTCHA وارد کنید.

en: User registration
fa: نام‌نویسی کاربر

en: User accounts
fa: حساب‌های کاربری

en: Spam prevention
fa: جلوگیری از اسپم

en: The firewall will still be active if it is downgraded or not set up, but you will have reduced protection.
fa: فایروال در صورت تنزل یا تنظیم نشدن آن همچنان فعال خواهد بود، اما محافظت کمتری خواهید داشت.

en: This will undo the changes performed by the set-up mechanism.
fa: این تغییرات انجام شده توسط مکانیسم راه اندازی را خنثی می کند.

en: This will attempt to set up the firewall in order to give you the highest level of protection it has to offer.
fa: با این کار سعی می شود فایروال را راه اندازی کند تا بالاترین سطح محافظتی را که ارائه می دهد به شما ارائه دهد.

en: We recommend you set up the firewall for greater protection, but if for whatever reason you wish to downgrade the firewall, then you can do so here.
fa: توصیه می کنیم برای محافظت بیشتر فایروال را تنظیم کنید، اما اگر به هر دلیلی می خواهید فایروال را پایین بیاورید، می توانید این کار را از اینجا انجام دهید.

en: This option allows you to set up or downgrade the firewall.
fa: این گزینه به شما امکان می دهد فایروال را تنظیم یا کاهش دهید.

note: translators: %1$d - Purge event records after number of days.
en: 404 event logs that are older than %1$d days are purged automatically.
fa: 404 گزارش رویداد که قدیمی‌تر از %1$d روز هستند به‌طور خودکار پاک می‌شوند.

note: translators: %1$d - Purge event records after number of days.
en: This list displays the 404 event logs when somebody tries to access a non-existent page on your website.
fa: این لیست 404 گزارش رویداد را هنگامی که شخصی سعی می‌کند به صفحه‌ای که وجود ندارد در وب‌سایت شما دسترسی پیدا کند، نمایش می‌دهد.

en: This is something best done via an external scan of your site regularly.
fa: این کاری است که بهتر است از طریق اسکن خارجی سایت شما به طور منظم انجام شود.

en: Due to the constantly changing and complex nature of Malware, scanning for such things using a standalone plugin will not work reliably.
fa: به دلیل ماهیت دائمی در حال تغییر و پیچیده بدافزار، اسکن چنین مواردی با استفاده از یک افزونه مستقل به طور قابل اعتماد کار نخواهد کرد.

en: Choosing a less frequent schedule will also help reduce your server load.
fa: انتخاب یک برنامه زمانی کمتر نیز به کاهش بار سرور شما کمک می کند.

en: For most websites we recommended that you choose a less frequent schedule such as once every few days, once a week or once a month.
fa: برای اکثر وب‌سایت‌ها، توصیه می‌کنیم که برنامه‌ای با تکرار کمتری مانند هر چند روز یک‌بار، هفته‌ای یک بار یا ماهی یک‌بار انتخاب کنید.

en: You have configured your file change detection scan to occur at least once daily.
fa: توجه: اسکن تشخیص تغییر فایل خود را طوری پیکربندی کرده اید که حداقل یک بار در روز انجام شود.

en: Database security
fa: امنیت پایگاه‌داده

en: Login lockout
fa: قفل ورود

en: Premium upgrade
fa: ارتقا به نسخه حرفه‌ای

en: Please enter the correct reCAPTCHA keys below to use the reCAPTCHA feature.
fa: لطفاً کلیدهای صحیح reCAPTCHA را در زیر وارد کنید تا از ویژگی reCAPTCHA استفاده کنید.

note: translators: %s: Admin Dashboard > WP Security > Brute Force > Login CAPTCHA Tab Link
en: Your Google reCAPTCHA configuration is invalid.
fa: پیکربندی گوگل reCAPTCHA شما نامعتبر است.

en: Highly efficient way to manage, optimize, update and backup multiple websites from one place.
fa: روشی بسیار کارآمد برای مدیریت، بهینه سازی، به روز رسانی و پشتیبان گیری از چندین وب سایت از یک مکان.

en: UpdraftCentral – save hours managing multiple WP sites from one place
fa: UpdraftCentral – در مدیریت چندین سایت وردپرس از یک مکان، ساعت ها صرفه جویی کنید

en: It cleans the database, compresses images and caches pages for ultimate speed.
fa: این پایگاه داده را تمیز می کند، تصاویر را فشرده می کند و صفحات را برای سرعت نهایی ذخیره می کند.

en: Makes your site fast and efficient.
fa: سایت شما را سریع و کارآمد می کند.

en: WP-Optimize – keep your database fast and efficient
fa: WP-Optimize – پایگاه داده خود را سریع و کارآمد نگه دارید

en: Try for free
fa: به صورت رایگان امتحان کنید

en: It is the world's highest ranking and most popular scheduled backup plugin, with over three million currently-active installs.
fa: این افزونه با بیش از سه میلیون نصب فعال در حال حاضر، بالاترین رتبه و محبوب ترین افزونه پشتیبان گیری برنامه ریزی شده در جهان است.

en: Simplifies backups and restoration.
fa: پشتیبان گیری و بازیابی را ساده می کند.

en: UpdraftPlus – the ultimate protection for your site, hard work and business
fa: UpdraftPlus – محافظت نهایی برای سایت، کار سخت و تجارت شما

en: Our other plugins
fa: افزونه های دیگر ما

en: Premium support
fa: پشتیبانی ویژه

en: Country blocking
fa: مسدود کردن کشور

en: Smart 404 blocking
fa: مسدودسازی هوشمند 404

en: Malware scanning
fa: اسکن بدافزار

en: Login security feature suite
fa: مجموعه ویژگی های امنیتی ورود

en: Installed
fa: نصب شد

en: Ask a pre-sales question
fa: یک سوال پیش فروش بپرسید

en: FAQs
fa: سوالات متداول

en: Template path not found:
fa: مسیر الگو پیدا نشد:

en: File change detection
fa: تشخیص تغییر فایل

en: bbPress new topic CAPTCHA
fa: بی بی پرس موضوع جدید کپچا

en: BuddyPress registration CAPTCHA
fa: کپچا ثبت نام بادی پرس

en: Comment CAPTCHA
fa: نظر کپچا

en: Woo register CAPTCHA
fa: وو ثبت نام کپچا

en: Woo lost password CAPTCHA
fa: وو رمز عبور کپچا را گم کرده است

en: Woo login CAPTCHA
fa: وو ورود به سیستم کپچا

en: Custom login CAPTCHA
fa: ورود سفارشی کپچا

en: Lost password CAPTCHA
fa: رمز عبور کپچا را فراموش کرده اید

en: File permissions
fa: مجوزهای فایل

en: Force logout
fa: بیرون‌کردن اجباری

en: Enable CAPTCHA on registration page
fa: کپچا را در صفحه ثبت نام فعال کنید

en: Registration CAPTCHA
fa: کپچا ثبت نام

en: Enable CAPTCHA on bbPress new topic form
fa: کپچا را در فرم موضوع جدید بی بی پرس فعال کنید

en: Spammer IP address results
fa: نتایج آدرس آی پی هرزنامه

en: List spammer IP addresses
fa: آدرس های آی پی هرزنامه را فهرست کنید

en: View blocked IPs
fa: مشاهده آی پی های مسدود شده

en: Auto block spammer IPs
fa: مسدود کردن خودکار آی پی های هرزنامه

en: Enable CAPTCHA on comment forms
fa: CAPTCHA را در فرم‌های نظر فعال کنید

en: Comment spam settings
fa: تنظیمات اسپم نظرات

en: WP generator meta tag and version info
fa: متا تگ WP ژنراتور و اطلاعات نسخه

en: Approve
fa: پذیرفتن

en: Blacklist IP
fa: IP سیاه‌لیست

en: In order to ensure that future scan results are accurate, the old scan data has been refreshed.
fa: به منظور اطمینان از دقیق بودن نتایج اسکن آینده، داده‌های اسکن قدیمی به‌روزرسانی شده‌اند.

en: New scan completed: The plugin has detected that you have made changes to the "File Types To Ignore" or "Files To Ignore" fields.
fa: اسکن جدید تکمیل شد: افزونه تشخیص داده است که شما تغییراتی را در قسمت‌های «انواع فایل برای نادیده گرفتن» یا «فایل‌ها برای نادیده گرفتن» ایجاد کرده‌اید.

en: Please modify this file manually using your favourite editor and search for variable "$table_prefix" and assign the following value to that variable: %s
fa: لطفاً این فایل را به صورت دستی با استفاده از ویرایشگر مورد علاقه خود تغییر دهید و متغیر "$table_prefix" را جستجو کنید و مقدار زیر را به آن متغیر اختصاص دهید: %s

en: The "wp-config.php" file was not able to be modified.
fa: فایل "wp-config.php" قابل تغییر نیست.

en: To increase your site's security you should consider changing the database prefix value to another value.
fa: برای افزایش امنیت سایت خود باید مقدار پیشوند پایگاه داده را به مقدار دیگری تغییر دهید.

en: Your site is currently using the default WordPress database prefix value of "wp_".
fa: سایت شما در حال حاضر از مقدار پیشوند پایگاه داده وردپرس «wp_» استفاده می کند.

en: Locked IP addresses
fa: آدرس‌های IP قفل شده

en: Logged in users
fa: ‫کاربران واردشده

en: Enable CAPTCHA on WooCommerce lost password form
fa: کپچا را در فرم رمز عبور گمشده ووکامرس فعال کنید

en: Enable CAPTCHA on WooCommerce login form
fa: کپچا را در فرم ورود به ووکامرس فعال کنید

en: WooCommerce forms CAPTCHA settings
fa: ووکامرس تنظیمات کپچا را تشکیل می دهد

en: Enable CAPTCHA on custom login form
fa: کپچا را در فرم ورود سفارشی فعال کنید

en: Enable CAPTCHA on lost password page
fa: کپچا را در صفحه رمز گم شده فعال کنید

en: Enable CAPTCHA on login page
fa: کپچا را در صفحه ورود فعال کنید

en: Login CAPTCHA
fa: ورود به سیستم CAPTCHA

note: translators: 1: open strong tag, 2: close strong tag.
en: country IP blocking
fa: مسدود کردن IP کشور

note: translators: 1: open strong tag, 2: close strong tag.
en: smart 404 blocking
fa: بلوک هوشمند 404

en: This plugin adds a number of extra features including %s and %s.
fa: این افزونه تعدادی ویژگی اضافی از جمله %s و %s را اضافه می کند.

en: Premium Upgrade
fa: ارتقا به نسخه حرفه‌ای

en: Default algorithm for codes generated by user devices
fa: الگوریتم پیش فرض برای کدهای تولید شده توسط دستگاه های کاربر

en: Keep it off
fa: آن را خاموش نگه دارید

en: Edit the settings
fa: تنظیمات را ویرایش کنید

en: Turn it back on
fa: دوباره روشنش کن

en: Whitelisted login IP address(es):
fa: آدرس(های) IP ورود به لیست سفید:

en: It began working with AIOS version 5.0.8.
fa: شروع به کار با AIOS نسخه 5.0.8 کرد.

en: Your website is running on a non-Apache webserver, so the login whitelisting was not functional until the recent update of AIOS (because it relied upon Apache-specific features).
fa: وب سایت شما روی یک وب سرور غیر آپاچی اجرا می شود، بنابراین لیست سفید ورود تا زمان به روز رسانی اخیر AIOS کاربردی نبود (زیرا به ویژگی های خاص آپاچی متکی بود).

en: Your website is running on an Apache webserver, the login whitelisting might not be functional until the recent update of AIOS (because it relied upon Apache-specific module features).
fa: وب سایت شما بر روی یک وب سرور آپاچی اجرا می شود، لیست سفید ورود ممکن است تا به روز رسانی اخیر AIOS کاربردی نباشد (زیرا به ویژگی های ماژول مخصوص آپاچی متکی است).

note: translators: %s: Server software
en: You are using the non-apache server %s, so this feature won't work on your site.
fa: شما از سرور غیر آپاچی %s استفاده می کنید، بنابراین این ویژگی در سایت شما کار نخواهد کرد.

en: This feature works only on the Apache server.
fa: این ویژگی فقط روی سرور آپاچی کار می کند.

en: Attention:
fa: توجه:

en: Login whitelisting is currently disabled via the AIOS_DISABLE_LOGIN_WHITELIST constant (which is mostly likely to be defined in your wp-config.php)
fa: لیست سفید ورود به سیستم در حال حاضر از طریق ثابت AIOS_DISABLE_LOGIN_WHITELIST غیرفعال شده است (که به احتمال زیاد در wp-config.php شما تعریف شده است)

en: Login whitelisting currently disabled
fa: لیست سفید ورود در حال حاضر غیرفعال است

en: Save settings
fa: ذخیرۀ تنظیمات

en: look-up possibly blocked by an ad-blocker or similar tool
fa: جستجو احتمالاً توسط یک مسدودکننده آگهی یا ابزار مشابه مسدود شده است

en: getting...
fa: گرفتن...

en: fetching...
fa: در حال دریافت...

en: Your IP address if using this setting:
fa: آدرس IP شما در صورت استفاده از این تنظیمات:

en: If your site is setup on localhost, you won't see your external IP address using your server's IP detection setting; but on a localhost-served site (not available to the outside world), the setting is irrelevant and can be ignored.
fa: اگر سایت شما بر روی لوکال هاست راه اندازی شده باشد، آدرس آی پی خارجی خود را با استفاده از تنظیمات شناسایی آی پی سرور خود مشاهده نخواهید کرد. اما در سایتی که توسط لوکال هاست ارائه می شود (در دسترس جهان خارج نیست)، این تنظیم نامربوط است و می توان آن را نادیده گرفت.

note: translators: %s: Cloudflare translators: %s: IPIFY IPv4 translators: %s: IPIFY IPv6
en: Your detected IP address according to %s:
fa: آدرس آی پی شناسایی شده شما بر اساس %s:

en: You have no available IP address detection method(s); you must contact your web hosting company.
fa: شما هیچ روش (های) شناسایی آدرس IP موجودی ندارید. شما باید با شرکت میزبانی وب خود تماس بگیرید.

en: This is the most secure setup, because when set correctly it is immune from being spoofed by an attacker.
fa: این امن ترین راه اندازی است، زیرا وقتی به درستی تنظیم شود از جعل شدن توسط مهاجم مصون می ماند.

en: It is important to set this correctly - otherwise you may make it possible for a hacker to ban all your visitors (e.g. via banning Cloudflare from connecting to you) instead of the hacker being banned.
fa: مهم است که این را به درستی تنظیم کنید - در غیر این صورت ممکن است این امکان را برای یک هکر ایجاد کنید که همه بازدیدکنندگان شما را ممنوع کند (به عنوان مثال از طریق ممنوع کردن اتصال کلودفلر به شما) به جای اینکه خودش ممنوع شود.

en: Attention
fa: توجه!

en: However in some setups, such as those using proxies (including load-balancers and security firewalls like Cloudflare), it may be necessary to set this manually.
fa: با این حال، در برخی از تنظیمات، مانند مواردی که از پراکسی‌ها استفاده می‌کنند (از جمله load-balancer و فایروال‌های امنیتی مانند کلودفلر)، ممکن است لازم باشد این را به صورت دستی تنظیم کنید.

en: Usually, this is automatic and there is only one choice.
fa: معمولاً این خودکار است و تنها یک انتخاب وجود دارد.

en: The IP address detection settings allow you to specify how visitors' IP addresses are made known to PHP (and hence to WordPress and its plugins).
fa: تنظیمات تشخیص آدرس آی پی به شما این امکان را می دهد تا مشخص کنید که چگونه آدرس های آی پی بازدیدکنندگان برای PHP (و از این رو به وردپرس و افزونه های آن) شناخته می شود.

en: IP address detection settings
fa: تنظیمات تشخیص آدرس آی پی

en: An error has occurred. Site owners can check the JavaScript console for more details.
fa: خطایی رخ داده است. صاحبان سایت می توانند برای جزئیات بیشتر کنسول جاوا اسکریپت را بررسی کنند.

en: Would you like to re-enable login whitelisting?
fa: آیا می خواهید لیست سفید ورود به سیستم را دوباره فعال کنید؟

en: We have disabled it so that your login page will not be blocked unexpectedly.
fa: ما آن را غیرفعال کرده ایم تا صفحه ورود شما به طور غیر منتظره مسدود نشود.

en: The All in One Security plugin has disabled the login whitelist setting that you have enabled in the past.
fa: افزونه All in One Security تنظیمات لیست سفید ورود به سیستم را که در گذشته فعال کرده بودید غیرفعال کرده است.

en: Important: Disabled login whitelist setting
fa: مهم: تنظیم لیست سفید ورود به سیستم غیرفعال است

en: Setup IP address detection settings
fa: تنظیمات تشخیص آدرس آی پی را تنظیم کنید

en: Please go to the settings and set them now.
fa: لطفاً اکنون به تنظیمات بروید و آنها را تنظیم کنید.

en: It is important for your security to set the IP address detection settings properly.
fa: برای امنیت شما مهم است که تنظیمات تشخیص آدرس IP را به درستی تنظیم کنید.

en: The All in One Security plugin couldn't be certain about the correct method to detect the IP address for your site visitors with your currently-configured IP address detection settings.
fa: افزونه All in One Security نمی تواند در مورد روش صحیح شناسایی آدرس IP بازدیدکنندگان سایت شما با تنظیمات تشخیص آدرس IP پیکربندی شده فعلی شما مطمئن باشد.

en: Important: set up your IP address detection settings
fa: مهم: تنظیمات تشخیص آدرس IP خود را تنظیم کنید

note: translators: %s: Subaction
en: The command "%s" was not found
fa: فرمان "%s" یافت نشد

en: Invalid IP retrieve method.
fa: روش بازیابی آی پی نامعتبر است.

en: no value (i.e. empty) on your server
fa: هیچ مقدار (یعنی خالی) در سرور شما وجود ندارد

note: translators: %s: IP Method
en: (current value: %s)
fa: (مقدار فعلی: %s)

en: Only use if you're using Cloudflare.
fa: فقط اگر از کلودفلر استفاده می کنید استفاده کنید.

en: Default - if correct, then this is the best option
fa: پیش فرض - اگر درست باشد، این بهترین گزینه است

en: If your site is communicated by the WP REST API, you should not block the PUT request method.
fa: اگر سایت شما با WP REST API ارتباط برقرار می کند، نباید روش درخواست PUT را مسدود کنید.

en: A few REST requests use the PUT request method.
fa: چند درخواست REST از روش درخواست PUT استفاده می کنند.

en: This means WooCommerce users shouldn't block the PUT request method.
fa: این بدان معناست که کاربران ووکامرس نباید روش درخواست PUT را مسدود کنند.

en: Some WooCommerce extensions use the PUT request method in addition to GET and POST.
fa: برخی از افزونه‌های ووکامرس از روش درخواست PUT علاوه بر GET و POST استفاده می‌کنند.

en: HTTP request methods are used by browsers and clients to communicate with servers to get responses.
fa: روش‌های درخواست HTTP توسط مرورگرها و کلاینت‌ها برای برقراری ارتباط با سرورها برای دریافت پاسخ استفاده می‌شوند.

en: Unexpected response:
fa: پاسخ غیرمنتظره:

en: (Trusted device - no OTP code required)
fa: (دستگاه قابل اعتماد - بدون نیاز به کد OTP)

note: translators %s: wp-config.php path
en: Cookie based brute force login prevention is currently disabled via the AIOS_DISABLE_COOKIE_BRUTE_FORCE_PREVENTION constant (which is most likely to be defined in your %s)
fa: جلوگیری از ورود به سیستم brute force مبتنی بر کوکی در حال حاضر از طریق ثابت AIOS_DISABLE_COOKIE_BRUTE_FORCE_PREVENTION (که به احتمال زیاد در %s شما تعریف شده است) غیرفعال شده است.

en: Cookie based brute force login prevention currently disabled
fa: جلوگیری از ورود به سیستم brute force مبتنی بر کوکی در حال حاضر غیرفعال است

note: translators: %s: Incompatible plugin name.
en: Two factor authentication in All In One WP Security is currently disabled because the incompatible plugin %s is active.
fa: احراز هویت دو عاملی در All In One WP Security در حال حاضر غیرفعال است زیرا افزونه ناسازگار %s فعال است.

note: translators: %s: PHP version
en: Your current PHP version is %s.
fa: نسخه فعلی PHP شما %s است.

en: Example 5: 2001:db8:1263::/48
fa: مثال 5: 2001:db8:1263::/48

en: Example 4: 2401:4900:54c3:af15:2:2:5dc0:0/112
fa: مثال 4: 2401:4900:54c3:af15:2:2:5dc0:0/112

en: To specify an IPv6 range use CIDR format as shown in the examples below:
fa: برای تعیین محدوده IPv6 از فرمت CIDR همانطور که در مثال های زیر نشان داده شده است استفاده کنید:

en: Automate backup in the UpdraftPlus plugin
fa: پشتیبان گیری را در افزونه UpdraftPlus به صورت خودکار انجام دهید

en: Activate two factor authentication
fa: احراز هویت دو عاملی را فعال کنید

en: Settings saved.
fa: تنظیمات ذخیره شد.

en: Remove trust
fa: اعتماد را حذف کنید

en: User agent %s logged in from IP address %s and is trusted until %s
fa: عامل کاربر %s از آدرس IP %s وارد شده و تا %s قابل اعتماد است

en: (unspecified)
fa: (نامشخص)

en: (none)
fa: (هیچ یک)

en: Trusted devices are devices which have previously logged in with a second factor, belonging to users who have been permitted to mark devices as trusted, and for which the user checked the checkbox on the login form to trust the device.
fa: دستگاه‌های مورد اعتماد دستگاه‌هایی هستند که قبلاً با فاکتور دوم وارد سیستم شده‌اند، متعلق به کاربرانی هستند که مجاز به علامت‌گذاری دستگاه‌ها به‌عنوان مورد اعتماد بوده‌اند، و کاربر برای اعتماد به دستگاه، کادر انتخاب فرم ورود به سیستم را علامت زده است.

en: Two factor authentication is not available for your user.
fa: احراز هویت دو عاملی برای کاربر شما در دسترس نیست.

en: You should also bookmark the FAQs, which explain how to de-activate the plugin even if you cannot log in.
fa: همچنین باید سؤالات متداول را توکن گذاری کنید، که توضیح می دهد چگونه افزونه را غیرفعال کنید حتی اگر نمی توانید وارد شوید.

en: If you activate two-factor authentication, then verify that your two-factor application and this page show the same One-Time Password (within a minute of each other) before you log out.
fa: اگر احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال می‌کنید، قبل از اینکه از سیستم خارج شوید، بررسی کنید که برنامه دو مرحله‌ای شما و این صفحه یک رمز عبور یک‌بار مصرف (در فاصله یک دقیقه از یکدیگر) را نشان دهند.

en: The site-wide administration options are here.
fa: تنظیمات مدیریت در سراسر سایت اینجا هستند.

en: Nothing you change here will have any effect on other users.
fa: هیچ چیزی که در اینجا تغییر می دهید هیچ تأثیری بر سایر کاربران نخواهد داشت.

en: These are your personal settings.
fa: اینها تنظیمات شخصی شما هستند.

note: translators: %s: Plugin translation URL.
en: Don't send us the translation file directly - plugin authors do not have access to the wordpress.org translation system (local language teams do).
fa: فایل ترجمه را مستقیماً برای ما ارسال نکنید - نویسندگان افزونه به سیستم ترجمه wordpress.org دسترسی ندارند (تیم های زبان محلی دسترسی دارند).

note: translators: %s: Plugin translation URL.
en: the wordpress.org translation website.
fa: وب سایت ترجمه wordpress.org

note: translators: %s: Plugin translation URL.
en: If you want to translate this plugin, please go to %s
fa: اگر می خواهید این افزونه را ترجمه کنید، لطفاً به %s بروید

en: Translations
fa: شماره تراکنش

en: access to our personal support desk for 12 months.
fa: به مدت 12 ماه به میز پشتیبانی شخصی ما دسترسی داشته باشید.

en: Personal support
fa: پشتیبانی شخصی

en: adds support for any login form from any plugin via appending your TFA code onto the end of your password.
fa: پشتیبانی از هر فرم ورود از هر افزونه را از طریق اضافه کردن کد TFA به انتهای رمز عبور خود اضافه می کند.

en: Any-form support
fa: پشتیبانی به هر شکل

en: adds support for Elementor login forms.
fa: پشتیبانی از فرم های ورود Elementor را اضافه می کند.

en: Elementor support
fa: پشتیبانی از المنتور

en: automatically add TFA settings in the WooCommerce account settings, and WooCommerce login form bot protection.
fa: به طور خودکار تنظیمات TFA را در تنظیمات حساب WooCommerce و محافظت از ربات فرم ورود WooCommerce اضافه کنید.

en: More WooCommerce features
fa: ویژگی های بیشتر WooCommerce

en: flexible shortcodes allowing you to design your front-end settings page for your users exactly as you wish.
fa: کدهای کوتاه انعطاف پذیر که به شما امکان می دهد صفحه تنظیمات جلویی خود را دقیقاً همانطور که می خواهید برای کاربران خود طراحی کنید.

en: More shortcodes
fa: کدهای کوتاه بیشتر

en: enable, disable or see TFA codes for all your users from one central location.
fa: کدهای TFA را برای همه کاربران خود از یک مکان مرکزی فعال، غیرفعال یا مشاهده کنید.

en: Manage all users centrally
fa: مدیریت تمام کاربران به صورت مرکزی

en: allow privileged (or all) users to mark a device as trusted and thereby only needing to supply a TFA code upon login every so-many days (e.g. every 30 days) instead of on each login.
fa: به کاربران ممتاز (یا همه) اجازه دهید تا دستگاهی را به‌عنوان مورد اعتماد علامت‌گذاری کنند و در نتیجه تنها نیاز به ارائه کد TFA هنگام ورود به سیستم هر چند روز (مثلا هر 30 روز) به جای هر ورود به سیستم دارند.

en: require your users to set up TFA to be able to log in, after an optional grace period.
fa: از کاربران خود بخواهید که TFA را تنظیم کنند تا بتوانند پس از یک دوره مهلت اختیاری وارد سیستم شوند.

en: Make TFA compulsory
fa: TFA را اجباری کنید

en: provide your users with one-time codes to use in case they lose their device.
fa: به کاربران خود کدهای یکبار مصرف ارائه دهید تا در صورت گم شدن دستگاه خود از آنها استفاده کنند.

en: It comes with these extra features:
fa: با این ویژگی های اضافی همراه است:

en: If you want to say 'thank you' or help this plugin's development, or get extra features, then please take a look at the premium version of this plugin.
fa: اگر می خواهید بگویید "متشکرم" یا به توسعه این افزونه کمک کنید یا ویژگی های اضافی دریافت کنید، لطفاً نگاهی به نسخه پریمیوم این افزونه بیندازید.

en: Premium version
fa: نسخه پریمیوم

en: Another way to do that is by using a user-switching plugin like this one.
fa: راه دیگر برای انجام این کار استفاده از یک افزونه تغییر کاربر مانند این است.

en: The Premium version of this plugin allows you to see and reset the TFA settings of other users.
fa: نسخه Premium این افزونه به شما این امکان را می دهد که تنظیمات TFA سایر کاربران را مشاهده و تنظیم مجدد کنید.

en: Users' settings
fa: تنظیمات کاربران

en: The Premium version of this plugin allows you to add a configuration tab for users in the WooCommerce "My account" area, and anti-bot protection on the WooCommerce login form.
fa: نسخه Premium این افزونه به شما امکان می دهد یک برگه پیکربندی برای کاربران در ناحیه "حساب من" ووکامرس و محافظت از آنتی ربات در فرم ورود به ووکامرس اضافه کنید.

en: WooCommerce integration
fa: ادغام ووکامرس

en: Your users can change this in their own settings if they want.
fa: کاربران شما در صورت تمایل می توانند این مورد را در تنظیمات خود تغییر دهند.

en: i.e. XMLRPC requests coming in to WordPress (whether from a legitimate app, or from an attacker) can only be verified using the password - not with a two-factor code. As a result, there not be an ideal option to pick below. You may have to choose between the convenience of using your apps, or the security of two factor authentication.
fa: به عنوان مثال درخواست‌های XMLRPC که به وردپرس وارد می‌شوند (چه از یک برنامه قانونی یا از یک مهاجم) فقط با استفاده از رمز عبور - نه با یک کد دو عاملی - تأیید می‌شوند. در نتیجه، گزینه ایده آلی برای انتخاب زیر وجود ندارد. ممکن است مجبور شوید بین راحتی استفاده از برنامه های خود یا امنیت احراز هویت دو عاملی یکی را انتخاب کنید.

en: Unfortunately, XMLRPC also provides a way for attackers to perform actions on your WordPress site, using only a password (i.e. without a two-factor password). More unfortunately, authors of legitimate programmes using XMLRPC have not yet added two-factor support to their code.
fa: متأسفانه، XMLRPC همچنین راهی برای مهاجمان فراهم می کند تا اقداماتی را در سایت وردپرس شما انجام دهند، تنها با استفاده از یک رمز عبور (یعنی بدون رمز عبور دو عاملی). متأسفانه نویسندگان برنامه های قانونی با استفاده از XMLRPC هنوز پشتیبانی دو عاملی را به کد خود اضافه نکرده اند.

en: XMLRPC is a feature within WordPress allowing other computers to talk to your WordPress install. For example, it could be used by an app on your tablet that allows you to blog directly from the app (instead of needing the WordPress dashboard).
fa: XMLRPC یک ویژگی در وردپرس است که به رایانه های دیگر اجازه می دهد تا با نصب وردپرس شما صحبت کنند. برای مثال، می‌تواند توسط برنامه‌ای در رایانه لوحی شما استفاده شود که به شما امکان می‌دهد مستقیماً از برنامه وبلاگ بنویسید (به جای نیاز به داشبورد وردپرس).

en: XMLRPC requests
fa: درخواست های XMLRPC

en: Allowing users to mark a device as trusted so that a two-factor code is only needed once in a specified number of days (instead of every login) is a feature of the Premium version of this plugin.
fa: به کاربران اجازه می‌دهد دستگاهی را به‌عنوان مورد اعتماد علامت‌گذاری کنند، به طوری که کد دو عاملی فقط یک بار در تعداد مشخصی از روزها (به‌جای هر ورود) مورد نیاز باشد، یکی از ویژگی‌های نسخه Premium این افزونه است.

en: Choose which user roles are permitted to mark devices they login on as trusted. This feature requires browser cookies and an https (i.e. SSL) connection to the website to work.
fa: انتخاب کنید که کدام نقش‌های کاربری مجاز به علامت‌گذاری دستگاه‌هایی هستند که با آنها وارد می‌شوند به‌عنوان مورد اعتماد. این ویژگی برای کار کردن به کوکی های مرورگر و اتصال https (یعنی SSL) به وب سایت نیاز دارد.

en: Trusted devices
fa: دستگاه های قابل اعتماد

en: Requiring users to use two-factor authentication is a feature of the Premium version of this plugin.
fa: الزام کاربران به استفاده از احراز هویت دو مرحله ای از ویژگی های نسخه Premium این افزونه است.

en: Make two factor authentication compulsory
fa: احراز هویت دو عاملی را اجباری کنید

en: Choose which user roles will have two factor authentication available.
fa: انتخاب کنید که کدام نقش‌های کاربری دارای احراز هویت دو عاملی باشند.

en: N.B. These two-factor settings apply to your entire WordPress network. (i.e. They are not localised to one particular site).
fa: NB این تنظیمات دو عاملی برای کل شبکه وردپرس شما اعمال می شود. (یعنی آنها در یک سایت خاص بومی سازی نشده اند).

en: Two factor authentication is currently disabled via the TWO_FACTOR_DISABLE constant (which is mostly likely to be defined in your wp-config.php)
fa: احراز هویت دو عاملی در حال حاضر از طریق ثابت TWO_FACTOR_DISABLE غیرفعال است (که احتمالاً در wp-config.php شما تعریف شده است)

en: Two Factor Authentication currently disabled
fa: احراز هویت دو عاملی در حال حاضر غیرفعال است

en: Two factor authentication
fa: احراز هویت دو عاملی

en: Trust this device (allow login without 2FA for %d day) | Trust this device (allow login without TFA for %d days)
fa[0]: به این دستگاه اعتماد کنید (اجازه ورود بدون 2FA برای %d روز)

en: (check your OTP app to get this password)
fa: (برنامه OTP خود را برای دریافت این رمز عبور بررسی کنید)

en: One Time Password (i.e. 2FA)
fa: رمز یکبار مصرف (یعنی 2FA)

en: You have to enter a username first.
fa: ابتدا باید یک نام کاربری وارد کنید.

en: Click to enter One Time Password
fa: برای وارد کردن رمز یکبار مصرف کلیک کنید

en: You are attempting to log in to an account that has two-factor authentication enabled; this requires you to also have two-factor authentication enabled on the account whose credentials you are using.
fa: شما در حال تلاش برای ورود به حساب کاربری هستید که احراز هویت دو مرحله ای را فعال کرده است. این امر مستلزم آن است که احراز هویت دو مرحله‌ای را نیز در حسابی که از اعتبار آن استفاده می‌کنید فعال کنید.

en: The site owner has forbidden you to login without two-factor authentication. Please contact the site owner to re-gain access.
fa: مالک سایت شما را از ورود بدون احراز هویت دو مرحله ای منع کرده است. لطفاً برای دسترسی مجدد با مالک سایت تماس بگیرید.

en: The indicated user could not be found.
fa: کاربر مشخص شده یافت نشد.

en: Do require 2FA over XMLRPC (best option if you do not use XMLRPC or are unsure)
fa: آیا به 2FA بیش از XMLRPC نیاز دارید (بهترین گزینه اگر از XMLRPC استفاده نمی کنید یا مطمئن نیستید)

en: Do not require 2FA over XMLRPC (best option if you must use XMLRPC and your client does not support 2FA)
fa: به 2FA بیش از XMLRPC نیاز ندارید (بهترین گزینه اگر باید از XMLRPC استفاده کنید و مشتری شما از 2FA پشتیبانی نمی کند)

en: Multisite Super Admin
fa: Super Admin چند سایت

en: Disable two-factor authentication
fa: غیرفعال کردن احراز هویت دو مرحله ای

en: (you must enter the current code: %s)
fa: (شما باید کد فعلی را وارد کنید: %s)

en: (Current code: %s)
fa: (کد فعلی: %s)

en: Enable two-factor authentication
fa: احراز هویت دو مرحله ای را فعال کنید

en: N.B. This site is configured to forbid you to log in if you disable two-factor authentication after your account is %d days old
fa: توجه: این سایت به گونه‌ای پیکربندی شده است که در صورت غیرفعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای پس از گذشت %d روز از حساب کاربری، ورود شما را ممنوع کند.

en: Enabled
fa: فعال است

en: Click here and re-scan the QR-Code
fa: اینجا را کلیک کنید و QR-Code را دوباره اسکن کنید

en: Please re-sync or you might not be able to log in if you generate more OTPs without logging in.
fa: لطفاً دوباره همگام‌سازی کنید وگرنه اگر OTPهای بیشتری بدون ورود به سیستم ایجاد کنید، نتوانید وارد سیستم شوید.

en: You need to resync your device for Two Factor Authentication since the OTP you last used is many steps ahead of the server.
fa: شما باید دستگاه خود را برای احراز هویت دو عاملی مجدداً همگام سازی کنید زیرا OTP آخرین باری که استفاده کرده اید چندین گام جلوتر از سرور است.

en: Two Factor Authentication re-sync needed
fa: احراز هویت دو عاملی همگام‌سازی مجدد لازم است

en: Private key:
fa: کلید خصوصی:

en: One-time emergency codes are a feature of the Premium version of this plugin.
fa: کدهای یکبار مصرف اضطراری از ویژگی های نسخه Premium این افزونه است.

en: Emergency codes
fa: کدهای اضطراری

en: an event based algorithm
fa: یک الگوریتم مبتنی بر رویداد

en: a time based algorithm
fa: یک الگوریتم مبتنی بر زمان

en: You are currently using %s, %s
fa: شما در حال حاضر از %s، %s استفاده می کنید

en: Otherwise, you can type the textual private key (shown below) into your app. Always keep private keys secret.
fa: در غیر این صورت، می توانید کلید خصوصی متنی (نشان داده شده در زیر) را در برنامه خود تایپ کنید. همیشه کلیدهای خصوصی را مخفی نگه دارید.

en: For OTP apps that support using a camera to scan a setup code (below), that is the quickest way to set the app up (e.g. with Duo Mobile, Google Authenticator).
fa: برای برنامه‌های OTP که از استفاده از دوربین برای اسکن کد راه‌اندازی (در زیر) پشتیبانی می‌کنند، این سریع‌ترین راه برای تنظیم برنامه است (مثلاً با Duo Mobile، Google Authenticator).

en: Setting up
fa: راه اندازی

en: Setting up - either scan the code, or type in the private key
fa: راه اندازی - یا کد را اسکن کنید، یا کلید خصوصی را تایپ کنید

en: Current one-time password
fa: رمز عبور یکبار مصرف فعلی

en: Current codes (login: %s)
fa: کدهای فعلی (ورود به سیستم: %s)

en: Reset private key
fa: کلید خصوصی را بازنشانی کنید

en: Warning: if you reset this key you will have to update your apps with the new one. Are you sure you want this?
fa: هشدار: اگر این کلید را بازنشانی کنید، باید برنامه های خود را با کلید جدید به روز کنید. مطمئنی که اینو میخوای؟

en: Your counter on the server is currently on
fa: شمارنده شما در سرور در حال حاضر روشن است

en: Choose which algorithm for One Time Passwords you want to use.
fa: الگوریتمی را که می خواهید برای رمزهای یک بار مصرف استفاده کنید انتخاب کنید.

en: HOTP (event based)
fa: HOTP (بر اساس رویداد)

en: TOTP (time based - most common algorithm; used by Google Authenticator)
fa: TOTP (بر اساس زمان - رایج ترین الگوریتم؛ مورد استفاده توسط Google Authenticator)

en: (update)
fa: (به روز رسانی)

en: Updating...
fa: در حال بروز رسانی...

en: Response:
fa: واکنش:

en: Saving...
fa: در حال ذخیره ...

en: You have unsaved settings.
fa: تنظیمات ذخیره نشده ای دارید.

en: No emergency codes left. Sorry.
fa: هیچ کد اضطراری باقی نمانده است. متاسف.

en: an event based
fa: یک رویداد مبتنی بر

en: a time based
fa: مبتنی بر زمان

en: The TFA code you entered was incorrect.
fa: کد TFA که وارد کردید نادرست بود.

en: To enable TFA, you must enter the current code.
fa: برای فعال کردن TFA، باید کد فعلی را وارد کنید.

en: The one-time password (TFA code) you entered was incorrect.
fa: رمز عبور یکبار مصرف (کد TFA) که وارد کردید نادرست بود.

en: PHP OpenSSL or mcrypt module required
fa: ماژول PHP OpenSSL یا mcrypt مورد نیاز است

en: Two Factor Authentication
fa: احراز هویت دو عاملی

en: Two Factor Auth
fa: احراز هویت دو عاملی

en: Two Factor Authentication - Admin Settings
fa: احراز هویت دو عاملی - تنظیمات مدیریت

en: Setup UpdraftPlus backup plugin
fa: پلاگین پشتیبان UpdraftPlus را راه اندازی کنید

en: Would you like to set up scheduled backups with UpdraftPlus?
fa: آیا می خواهید با UpdraftPlus پشتیبان گیری برنامه ریزی شده تنظیم کنید؟

en: You are seeing this notice because you have previously set up automated database backups in AIOS.
fa: شما این اعلان را می بینید زیرا قبلاً پشتیبان گیری خودکار پایگاه داده را در AIOS تنظیم کرده اید.

en: It remains free and is fully supported by the UpdraftPlus team.
fa: رایگان باقی می ماند و به طور کامل توسط تیم UpdraftPlus پشتیبانی می شود.

en: Beginning with version 5.0.0, AIOS has replaced the AIOS backup method with the superior UpdraftPlus method.
fa: با شروع نسخه 5.0.0، AIOS روش پشتیبان گیری AIOS را با روش برتر UpdraftPlus جایگزین کرده است.

en: Site admin can only change this setting.
fa: مدیر سایت فقط می تواند این تنظیم را تغییر دهد.

en: Change setting
fa: تغییر تنظیمات

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Application passwords
fa: رمزهای عبور برنامه

en: Every 15 minutes
fa: هر 15 دقیقه

en: Enable this if you want to disable the application password.
fa: اگر می خواهید رمز عبور برنامه را غیرفعال کنید، این را علامت بزنید.

en: Disable application password
fa: غیرفعال کردن رمز برنامه

en: Additional settings
fa: تنظیمات اضافی

en: This feature allows you to disable application passwords as they can leave your site vulnerable to social engineering and phishing scams.
fa: این ویژگی به شما امکان می دهد پسوردهای برنامه را غیرفعال کنید زیرا می توانند سایت شما را در برابر مهندسی اجتماعی و کلاهبرداری های فیشینگ آسیب پذیر کنند.

en: This allows you to create a token from the WordPress dashboard which then can be used in the authorization header.
fa: این به شما این امکان را می دهد که یک توکن از داشبورد وردپرس ایجاد کنید که می تواند در هدر مجوز استفاده شود.

en: WordPress 5.6 introduced a new feature called "Application passwords".
fa: وردپرس 5.6 ویژگی جدیدی به نام «گذرواژه‌های برنامه» معرفی کرد.

en: The addresses specified here will never be blocked by the login lockout feature.
fa: آدرس های مشخص شده در اینجا هرگز توسط ویژگی قفل ورود مسدود نمی شوند.

en: Enable this if you want to include the PHP backtrace in notification emails.
fa: اگر می‌خواهید PHP Backtrace را در ایمیل‌های اعلان وارد کنید، این را علامت بزنید.

en: Enable PHP backtrace in email
fa: PHP Backtrace را در ایمیل فعال کنید

note: translators: %s: Email example.
en: Example: %s
fa: مثال: %s

en: The valid email address format is userid@example.com
fa: فرمت آدرس ایمیل معتبر userid@example.com است

en: If a valid email address has not been filled in, it will not be saved.
fa: اگر آدرس ایمیل معتبری وارد نشده باشد، ذخیره نخواهد شد.

en: Each email address must be on a new line.
fa: هر آدرس ایمیل باید در یک خط جدید باشد.

en: Fill in one email address per line.
fa: در هر خط یک آدرس ایمیل وارد کنید.

en: No IP address will be blocked for more than this time period after making a failed login attempt.
fa: پس از تلاش ناموفق برای ورود، هیچ آدرس IP برای بیش از این بازه زمانی مسدود نخواهد شد.

en: Set the maximum time period in minutes of lockout.
fa: حداکثر بازه زمانی قفل را بر حسب دقیقه تنظیم کنید.

en: Maximum lockout time length
fa: حداکثر مدت زمان قفل

en: This failed login lockout time will be tripled on each failed login.
fa: این زمان قفل ورود ناموفق در هر ورود ناموفق سه برابر خواهد شد.

en: Set the minimum time period in minutes of lockout.
fa: حداقل مدت زمان قفل را بر حسب دقیقه تنظیم کنید.

en: Minimum lockout time length
fa: حداقل مدت زمان قفل

en: Nothing to show.
fa: چیزی برای نشان دادن نیست.

en: Please enter a valid IP address or domain name to look up.
fa: لطفاً یک آدرس IP معتبر یا نام دامنه برای جستجو وارد کنید.

en: Look up IP or domain
fa: IP یا دامنه را جستجو کنید

en: IP address or domain name:
fa: آدرس IP یا نام دامنه:

en: WHOIS lookup on IP or domain
fa: جستجوی هویز در آی پی  یا دامنه

en: You can use this to investigate users engaging in malicious activity on your site.
fa: می توانید از این برای بررسی کاربرانی که در حال انجام فعالیت های مخرب در سایت شما هستند استفاده کنید.

en: The WHOIS lookup feature gives you a way to look up who owns an IP address or domain name.
fa: ویژگی جستجوی WHOIS راهی را در اختیار شما قرار می دهد تا ببینید چه کسی دارای آدرس IP یا نام دامنه است.

en: Redirected to %s
fa: به %s هدایت شد

en: Querying %s: %s
fa: درخواست %s: %s

en: WHOIS lookup
fa: جستجوی WHOIS

en: More info
fa: اطلاعات بیشتر

note: translators: %s: Spam comments day threshold.
en: Move spam comments to trash after %s days.
fa: نظرات هرزنامه را پس از %s روز به سطل زباله منتقل کنید.

en: Trash spam comments
fa: نظرات هرزنامه را حذف کنید

en: Comment processing
fa: پردازش نظرات

en: It has been set to the default value.
fa: روی مقدار پیش فرض تنظیم شده است.

en: It will also remove all firewall rules that were added by this plugin.
fa: همچنین تمام قوانین htaccess سفارشی که توسط این افزونه اضافه شده است را حذف می کند.

en: Enable this to remove all plugin settings for this site when uninstalling the plugin.
fa: اگر می‌خواهید هنگام حذف نصب افزونه، تمام تنظیمات افزونه را حذف کنید، این را علامت بزنید.

en: Delete settings
fa: تنظیمات را حذف کنید

en: Delete database tables
fa: حذف جداول پایگاه داده

en: Manage delete plugin tasks
fa: وظایف حذف افزونه را مدیریت کنید

en: Delete plugin settings
fa: حذف تنظیمات افزونه

en: Failed to unblock and delete the selected record(s).
fa: رفع انسداد و حذف رکورد(های) انتخابی انجام نشد.

en: Successfully unblocked and deleted the selected record(s).
fa: رکورد(های) انتخابی با موفقیت رفع انسداد و حذف شد.

en: Set up now
fa: اکنون تنظیم کنید

en: To set up the PHP-based firewall, press the 'Set up now' button below:
fa: برای راه اندازی فایروال مبتنی بر PHP، دکمه 'Set up now' را در زیر فشار دهید:

en: If you already have our .htaccess-based firewall enabled, you will still need to set up the PHP-based firewall to benefit from its protection.
fa: اگر قبلاً فایروال مبتنی بر htaccess ما را فعال کرده اید، همچنان باید فایروال مبتنی بر PHP را راه اندازی کنید تا از محافظت آن بهره مند شوید.

en: To ensure the PHP-based firewall runs before any potentially vulnerable code in your WordPress site can be reached, it will need to be set up.
fa: برای اطمینان از اجرا شدن فایروال مبتنی بر PHP قبل از دسترسی به هر کد بالقوه آسیب پذیر در سایت وردپرس شما، باید آن را راه اندازی کنید.

en: Our PHP-based firewall has been created to give you even greater protection.
fa: فایروال مبتنی بر PHP ما برای محافظت بیشتر از شما ایجاد شده است.

en: Upgrade your protection now
fa: اکنون حفاظت خود را ارتقا دهید

en: Your firewall will have reduced functionality until it has been upgraded.
fa: فایروال شما تا زمانی که ارتقا پیدا نکند عملکرد کمتری خواهد داشت.

en: We have detected that your AIOS firewall is not fully installed, and therefore does not have the highest level of protection.
fa: ما متوجه شده ایم که فایروال AIOS شما به طور کامل نصب نشده است و بنابراین از بالاترین سطح حفاظتی برخوردار نیست.

en: Try again
fa: تلاش دوباره

en: Note: if you're unable to perform any of the aforementioned steps, please ask your web hosting provider for further assistance.
fa: توجه: اگر قادر به انجام هر یک از مراحل ذکر شده نیستید، لطفاً از ارائه دهنده میزبانی وب خود برای کمک بیشتر بخواهید.

en: To give your site the highest level of protection, please follow these steps:
fa: برای ارائه بالاترین سطح محافظت از سایت خود، لطفاً این مراحل را دنبال کنید:

en: Your firewall will have reduced functionality.
fa: فایروال شما عملیاتکرد کمتری خواهد داشت.

en: We were unable to set up your firewall with the highest level of protection.
fa: ما نتوانستیم فایروال شما را با بالاترین سطح حفاظت راه اندازی کنیم.

en: 2. Paste in the following directives:
fa: 2. چسباندن در دستورالعملیات های زیر:

en: 3. Restart the webserver and refresh the page
fa: 3. وب سرور را مجددا راه اندازی کنید و صفحه را رفرش کنید

en: 2. Set the auto_prepend_file directive like below:
fa: 2. دستور auto_prepend_file را مانند زیر تنظیم کنید:

en: 1. Open your php.ini file.
fa: 1. فایل php.ini خود را باز کنید.

en: You may have to wait 5 minutes for the changes to take effect.
fa: ممکن است لازم باشد 5 دقیقه صبر کنید تا تغییرات اعمال شوند.

en: Your firewall has been installed with the highest level of protection.
fa: فایروال شما با بالاترین سطح حفاظت نصب شده است.

en: You may have to wait up to 5 minutes before the settings take effect.
fa: ممکن است لازم باشد تا 5 دقیقه قبل از اعمال تنظیمات صبر کنید.

en: 4. Save the file  and press the 'Try again' button below:
fa: 4. فایل را ذخیره کنید و دکمه «دوباره امتحان کنید» را در زیر فشار دهید:

en: 3. Change it to the following:
fa: 3. آن را به صورت زیر تغییر دهید:

en: 2. Look for the following:
fa: 2. به دنبال موارد زیر باشید:

en: 2. Look for the auto_prepend_file directive.
fa: 2. به دنبال دستورالعملیات auto_prepend_file باشید.

en: 1. Open the following file:
fa: 1. فایل زیر را باز کنید:

en: 3. Save the file and press the 'Try again' button below:
fa: 3. فایل را ذخیره کنید و دکمه «دوباره امتحان کنید» را در زیر فشار دهید:

en: 2. Paste in the following code:
fa: 2. کد زیر را قرار دهید:

note: translators: %s Bootstrap file name. translators: %s Firewall file name.
en: 1. Create a file with the name %s in the same directory as your WordPress install is in, i.e.:
fa: 1. یک فایل با نام %s در همان دایرکتوری که نصب وردپرس شما در آن است ایجاد کنید، به عنوان مثال:

en: If you would like to manually set up the necessary file, please follow these steps:
fa: اگر می خواهید فایل لازم را به صورت دستی تنظیم کنید، لطفاً مراحل زیر را دنبال کنید:

en: Your firewall will have reduced protection which means some of your firewall's functionality will be unavailable.
fa: فایروال شما حفاظت کمتری خواهد داشت که به این معنی است که برخی از عملیاتکردهای فایروال شما در دسترس نخواهد بود.

en: We were unable to create the file necessary to give you the highest level of protection.
fa: ما نتوانستیم فایل لازم برای ارائه بالاترین سطح حفاظت را ایجاد کنیم.

en: Enable this to block all user-agents recommended by 6G
fa: برای مسدود کردن همه عوامل کاربر توصیه شده توسط 6G، این را علامت بزنید

en: Block user-agents
fa: عوامل کاربر را مسدود کنید

en: Enable this to block all referers recommended by 6G
fa: برای مسدود کردن همه ارجاع دهندگان توصیه شده توسط 6G، این را علامت بزنید

en: Block referers
fa: مسدود کردن ارجاع دهندگان

en: Enable this to block all request strings recommended by 6G
fa: برای مسدود کردن تمام رشته های درخواست توصیه شده توسط 6G، این را علامت بزنید

en: Block request strings
fa: رشته های درخواست را مسدود کنید

en: Enable this to block all query strings recommended by 6G
fa: این را علامت بزنید تا تمام رشته‌های جستجوی توصیه شده توسط 6G مسدود شود

en: Block query strings
fa: رشته های کوئری را مسدود کنید

note: translators: %s: Block request method
en: Check this to block the %s request method
fa: این را علامت بزنید تا روش درخواست %s مسدود شود

note: translators: %s: Block method
en: Block %s method
fa: روش %s را مسدود کنید

en: Block request methods
fa: روش های درخواست بلوک 6G

en: If you're unable to locate your PHP log file, please contact your web hosting company to ask them where it can be found on their setup.
fa: اگر نمی توانید فایل لاگ PHP خود را پیدا کنید، لطفاً با شرکت میزبانی وب خود تماس بگیرید تا از آنها بپرسید که در کجا می توان آن را در تنظیمات آنها پیدا کرد.

en: Please check your PHP error log for further information.
fa: لطفاً برای اطلاعات بیشتر گزارش خطای PHP خود را بررسی کنید.

en: As a result, the firewall will be unavailable.
fa: در نتیجه، فایروال در دسترس نخواهد بود.

en: We were unable to access the firewall's configuration file:
fa: ما نتوانستیم به فایل پیکربندی فایروال دسترسی پیدا کنیم:

en: You can still access this file by logging into your site via FTP.
fa: همچنان می توانید با ورود به سایت خود از طریق FTP به این فایل دسترسی داشته باشید.

en: Using this option will block external access to this file.
fa: استفاده از این گزینه دسترسی خارجی به این فایل را مسدود می کند.

en: The database prefix change tasks have been completed.
fa: وظایف تغییر پیشوند پایگاه داده تکمیل شده است.

en: Create database backup now
fa: اکنون یک نسخه پشتیبان از پایگاه داده ایجاد کنید

en: Your backups are on the UpdraftPlus Backup/Restore admin page.
fa: نسخه‌های پشتیبان شما در صفحه مدیریت UpdraftPlus Backup/Restore قرار دارند.

en: UpdraftPlus Backup/Restore
fa: UpdraftPlus پشتیبان گیری/بازیابی

en: Take a database backup using UpdraftPlus
fa: با استفاده از UpdraftPlus یک نسخه پشتیبان از پایگاه داده بگیرید

en: Generate new database table prefix
fa: پیشوند جدول پایگاه داده جدید ایجاد کنید

en: Current database table prefix
fa: پیشوند جدول پایگاه داده فعلی

en: database backup
fa: پشتیبان گیری از پایگاه داده

en: Database prefix options
fa: تنظیمات پیشوند پایگاه داده

en: Database prefix
fa: پیشوند پایگاه داده

en: Database backup
fa: پشتیبان گیری از پایگاه داده

en: Follow this link to install UpdraftPlus, to take a database backup.
fa: برای نصب UpdraftPlus، برای تهیه نسخه پشتیبان از پایگاه داده، این پیوند را دنبال کنید.

en: Follow this link to activate UpdraftPlus, to take a backup.
fa: این لینک را دنبال کنید تا UpdraftPlus را فعال کنید تا نسخه پشتیبان تهیه کنید.

en: UpdraftPlus is installed but currently not active.
fa: UpdraftPlus نصب شده است اما در حال حاضر فعال نیست.

en: Only the addresses specified here will have access to the WordPress login page.
fa: فقط آدرس های مشخص شده در اینجا به صفحه ورود به وردپرس دسترسی خواهند داشت.

en: Enter one or more IP addresses or IP ranges you wish to include in your whitelist.
fa: یک یا چند آدرس IP یا محدوده IP را که می خواهید در لیست سفید خود قرار دهید وارد کنید.

en: Enable brute force attack prevention
fa: جلوگیری از حمله brute force را فعال کنید

en: This ensures that your browser cookie is working correctly and that you won't lock yourself out.
fa: این تضمین می کند که کوکی مرورگر شما به درستی کار می کند و خود را قفل نمی کنید.

en: Before using this feature, you must perform a cookie test first.
fa: قبل از استفاده از این ویژگی، ابتدا باید یک تست کوکی انجام دهید.

en: The features in this tab will stop the majority of brute force login attacks thus providing even better protection for your WP login page.
fa: ویژگی‌های موجود در این برگه اکثر حملات brute force ورود به سیستم را متوقف می‌کند و بنابراین محافظت بهتری برای صفحه ورود WP شما فراهم می‌کند.

en: Tools
fa: ابزار

en: Are you sure you want to perform this bulk action?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این عملیات انبوه را انجام دهید؟

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
fa: شما باید از شرکت میزبانی وب خود بخواهید که آن را ارتقا دهد.

note: translators: %s: Required PHP version
en: This plugin requires PHP version %s.
fa: این افزونه به نسخه PHP %s نیاز دارد.

note: translators: 1: Locked IP Addresses admin page link
en: Delete your login lockout IP from %s and define the AIOS_DISABLE_LOGIN_LOCKOUT constant value as false.
fa: آی پی قفل ورود خود را از %s حذف کنید و مقدار ثابت AIOS_DISABLE_LOGIN_LOCKOUT را نادرست تعریف کنید.

en: You have disabled login lockout by defining the AIOS_DISABLE_LOGIN_LOCKOUT constant value as true, and the login lockout setting has enabled it.
fa: شما قفل ورود به سیستم را با تعریف مقدار ثابت AIOS_DISABLE_LOGIN_LOCKOUT به عنوان درست غیرفعال کرده اید و تنظیم قفل ورود آن را فعال کرده است.

en: After you've secured your site, we recommend you install our WP-Optimize plugin to streamline it for better website performance.
fa: پس از اینکه سایت خود را ایمن کردید، توصیه می کنیم افزونه WP-Optimize ما را نصب کنید تا آن را برای عملیاتکرد بهتر وب سایت ساده کنید.

en: Enhance your security even more by backing up your site
fa: با پشتیبان گیری از سایت خود امنیت خود را حتی بیشتر افزایش دهید

en: To enable it, define AIOS_DISABLE_LOGIN_LOCKOUT constant value as false, or remove it.
fa: برای فعال کردن آن، مقدار ثابت AIOS_DISABLE_LOGIN_LOCKOUT را نادرست تعریف کنید یا آن را حذف کنید.

en: CAPTCHA will not work because you have disabled login lockout by activating the AIOS_DISABLE_LOGIN_LOCKOUT constant value in a configuration file.
fa: CAPTCHA کار نخواهد کرد زیرا با فعال کردن مقدار ثابت AIOS_DISABLE_LOGIN_LOCKOUT در یک فایل پیکربندی، قفل ورود را غیرفعال کرده‌اید.

en: template not found
fa: قالب پیدا نشد

en: Error:
fa: خطا:

en: Options can only be saved by network admin
fa: گزینه‌ها را فقط سرپرست شبکه می‌تواند ذخیره کند

en: Premium WooCommerce plugins
fa: افزونه های ووکامرس ممتاز

note: translators: %s: Number of months
en: Dismiss (for %s months)
fa: رد کردن (برای %s ماه)

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: Go there
fa: برو اونجا

en: Sign up
fa: ثبت نام

en: Get WP-Optimize
fa: WP-Optimize را دریافت کنید

en: Get UpdraftPlus
fa: UpdraftPlus را دریافت کنید

en: Get UpdraftCentral
fa: UpdraftCentral را دریافت کنید

en: Dismiss
fa: نادیده گرفتن

en: Never
fa: هرگز

en: Maybe later
fa: شاید بعدا

en: notice image
fa: به تصویر توجه کنید

en: Thank you so much!
fa: خیلی ممنونم!

note: translators: %s: Admin Dashboard > WP Security > Brute Force > Login CAPTCHA Tab Link
en: here
fa: اینجا

en: Follow the link to edit the user profile of that particular user account, change Nickname, choose a different Display name compared to Username, and press the "Update Profile" button.
fa: برای ویرایش نمایه کاربری آن حساب کاربری خاص، پیوند را دنبال کنید، نام مستعار را تغییر دهید، نام نمایشی متفاوتی را در مقایسه با نام کاربری انتخاب کنید و دکمه "به‌روزرسانی نمایه" را فشار دهید.

en: This feature will reset/empty all the database tables of the security plugin also.
fa: این ویژگی تمام جداول پایگاه داده افزونه امنیتی را نیز بازنشانی/خالی می کند.

en: Reset settings
fa: تنظیمات را بازنشانی کنید

en: Before doing anything we advise taking a backup of your .htaccess file, database and wp-config.php.
fa: قبل از انجام هر کاری توصیه می کنیم از فایل htaccess.، پایگاه داده و wp-config.php خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

en: The more features you enable, the more security points you will achieve.
fa: هرچه ویژگی های بیشتری را فعال کنید، به امتیازات امنیتی بیشتری دست خواهید یافت.

en: To start, go through each security option and enable the "basic" options.
fa: برای شروع، هر یک از تنظیمات امنیتی را مرور کنید و تنظیمات "basic" را فعال کنید.

en: There are a lot of security features in this plugin.
fa: امکانات امنیتی زیادی در این افزونه وجود دارد.

en: All settings have been successfully reset.
fa: همه تنظیمات با موفقیت بازنشانی شدند.

en: Deletion of .htaccess directives failed.
fa: حذف دستورالعملیات های htaccess انجام نشد.

en: Reset of aio_wp_security_configs option failed.
fa: بازنشانی گزینه aio_wp_security_configs انجام نشد.

en: Deletion of aio_wp_security_configs option and .htaccess directives failed.
fa: حذف گزینه aio_wp_security_configs و دستورات htaccess. ناموفق بود.

en: Send unlock request
fa: ارسال درخواست باز‌کردن قفل

en: Email Address
fa: آدرس ایمیل

en: Please enter your email address and you will receive an email with instructions on how to unlock yourself.
fa: لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید و ایمیلی حاوی دستورالعملیات هایی در مورد نحوه باز کردن قفل دریافت خواهید کرد.

en: You are here because you have been locked out due to too many incorrect login attempts.
fa: شما اینجا هستید زیرا به دلیل تلاش های زیاد برای ورود نادرست قفل شده اید.

en: An email has been sent to you with the unlock instructions.
fa: یک ایمیل با دستورالعملیات باز کردن قفل برای شما ارسال شده است.

en: Error: No locked entry was found in the database with your IP address range.
fa: خطا: ورودی قفل شده ای با محدوده‌ی آدرس آی پی در پایگاه داده یافت نشد!

en: Please enter a valid email address
fa: لطفا یک آدرس ایمیل معتبر وارد کنید

en: ERROR: Unable to process your request!
fa: خطا: پردازش درخواست شما ممکن نیست!

en: Show password
fa: نمایش رمز عبور

en: Recovery Mode Initialized. Please log in to continue.
fa: حالت بازیابی اولیه شد. لطفا برای ادامه وارد شوید.

en: Missing confirm key.
fa: کلید تأیید وجود ندارد.

en: Missing request ID.
fa: شناسه درخواست موجود نیست.

en: Check your email
fa: ایمیلتان را چک کنید

note: translators: %s: Link to the login page.
en: Registration complete. Please check your email, then visit the <a href="%s">login page</a>.
fa: نام‌نویسی کامل شد. لطفا ایمیل خود را بررسی نمایید، سپس از <a href="%s">برگه ورود</a> بازدید نمایید.

note: translators: %s: Link to the login page.
en: Check your email for the confirmation link, then visit the <a href="%s">login page</a>.
fa: ایمیل خود را برای پیوند تأیید بررسی کنید، سپس از <a href="%s">صفحه ورود</a> دیدن کنید.

en: Hide password
fa: پنهان کردن رمز عبور

en: Please enter your username or email address. You will receive an email message with instructions on how to reset your password.
fa: لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. یک پیام ایمیل حاوی دستورالعملیات های نحوه تنظیم مجدد رمز عبور دریافت خواهید کرد.

en: Remind me later
fa: بعدا به من یادآوری کن

en: The email is correct
fa: ایمیل درست است

en: Update
fa: به روز رسانی

en: This email may be different from your personal email address.
fa: این ایمیل ممکن است با آدرس ایمیل شخصی شما متفاوت باشد.

note: translators: %s: Admin email address.
en: Current administration email: %s
fa: ایمیل مدیریت فعلی: %s

en: Why is this important?
fa: چرا این مهم است؟

note: translators: Accessibility text. translators: Hidden accessibility text.
en: (opens in a new tab)
fa: (در یک برگه جدید باز می شود)

en: Please verify that the <strong>administration email</strong> for this website is still correct.
fa: لطفاً بررسی کنید که <strong>ایمیل مدیریت</strong> این وب‌سایت همچنان صحیح است.

en: Administration email verification
fa: تأیید ایمیل مدیریت

en: Confirm your administration email
fa: ایمیل مدیریت خود را تأیید کنید

note: translators: %s: IP address of password reset requester.
en: This password reset request originated from the IP address %s.
fa: این درخواست بازنشانی رمز عبور از آدرس IP %s سرچشمه گرفته است.

en: If this was a mistake, ignore this email and nothing will happen.
fa: اگر این یک اشتباه بود، این ایمیل را نادیده بگیرید و هیچ اتفاقی نمی افتد.

[ctx: site]
note: translators: %s: Site title.
en: &larr; Go to %s
fa: ← به %s بروید

en: Usage of the title attribute on the login logo is not recommended for accessibility reasons. Use the link text instead.
fa: استفاده از ویژگی عنوان در لوگوی ورود به سیستم به دلایل دسترسی توصیه نمی شود. به جای آن از متن پیوند استفاده کنید.

note: translators: %s: Login screen title.
en: Recovery Mode &#8212; %s
fa: حالت بازیابی - %s

en: Remember Me
fa: مرا به خاطر بسپار

en: Log In
fa: ورود

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to see what&#8217;s new.
fa: <strong>بروزرسانی وردپرس با موفقیت انجام شد</strong> لطفا به داخل بازگردید تا چیزهای جدید را ببینید.

en: Registration complete. Please check your email.
fa: ثبت نام کامل شد. لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.

en: Check your email for your new password.
fa: ایمیل خود را برای رمز عبور جدید خود بررسی کنید.

en: Check your email for the confirmation link.
fa: ایمیل خود را برای لینک تایید بررسی کنید.

en: User registration is currently not allowed.
fa: ثبت نام کاربر در حال حاضر مجاز نیست.

en: You are now logged out.
fa: شما خارج شدید.

en: Your session has expired. Please log in to continue where you left off.
fa: جلسه شما به پایان رسیده است. لطفا وارد شوید تا از همان جایی که کار را متوقف کردید ادامه دهید.

en: You have logged in successfully.
fa: شما با موفقیت وارد سیستم شدید.

note: translators: 1: Browser cookie documentation URL
en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href="%s">enable cookies</a> to use WordPress.
fa: <strong>خطا</strong>: کوکی ها مسدوند و یا مرورگر شم پشتیبانی نمی کند. شما باید <a href="%s">فعال کردن کوکی</a> را انجام دهید.

note: translators: 1: Browser cookie documentation URL, 2: Support forums URL
en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked due to unexpected output. For help, please see <a href="%1$s">this documentation</a> or try the <a href="%2$s">support forums</a>.
fa: <strong>خطا</strong>: کوکی ها برای خروجی مسدود شده اند. برای کمک به <a href="%1$s">این اسناد</a> یا به <a href="%2$s">فروم پشتیبانی</a> مراجعه نمائید.

en: Invalid request.
fa: درخواست نامعتبر

en: Lost your password?
fa: رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

en: Registration confirmation will be emailed to you.
fa: تاییدیه ثبت نام برای شما ایمیل خواهد شد.

en: Register For This Site
fa: برای این سایت ثبت نام کنید

en: Registration Form
fa: فرم ثبت نام

en: Confirm new password
fa: رمز عبور جدید را تایید کنید

en: Confirm use of weak password
fa: استفاده از رمز عبور ضعیف را تأیید کنید

en: Strength indicator
fa: شاخص قدرت

en: New password
fa: رمز عبور جدید

en: Enter your new password below.
fa: رمز عبور جدید خود را در زیر وارد کنید.

en: Reset Password
fa: بازنشانی رمز عبور

en: Your password has been reset.
fa: رمز عبور شما بازنشانی شده است.

en: Password Reset
fa: تنظیم مجدد رمز عبور

en: The passwords do not match.
fa: رمز عبورها باهم نمیخوانند.

en: Register
fa: ثبت نام

en: Log in
fa: وارد شدن

en: Username or Email Address
fa: نام کاربری یا آدرس ایمیل

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
fa: لطفا نام‌کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید. لینکی را برای نوسازی کلمه عبور در ایمیل خود دریافت می کنید.

en: Lost Password
fa: رمز فراموش شده

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
fa: لینک درخواست نوسازی کلمه عبور منقضی شده است. لطفا درخواست لینک جدید کنید.

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
fa: لینک نوسازی کلمه عبور شما معتبر نیست. لطفا درخواست لینک جدید کنید.

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
fa: دلیل احتمالی: میزبان شما ممکن است تابع mail() را غیرفعال کرده باشد.

en: The email could not be sent.
fa: ایمیل ارسال نشد.

note: translators: Password reset email subject. %s: Site name translators: Password reset notification email subject. %s: Site title.
en: [%s] Password Reset
fa: [%s] بازنشانی رمز عبور

en: To reset your password, visit the following address:
fa: برای بازنشانی رمز عبور خود به آدرس زیر مراجعه کنید:

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
fa: اگر این یک اشتباه بود، فقط این ایمیل را نادیده بگیرید و هیچ اتفاقی نمی افتد.

note: translators: %s: User name. translators: %s: user login translators: %s: User login.
en: Username: %s
fa: نام کاربری: %s

note: translators: %s: site name translators: %s: Site name.
en: Site Name: %s
fa: نام سایت: %s

en: Someone has requested a password reset for the following account:
fa: شخصی برای حساب زیر درخواست بازنشانی رمز عبور داده است:

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or email address.
fa: <strong>خطا</strong>: نام کاربری یا آدرس ایمیل را وارد کنید.

[ctx: site]
note: translators: %s: site title
en: &larr; Back to %s
fa: ← بازگشت به %s

en: Powered by WordPress
fa: پشتیبانی شده توسط وردپرس

note: translators: Login screen title. 1: Login screen name, 2: Network or site name name.
en: %1$s &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress
fa: %1$s &lsaquo; %2$s &#8212; وردپرس

en: You cannot ban your own IP address:
fa: شما نمی‌توانید آدرس آی پی خودتان را مسدود کنید:

note: translators: %s: IP Address
en: %s is not a valid IP address format.
fa: %s یک قالب آدرس آی پی معتبر نیست.

en: <strong>ERROR</strong>: You are not allowed to register because your IP address is currently locked!
fa: <strong>خطا</strong>: شما مجاز به ثبت نام نیستید زیرا آدرس IP شما در حال حاضر قفل است!

en: Request unlock
fa: درخواست بازکردن قفل

en: You were logged out because you just changed the "admin" username.
fa: شما از سیستم خارج شدید زیرا به تازگی نام کاربری "admin" را تغییر داده اید.

en: Please log back in to continue.
fa: لطفاً برای ادامه دوباره وارد شوید.

note: translators: %s: Minute count
en: Your session has expired because it has been over %d minutes since your last login.
fa: جلسه شما منقضی شده است زیرا بیش از %d دقیقه از آخرین ورود شما گذشته است.

note: translators: 1: Email 2: Link
en: After pressing the above link you will be able to login to the WordPress administration panel.
fa: بعد از کلیک بر روی لینک بالا شما قادر هستید وارد پنل پیشخوان مدیریتی وردپرس شوید.

note: translators: 1: Email 2: Link
en: Unlock link: %s
fa: باز کردن قفل پیوند: %s

en: Unlock request notification
fa: بازکردن اعلان درخواست

en: Log into your site WordPress administration panel to see the duration of the lockout or to unlock the user.
fa: برای مشاهده مدت زمان قفل شدن کاربر یا آزاد کردن آن به پیشخوان سایت وردپرس خود وارد شوید.

en: IP Address
fa: آدرس IP:

en: Username:
fa: نام کاربری:

en: User login lockout events had occurred due to too many failed login attempts or invalid username:
fa: در پی تلاش‌های ناموفق زیاد برای ورود یا وارد کردن نام کاربری نادرست، ورود به سایت برای یک آی پی یا نام کاربری قفل شده است:

en: Site Lockout Notification
fa: اطلاعیه قفل شدن سایت

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid login credentials.
fa: <strong>خطا</strong>: اعتبارنامه ورود نامعتبر است.

en: Service temporarily unavailable
fa: سرویس موقتا در‌دسترس نیست

en: User action confirmed.
fa: اقدام کاربر تأیید شد.

en: Invalid key
fa: کلید نامعتبر

en: You are not authorized to perform this action.
fa: شما مجاز به انجام این عملیات نیستید.

en: Your registration is pending approval.
fa: ثبت نام شما در انتظار تایید است.

en: No
fa: خیر

en: Yes
fa: بله

en: <strong>ERROR</strong>: Your IP address is currently locked please contact the administrator!
fa: <strong>خطا</strong>: آدرس IP شما در حال حاضر قفل است، لطفاً با سرپرست تماس بگیرید!

en: Your CAPTCHA answer was incorrect - please try again.
fa: پاسخ CAPTCHA شما نادرست بود - لطفاً دوباره امتحان کنید.

en: Error: You entered an incorrect CAPTCHA answer, please go back and try again.
fa: خطا: پاسخ شما به کد امنیتی نادرست بود. برگردید و دوباره تلاش کنید.

en: Enter something special:
fa: چیز خاصی را وارد کنید:

en: <strong>ERROR</strong>: Your answer was incorrect - please try again.
fa: <strong>خطا</strong>: پاسخ شما نادرست بود - لطفاً دوباره امتحان کنید.

en: The following files were changed on your host
fa: فایل های زیر در هاست شما تغییر کردند

en: The following files were removed from your host
fa: فایل های زیر از هاست شما حذف شدند

en: modified on:
fa: اصلاح شده در:

en: The following files were added to your host
fa: فایل های زیر به هاست شما اضافه شد

en: Login to your site to view the scan details.
fa: برای مشاهده جزئیات اسکن وارد سایت خود شوید.

en: A summary of the scan results is shown below:
fa: خلاصه ای از نتایج اسکن در زیر نشان داده شده است:

en: . Scan was generated on
fa: . اسکن در ایجاد شد

en: A file change was detected on your system for site URL
fa: یک تغییر فایل در سیستم شما برای URL سایت شناسایی شد

en: All In One WP Security - File change detected
fa: افزونه امنیتی وردپرس و فایروال - شناسایی تغییر فایل!

en: Unable to clear the logs
fa: نمی توان گزارش ها را پاک کرد

en: Unable to get the reason why
fa: نمی توان دلیل آن را پیدا کرد

en: twenty
fa: بیست

en: nineteen
fa: نوزده

en: eighteen
fa: هجده

en: seventeen
fa: هفده

en: sixteen
fa: شانزده

en: fifteen
fa: پانزده

en: fourteen
fa: چهارده

en: thirteen
fa: سیزده

en: twelve
fa: دوازده

en: eleven
fa: یازده

en: ten
fa: ده

en: nine
fa: نه

en: eight
fa: هشت

en: seven
fa: هفت

en: six
fa: شش

en: five
fa: پنج

en: four
fa: چهار

en: three
fa: سه

en: two
fa: دو

en: one
fa: یک

en: Please enter an answer in digits:
fa: لطفا پاسخ را به عدد انگلیسی وارد کنید:

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Intermediate
fa: حد واسط

en: Basic
fa: پایه

en: Deny bad queries
fa: رد‌کردن درخواست‌های بد

en: Forbid proxy comments
fa: ممنوع کردن فرستادن دیدگاه از طریق پراکسی

en: Enable login honeypot
fa: فعال‌کردن ظرف‌عسل(Honeypot) ورود

en: Enable rename login page
fa: تغییر نام برگه ورود را فعال کنید

en: Enable IP blocking for 404 detection
fa: مسدود کردن IP را برای شناسایی 404 فعال کنید

en: Enable pingback vulnerability protection
fa: فعال‌سازی محافظت در برابر آسیب‌پذیری Pingback

en: Enable basic firewall
fa: فعال‌سازی فایروال پایه

en: IP and user agent blacklisting
fa: لیست سیاه آی پی یا نماینده کاربری

en: WordPress files access
fa: دسترسی به فایل‌های وردپرس

en: Enable registration honeypot
fa: ظرف‌عسل(Honeypot) را در ثبت‌نام فعال کنید

en: Registration approval
fa: تایید ثبت‌نام

en: Login IP whitelisting
fa: لیست سفید IP ورود

en: Change display name
fa: تغییر نمایش عمومی نام

en: Remove WP generator meta tag
fa: حذف سازنده تگ‌های متا

en: Enable honeypot on registration page
fa: فعال‌کردن ظرف‌عسل(Honeypot) در صفحه ثبت‌نام

en: Registration form honeypot settings
fa: تنظیمات ظرف‌عسل(Honeypot) فرم ثبت‌نام

en: Enable this if you want to insert a CAPTCHA form on the WordPress user registration page (if you allow user registration).
fa: اگر می‌خواهید یک فرم کد امنیتی به برگه نام‌نویسی وردپرس اضافه کنید این گزینه را تیک بزنید. (در صورتی که نام‌نویسی را برای سایت آزاد کرده‌اید)

en: Approve registered users
fa: تایید کاربران ثبت‌نام شده

en: Enable this if you want to automatically disable all newly registered accounts so that you can approve them manually.
fa: اگر می‌خواهید هر نام‌نویسی تازه‌ای که اتفاق می‌افتد به صورت دستی تأیید کنید، این گزینه را تیک بزنید.

en: Enable manual approval of new registrations
fa: تأیید دستی ثبت‌های جدید را فعال کنید

en: You can view all accounts which have been newly registered via the handy table below and you can also perform bulk activation/deactivation/deletion tasks on each account.
fa: شما می توانید تمام حساب هایی را که به تازگی ثبت نام کرده اند از طریق جدول مفید زیر مشاهده کنید و همچنین می توانید کارهای فعال / غیرفعال / حذف انبوه را در هر حساب انجام دهید.

en: If your site allows people to create their own accounts via the WordPress registration form, then you can minimize spam or bogus registrations by manually approving each registration.
fa: اگر سایت شما به مردم اجازه می‌دهد که خودشان از طریق فرم نام‌نویسی وردپرس برای خودشان حساب کاربری بسازند، شما می‌توانید با تأیید دستی نام‌نویسی‌ها جلوی مزاحم‌ها و جفنگ‌نویس‌ها را بگیرید.

en: Manually approve new registrations
fa: ثبت‌نام‌های جدید را به صورت دستی تایید کنید

en: User registration settings
fa: تنظیمات ثبت‌نام کاربر

en: Manual approval
fa: تایید دستی

en: Currently logged in users
fa: کاربرانی که در‌حال‌حاضر وارد شده‌اند

en: You can also instantly log them out by pressing on the "Force logout" link when you hover over the row in the user id column.
fa: وقتی که موس را روی ردیف در ستون شناسه‌‌‌کاربر می‌برید، می‌توانید با زدن بر روی لینک "خروج اجباری" فورا آن‌ها را از سیستم خارج کنید.

en: If you suspect there is a user or users who are logged in which should not be, you can block them by inspecting the IP addresses from the data below and adding them to your blacklist.
fa: اگر گمان می‌کنید کاربر یا کاربرانی وارد شده‌اند که نباید وارد شوند، می‌توانید با بررسی آدرس‌های IP از داده‌های زیر و افزودن آنها به لیست سیاه خود، آنها را مسدود کنید.

en: This tab displays all users who are currently logged into your site.
fa: این برگه تمامی کاربرانی که در حال حاضر وارد سایت شما شده اند را نمایش می دهد.

en: Refresh data
fa: تازه‌کردن داده‌ها

en: Refresh logged in user data
fa: تازه کردن اطلاعات کاربران حاضر در سایت

en: (Minutes) The user will be forced to log back in after this time period has elapased.
fa: (دقیقه) کاربر پس از سپری شدن این بازه زمانی مجبور به ورود مجدد به سیستم خواهد شد.

en: Logout the user after X minutes
fa: پس از X دقیقه کاربر را از سیستم خارج کنید

en: Enable this if you want to force a user to be logged out after a configured amount of time
fa: اگر می‌خواهید یک کاربر بعد از بازه زمانی مشخصی از سایت بیرون شود، این گزینه را تیک بزنید

en: Enable force user logout
fa: فعال‌سازی بیرون‌کردن اجباری کاربر

en: Force user logout options
fa: گزینه‌های بیرون‌کردن اجباری کاربر

en: This feature allows you to specify a time period in minutes after which the admin session will expire and the user will be forced to log back in.
fa: این ویژگی به شما امکان می دهد مدت زمانی را در عرض چند دقیقه مشخص کنید که پس از آن جلسه مدیریت منقضی می شود و کاربر مجبور به ورود مجدد می شود.

en: Setting an expiry period for your administration session is a simple way to protect against unauthorized access to your site from your computer.
fa: تنظیم یک بازه زمانی برای مدت زمان حضور مدیر در سایت، یک راه مفید برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به سایت از راه کامپیوتر شماست.

en: You entered a non numeric or negative value for the logout time period field, it has been set to the default value.
fa: شما یک مقدار غیر عددی یا منفی برای فیلد دوره زمانی خروج وارد کردید، این مقدار روی مقدار پیش فرض تنظیم شده است.

en: Enable login lockout IP whitelist
fa: لیست سفید IP قفل ورود به سیستم را فعال کنید

en: Login lockout IP whitelist settings
fa: تنظیمات لیست سفید IP قفل ورود

note: translators: %s: Locked IP link.
en: To see a list of all locked IP addresses and ranges go to the %s tab in the dashboard menu.
fa: برای مشاهده لیستی از همه نشانی‌ها و محدوده‌های IP قفل شده، به زبانه %s در فهرست پیشخوان بروید.

en: Currently locked out IP address ranges
fa: محدوده IPهایی که هم‌اکنون قفل شده‌اند

en: Enable this if you want to receive an email when someone has been locked out due to maximum failed login attempts
fa: اگر می‌خواهید وقتی آی پی یک نفر در اثر تلاش‌های ناموفق زیاد قفل شد، به شما ایمیل زده شود، این گزینه را تیک بزنید

en: Notify by email
fa: آگاه‌کردن از طریق ایمیل

en: Instantly lockout specific usernames
fa: سریعا نام های کاربری مشخص را قفل کن

en: Enable this if you want to instantly lockout login attempts with usernames which do not exist on your system
fa: اگر می‌خواهید بلافاصله تلاش‌های ورود برای نام‌های کاربری که در سایتتان نیست قفل شود، این گزینه را تیک بزنید

en: Instantly lockout invalid usernames
fa: قفل کردن فوری نام‌های کاربری نامعتبر

en: Enable this if you want to show a generic error message when a login attempt fails
fa: اگر می‌خواهید بعد از یک ورود ناموفق، یک پیام خطای عمومی نمایش داده شود این گزینه را تیک بزنید

en: Display generic error message
fa: نمایش پیام خطای عمومی

en: If the maximum number of failed login attempts for a particular IP address occur within this time period the plugin will lock out that address
fa: اگر حداکثر تعداد تلاش برای ورود ناموفق برای یک آدرس IP خاص در این بازه زمانی رخ دهد، افزونه آن آدرس را قفل می کند.

en: Login retry time period (min)
fa: بازه زمانی تلاش برای ورود دوباره (دقیقه)

en: Set the value for the maximum login retries before IP address is locked out
fa: مقدار حداکثر تلاش مجدد برای ورود به سیستم را قبل از قفل شدن آدرس IP تنظیم کنید

en: Max login attempts
fa: حداکثر تعداد تلاش برای ورود

en: Enable this if you want to allow users to generate an automated unlock request link which will unlock their account
fa: این گزینه را انتخاب کنید اگر می خواهید به کاربران خود اجازه صدور درخواست بازکردن حساب کاربری خود را بدهند

en: Allow unlock requests
fa: اجازه درخواست قفل گشایی

en: Enable login lockout feature
fa: فعالسازی ویژگی قفل ورود

en: Login lockout options
fa: گزینه‌های قفل ورود

note: translators: %s: Brute force feature link.
en: You may also want to checkout our %s feature for another secure way to protect against these types of attacks.
fa: همچنین ممکن است بخواهید ویژگی %s ما را برای روش ایمن دیگری برای محافظت در برابر این نوع حملات بررسی کنید.

en: Apart from choosing strong passwords, monitoring and blocking IP addresses which are involved in repeated login failures in a short period of time is a very effective way to stop these types of attacks.
fa: جدای از انتخاب رمزهای عبور قوی، نظارت و مسدود کردن آدرس‌های IP که در یک بازه زمانی کوتاه با شکست‌های مکرر لاگین درگیر می‌شوند، راه بسیار موثری برای متوقف کردن این نوع حملات است.

en: This is where attackers use repeated login attempts until they guess the password.
fa: اینجاست که مهاجمان از تلاش های مکرر برای ورود استفاده می کنند تا زمانی که رمز عبور را حدس بزنند.

en: Brute force login attack
fa: حمله بورت فورث

en: One of the ways hackers try to compromise sites is via a
fa: یکی از راههایی که هکر‌ها در روش

en: Login lockout configuration
fa: پیکربندی قفل ورود

en: Edit user
fa: کاربر را ویرایش کنید

en: Account login name
fa: نام ورود حساب کاربری

en: Please enter a value for your username.
fa: لطفا یک نام کاربری وارد کنید.

en: You entered an invalid username, please enter another value.
fa: شما یک نام‌کاربری نامعتبر وارد کردید.یک نام دیگر را آزمایش کنید.

en: The database update operation of the user account failed.
fa: عملیات به روز‌رسانی پایگاه‌داده برای این نام‌کاربری ناموفق بود!

en: 1 sec
fa: 1 ثانیه

en: Start typing a password.
fa: شروع به تایپ رمز عبور کنید.

en: This password tool uses an algorithm which calculates how long it would take for your password to be cracked using the computing power of an off-the-shelf current model desktop PC with high end processor, graphics card and appropriate password cracking software.
fa: این ابزار رمز عبور از الگوریتمی استفاده می‌کند که با استفاده از قدرت محاسباتی یک رایانه رومیزی مدل فعلی با پردازنده پیشرفته، کارت گرافیک و نرم‌افزار شکستن رمز عبور مناسب، مدت زمانی را برای شکستن رمز شما محاسبه می‌کند.

en: Password strength tool
fa: ابزار قدرت گذرواژه

en: This section contains a useful password strength tool which you can use to check whether your password is sufficiently strong enough.
fa: این بخش حاوی یک ابزار مفید برای تقویت رمز عبور است که می توانید از آن برای بررسی اینکه آیا رمز عبور خود به اندازه کافی قوی است یا خیر استفاده کنید.

en: The longer and more complex your password is the harder it is for hackers to "crack" because more complex passwords require much greater computing power and time.
fa: هرچه رمز عبور شما طولانی تر و پیچیده تر باشد، شکستن رمز عبور برای هکرها سخت تر است زیرا رمزهای عبور پیچیده تر به قدرت محاسباتی و زمان بسیار بیشتری نیاز دارند.

en: Poor password selection is one of the most common weak points of many sites and is usually the first thing a hacker will try to exploit when attempting to break into your site.
fa: انتخاب نامناسب رمز عبور یکی از رایج ترین نقاط ضعف بسیاری از سایت ها است و معمولاً اولین چیزی است که یک هکر هنگام تلاش برای نفوذ به سایت شما سعی می کند از آن سوء استفاده کند.

en: Password tool
fa: ابزار گذرواژه

en: Your site does not have a user account where the display name is identical to the username.
fa: سایت شما یک حساب کاربری ندارد که نام نمایشی آن با نام کاربری یکسان باشد.

en: No action required.
fa: هیچ اقدامی لازم نیست

en: Your site currently has the following accounts with identical login and display names.
fa: سایت شما در حال حاضر دارای حساب های زیر با نام های ورود و نمایش یکسان است.

en: Modify accounts with identical login name and display name
fa: ویرایش حساب‌هایی که نام نمایشی و نام‌ورود آن‌ها یکسان است

en: From a security perspective, leaving your nickname the same as your user name is bad practice because it gives a hacker at least half of your account's login credentials.
fa: از منظر امنیتی، گذاشتن نام مستعار خود با نام کاربری خود عملیات بدی است زیرا حداقل نیمی از اعتبار ورود به حساب شما را به هکر می دهد.

en: By default the nickname is set to the login (or user) name of your account.
fa: به‌طور پیش‌فرض، نام مستعار روی نام ورود (یا کاربر) حساب شما تنظیم می‌شود.

en: When you submit a post or answer a comment, WordPress will usually display your "nickname".
fa: هنگامی که یک پست ارسال می کنید یا به یک نظر پاسخ می دهید، وردپرس معمولا "نام مستعار" شما را نمایش می دهد.

en: Display name security
fa: امنیت نام نمایشی

en: This is good security practice.
fa: این روش امنیتی خوبی است.

en: Your site does not have any account which uses the "admin" username.
fa: سایت شما هیچ حساب کاربری ندارد که از نام کاربری "admin" استفاده کند.

en: NOTE: If you are currently logged in as "admin" you will be automatically logged out after changing your username and will be required to log back in.
fa: توجه: اگر در حال حاضر به عنوان "مدیر" وارد سیستم شده اید، پس از تغییر نام کاربری خود به طور خودکار از سیستم خارج می شوید و باید دوباره وارد شوید.

en: Change username
fa: تغییر نام‌کاربری

en: Choose a new username for admin.
fa: یک نام کاربری جدید برای ادمین انتخاب کنید.

en: New admin username
fa: نام‌کاربری تازه برای مدیر

en: Change admin username
fa: تغییر نام‌کاربری admin

en: List of administrator accounts
fa: فهرست حساب‌های کاربری مدیر کل

en: This feature will allow you to change your "admin" username to a more secure name of your choosing.
fa: این ویژگی به شما امکان تغییر نام کاربری پیش‌فرض "admin" را به هر نام کاربری دیگری می‌دهد.

en: From a security perspective, changing the username "admin" is one of the first and smartest things you should do on your site.
fa: از دیدگاه امنیتی، تغییر نام کاربری پیش‌فرض "admin"، یکی از اولین و هوشمندانه‌ترین کارهایی است که شما باید روی سایتتان انجام دهید.

en: Hackers can try to take advantage of this information by attempting "Brute force login attacks" where they repeatedly try to guess the password by using "admin" for username.
fa: بسیاری از هکرها با دانستن این نام کاربری پیش‌فرض،دست به حملات Brute Force برای ورود به سایت می‌زنند. که این حملات ترکیبی از نام کاربری "admin" و گذرواژه‌های مختلف است.

en: Admin user security
fa: امنیت کاربر Admin

en: Password
fa: کلمه عبور

en: Enable this if you want to insert a CAPTCHA field on the %s new topic forms.
fa: اگر می‌خواهید یک فیلد کپچا را در فرم‌های موضوع جدید بی‌بی‌پرس وارد کنید، این را علامت بزنید.

en: Enable this if you want to insert a CAPTCHA field on the %s registration forms.
fa: این گزینه را انتخاب کنید اگر می خواهید کد امنیتی به فرم ثبت نام بادی پرس اضافه کنید

en: Enable CAPTCHA on BuddyPress registration form
fa: فعالسازی کد امنیتی در فرم ثبت نام بادی پرس

en: Take note of the IP addresses you want blocked and ask the superadmin to add these to the blacklist using the "Blacklist Manager" on the main site.
fa: آدرس‌های IP را که می‌خواهید مسدود شوند، یادداشت کنید و از سوپرادمین بخواهید تا با استفاده از "مدیر لیست سیاه" در سایت اصلی، آنها را به لیست سیاه اضافه کند.

en: Only the "superadmin" can block IP addresses from the main site.
fa: فقط "superadmin" می تواند آدرس های IP را از سایت اصلی مسدود کند.

en: The plugin has detected that you are using a Multi-Site WordPress installation.
fa: این افزونه تشخیص داده است که شما از نصب وردپرس چند سایتی استفاده می کنید.

en: Find IP addresses
fa: یافتن آی پی آدرس‌ها

en: Example 2: Setting this value to "5" will list only those IP addresses which were used to submit 5 spam comments or more on your site.
fa: نمونه دو: تنظیم این مقدار روی عدد 5 باعث می‌شود که همه آی پی آدرس‌هایی که برای ثبت 5 دیدگاه جفنگ یا بیشتر استفاده شده‌اند، فهرست شوند.

en: Example 1: Setting this value to "1" will list ALL IP addresses which were used to submit at least 1 spam comment.
fa: مثال 1: با تنظیم این مقدار روی "1" همه آدرس های آی پی که برای ارسال حداقل 1 نظر هرزنامه استفاده شده اند فهرست می شوند.

en: This field allows you to list only those IP addresses which have been used to post X or more spam comments.
fa: این زمینه به شما اجازه می‌دهد که تنها آی پی آدرس‌هایی را فهرست کنید که برای فرستادن X دیدگاه جفنگ یا بیشتر استفاده شده اند.

en: Minimum number of spam comments per IP
fa: کمترین تعداد دیدگاه‌های جفنگ برای هر آی پی

en: To add one or more of the IP addresses displayed in the table below to your blacklist, simply press the "Block" link for the individual row or select more than one address using the checkboxes and then choose the "block" option from the Bulk Actions dropdown list and press the "Apply" button.
fa: برای افزودن یک یا چند آدرس آی پی برای نمایش در جدول لیست سیاه زیر،براحتی روی لینک "مسدود" برای ردیف کلیک کنرد یا انتخاب چندیدن آدرسچ
    از جعبه انتخاب استفاده کرده و آن گاه گزینه "مسدود" را از لیست کشویی عملیات انبوه را انتخاب کرده و روی دکمه "اعمال" کلیک کنید.

en: By inspecting the IP address data coming from spammers you will be in a better position to determine which addresses or address ranges you should block by adding them to the permanent block list.
fa: با بررسی داده‌های آدرس IP که از ارسال‌کنندگان هرزنامه به دست می‌آیند، در موقعیت بهتری خواهید بود تا مشخص کنید کدام آدرس‌ها یا محدوده‌های آدرس را باید با افزودن آنها به لیست بلوک دائمی مسدود کنید.

en: This information can be handy for identifying the most persistent IP addresses or ranges used by spammers.
fa: این اطلاعات می‌تواند برای شناسایی پایدارترین آدرس‌های IP یا محدوده‌های استفاده شده توسط هرزنامه‌ها مفید باشد.

en: This section displays a list of the IP addresses of the people or bots who have left spam comments on your site.
fa: این بخش فهرست آی پی آدرس‌ انسان یا ربات‌هایی که در سایت شما دیدگاه اسپم نوشته‌اند، نشان می‌دهد.

en: Example 2: Setting this value to "5" will block only those IP addresses which were used to submit 5 spam comments or more on your site.
fa: مثال 2: تنظیم این مقدار روی "5" فقط آدرس های IP ای را که برای ارسال 5 دیدگاه اسپم یا بیشتر در سایت شما استفاده شده اند ، مسدود می کند.

en: Example 1: Setting this value to "1" will block ALL IP addresses which were used to submit at least one spam comment.
fa: مثال 1: تنظیم این مقدار روی "1" کلیه آدرسهای IP را که برای ارسال حداقل یک دیدگاه اسپم استفاده شده اند ، مسدود می کند

en: Specify the minimum number of spam comments for an IP address before it is permanently blocked.
fa: قبل از اینکه دائمی مسدود شود حداقل تعداد نظر اسپم برای یک آدرس آی پی مشخص کنید.

en: Minimum number of spam comments
fa: حداقل تغداد نظرات جفنگ

en: Enable this if you want this plugin to automatically block IP addresses which submit spam comments.
fa: اگر می خواهید این افزونه به طور خودکار آدرس آی پی هایی را که نظرات اسپم را ارسال می کنند مسدود کند علامت بزنید.

en: Enable auto block of spam comment IPs
fa: فعالسازی مسدودسازی خودکار IPهای نویسنده دیدگاه‌های اسپم

en: All time total:
fa: تعداد تمام وقت:

en: Spammer IPs added to permanent block list today:
fa: آیپی های جفنگ نویسان (spammer) امروز به لیست آیپی های بلاک شده همیشگی اضافه شدند:

en: You currently have no IP addresses permanently blocked due to spam.
fa: You currently have no آی پی addresses permanently blocked due to SPAM.

en: This feature allows you to automatically and permanently block IP addresses which have exceeded a certain number of spam comments.
fa: این ویژگی به شما اجازه می دهد تا به طور خودکار و دائمی آدرس آی پی هایی را که بیش از تعداد مشخصی از نظرات که دارای برچسب اسپم است را مسدود کنید.

en: You entered a non-numeric value for the minimum spam comments per IP field; it has been set to the default value.
fa: شما یک مقدار غیر عددی برای حداقل نظرات هرزنامه در فیلد آی پی وارد کرده اید. روی مقدار پیش فرض تنظیم شده است.

en: You must enter an integer greater than zero for the minimum spam comments per IP field; it has been set to the default value.
fa: شما باید یک عدد صحیح بزرگتر از صفر برای حداقل نظرات هرزنامه در هر فیلد آی پی وارد کنید. روی مقدار پیش فرض تنظیم شده است.

en: You entered a non-numeric value for the "minimum number of spam comments" field; it has been set to the default value.
fa: شما یک مقدار غیر عددی برای قسمت "حداقل تعداد نظرات هرزنامه" وارد کرده اید. روی مقدار پیش فرض تنظیم شده است.

en: Enable this if you want to insert a CAPTCHA field on the comment forms.
fa: اگر می‌خواهید یک زمینه کد امنیتی در فرم دیدگاه‌ها وارد کنید، این گزینه را تیک بزنید

en: Comment spam IP monitoring
fa: نظارت بر آی پی دیدگاه‌های جفنگ

en: If your chosen server variable fails the plugin will automatically fall back to retrieving the IP address from $_SERVER["REMOTE_ADDR"]
fa: اگر متغیر سرور انتخابی شما شکست بخورد افزونه بطور خودکار دوباره به بازیابی آی پی از $_SERVER["REMOTE_ADDR"] می کند

en: Choose a $_SERVER variable you would like to detect visitors' IP address using.
fa: متغیر $_SERVER انتخاب کنید که شما میخواهید آدرس آی پی بازدیدکننده را از آن.

en: Select your import settings file
fa: پرونده تنظیمات درون‌ریزی خود را انتخاب نمایید

en: Import AIOS settings
fa: درون ریزی تنظیمات AIOWPS

en: Export AIOS settings
fa: برون بری تنظیمات AIOWPS

en: For Example: If a settings item relies on the domain URL then it may not work correctly when imported into a site with a different domain.
fa: به عنوان مثال: اگر یک مورد تنظیمات به URL دامنه متکی باشد، ممکن است هنگام وارد کردن به سایتی با دامنه متفاوت، به درستی کار نکند.

en: This can be handy if you wanted to save time by applying the settings from one site to another site.
fa: اگر می خواهید با اعمال تنظیمات از یک سایت به سایت دیگر در زمان خود ذخیره سازی کنید، این می تواند مفید باشد.

en: Export or import your AIOS settings
fa: تنظیمات خروجی و ورودی اطلاعات  AIOWPS شما

en: The contents of your settings file are invalid, please check the contents of the file you are trying to import settings from.
fa: محتوای تنظیمات پرونده شما نا معتبر می باشد. محتوای پرونده ای را که میخواهید درون ریزی کنید بررسی نمایید.

en: Please choose a file to import your settings from.
fa: لطفاً فایلی را برای وارد کردن تنظیمات خود انتخاب کنید.

en: Enable this if you want to remove the version and meta info produced by WP from all pages
fa: اگر میخواهید نسخه و اطلاعات متا تولید شده توسط وردپرس را از همه صفحات حذف کنید علامت بزنید

en: Remove WP generator meta info
fa: پاک کردن فراداده‌ها

en: WP generator meta info
fa: سازنده فراداده

en: This feature will allow you to remove the WP generator meta info and other version info from your site's pages.
fa: این ویژگی به شما امکان می دهد اطلاعات متا ژنراتور WP و سایر اطلاعات نسخه را از صفحات سایت خود حذف کنید.

en: There are also other ways Wordpress reveals version info such as during style and script loading, an example of this is:
fa: همچنین روش های دیگری نیز وجود دارد که وردپرس اطلاعات نسخه ای را در هنگام بارگیری استایل و اسکریپت را نشان می دهد. مانند مثال زیر:

en: The above meta information shows which version of WordPress your site is currently running and thus can help hackers or crawlers scan your site to see if you have an older version of WordPress or one with a known exploit.
fa: اطلاعات متا بالا نشان می دهد که سایت شما در حال حاضر کدام نسخه از وردپرس را اجرا می کند و بنابراین می تواند به هکرها یا خزنده ها کمک کند تا سایت شما را اسکن کنند تا ببینند آیا نسخه قدیمی وردپرس دارید یا یک اکسپلویت شناخته شده دارید.

en: WordPress generator automatically adds some meta information inside the "head" tags of every page on your site's front end, below is an example of this:
fa: وردپرس به طور خودکارتعدادی فراداده(Metadata) را در قسمت "head" هر صفحه از سایت شما وارد می‌کند. در زیر می‌توانید نمونه‌ای از این فراداده‌ها را ببینید:

en: wp-config file to restore from
fa: فایل wp-config برای بازیابی از

en: Restore from a backed up wp-config file
fa: بازیابی از یک فایل پشتیبان گیری شده wp-config

en: Press the button below to backup and download the contents of the currently active wp-config.php file.
fa: روی دکمه زیر کلیک کنید تا از فایل wp-config.php کنونی پشتیبان تهیه کنید.

en: Save the current wp-config.php file
fa: فایل wp-config.php فعلی را ذخیره کنید

en: You can also restore your site's wp-config.php settings using a backed up wp-config.php file.
fa: همچنین می توانید تنظیمات wp-config.php سایت خود را با استفاده از یک فایل پشتیبان گیری شده wp-config.php بازیابی کنید.

en: This feature allows you to backup and save your currently active wp-config.php file should you need to re-use the the backed up file in the future.
fa: این ویژگی به شما امکان می دهد در صورت نیاز به استفاده مجدد از فایل پشتیبان گیری شده در آینده، از فایل wp-config.php فعال فعلی خود نسخه پشتیبان تهیه و ذخیره کنید.

en: wp-config.php file operations
fa: عملیات فایل wp-config.php

en: Your wp-config.php file has successfully been restored.
fa: فایل wp-config.php شما با موفقیت بازگردانی شد!

en: Please choose a wp-config.php file to restore from.
fa: لطفاً یک فایل wp-config.php را برای بازیابی انتخاب کنید.

en: .htaccess file to restore from
fa: فایل htaccess برای بازیابی از

en: Restore from a backed up .htaccess file
fa: بازیابی از یک فایل htaccess. پشتیبان گیری شده

en: Press the button below to backup and save the currently active .htaccess file.
fa: روی دکمه زیر کلیک کنید تا از فایل .htaccess کنونی پشتیبان و ذخیره گرفته شود.

en: Save the current .htaccess file
fa: فایل htaccess فعلی را ذخیره کنید

en: You can also restore your site's .htaccess settings using a backed up .htaccess file.
fa: همچنین می توانید تنظیمات htaccess. سایت خود را با استفاده از یک فایل پشتیبان گیری شده htaccess بازیابی کنید.

en: This feature allows you to backup and save your currently active .htaccess file should you need to re-use the the backed up file in the future.
fa: این ویژگی به شما امکان می‌دهد در صورت نیاز به استفاده مجدد از فایل پشتیبان‌گیری شده در آینده، از فایل htaccess فعال فعلی خود نسخه پشتیبان تهیه و ذخیره کنید.

en: Your ".htaccess" file is a key component of your website's security and it can be modified to implement various levels of protection mechanisms.
fa: فایل ".htaccess" شما جزء کلیدی امنیت وب سایت شما است و می توان آن را برای اجرای سطوح مختلف مکانیزم های حفاظتی تغییر داد.

en: .htaccess file operations
fa: عملیات فایل htaccess.

en: Your .htaccess file has successfully been restored.
fa: فایل .htaccess شما با موفقیت بازگردانی شد!

en: Please choose a valid .htaccess to restore from.
fa: لطفا یک فایل .htaccess را انتخاب کنید تا با استفاده از آن بازگردانی انجام شود.

en: htaccess backup failed.
fa: پشتیبان گیری htaccess ناموفق بود.

en: Enable debug
fa: فعال کردن خطا یابی

en: This setting allows you to enable/disable debug for this plugin.
fa: این تنظیمات به شما امکان می دهد اشکال زدایی را برای این افزونه فعال/غیرفعال کنید.

en: Debug settings
fa: تنظیمات رفع باگ

en: Disable all firewall rules
fa: از کار انداختن همه دستورهای فایروال

en: Disable all security features
fa: از کار انداختن همه ویژگی‌های امنیتی

en: If you think that some plugin functionality on your site is broken due to a security feature you enabled in this plugin, then use the following option to turn off all the security features of this plugin.
fa: اگر فکر می کنید برخی از عملیاتکردهای افزونه در سایت شما به دلیل یک ویژگی امنیتی که در این افزونه فعال کرده اید خراب شده است، از گزینه زیر برای خاموش کردن تمامی ویژگی های امنیتی این افزونه استفاده کنید.

en: Disable security features
fa: از کار انداختن ویژگی امنیتی

en: Backup wp-config.php file
fa: پشتیبان گیری از فایل wp-config.php

en: Backup .htaccess file
fa: پشتیبان گیری از فایل htaccess

en: Backup your database
fa: از پایگاه داده خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

en: Page
fa: صفحه

en: All firewall rules have been disabled successfully.
fa: همه دستورهای دیوارآتش با موفقیت از کار انداخته شدند!

en: All the security features have been disabled successfully.
fa: همه ویژگی‌های امنیتی با موفقیت از کار انداخته شدند!

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Import/Export
fa: دورن ریزی/برون ریزی

en: WP version info
fa: اطلاعات نگارش وردپرس

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Disallow unauthorized REST requests
fa: رفع مجوز درخواست‌های REST تائید نشده

en: When enabled this feature will only allow REST requests to be processed if the user is logged in.
fa: هنگامی که فعال باشد، این ویژگی تنها در صورتی اجازه می دهد که درخواست های REST پردازش شوند که کاربر وارد سیستم شده باشد.

en: This feature allows you to block WordPress REST API access for unauthorized requests.
fa: این ویژگی به شما این امکان را می دهد تا دسترسی به API وردپرس REST را برای درخواست های غیرمجاز مسدود کنید.

en: Enable this if you want to stop user enumeration.
fa: اگر میخواهید شمارش حساب کاربران را متوقف کنید علامت بزنید.

en: Disable users enumeration
fa: غیرفعال کردن شمارش کاربران

en: When enabled, this feature will print a "forbidden" error rather than the user information.
fa: هنگامی که این ویژگی فعال باشد، به جای اطلاعات کاربر، خطای "ممنوع" را چاپ می کند.

en: Prevent user enumeration
fa: جلوگیری از شمارش کاربران

en: Enable this to stop other sites from displaying your content in a frame or iframe.
fa: اگر شما می خواهید راه جلوگیری از نمایش مطالب خود را در یک قاب و یا iframe در سایت های دیگر را بدانید این را بخوانید .

en: Enable iFrame protection
fa: فعال کردن حفاظت از آیفریم IFRAME

en: When enabled, this feature will set the "X-Frame-Options" parameter to "sameorigin" in the HTTP header.
fa: هنگامی که این ویژگی فعال است،  "X-قاب گزینه ها" پارامتر به "sameorigin" در هدر HTTP تنظیم میباشد.

en: This feature allows you to prevent other sites from displaying any of your content via a frame or iframe.
fa: این ویژگی به شما این امکان را می دهد که از نمایش محتوای شما توسط سایر سایت ها از طریق فریم یا آی فریم جلوگیری کنید.

en: Prevent your site from being displayed in a frame
fa: جلوگیری از نمایش سایت شما در یک قاب - آی فریم

en: Save copy protection settings
fa: ذخیره تنظیمات محافظت از کپی

en: Enable this to disable the "Right click", "Text selection" and "Copy" options on the front end of your site.
fa: اگر شما می خواهید گزینه‌ای برای غیر‌فعال‌کردن "راست کلیک"، "انتخاب متن" و "کپی" در سایت داشته باشید، این گزینه را تیک بزنید.

en: Enable copy protection
fa: فعال‌کردن محافظت از کپی

en: When admin user is logged in, the feature is automatically disabled for his session.
fa: هنگامی که کاربر ادمین وارد سیستم می شود، این ویژگی به طور خودکار برای جلسه او غیرفعال می شود.

en: This feature allows you to disable the ability to select and copy text from your front end.
fa: این ویژگی به شما این امکان را می دهد که امکان انتخاب و کپی متن را از قسمت جلویی خود غیرفعال کنید.

en: Disable the ability to copy text
fa: غیر‌فعال‌کردن قابلیت کپی متن

en: Frames
fa: قاب ها

en: Copy protection
fa: حفاظت از کپی

en: Save site lockout settings
fa: ذخیره تنظیمات قفل سایت

en: Enter a message you wish to display to visitors when your site is in maintenance mode.
fa: زمانی که سایت شما در حالت تعمیر و نگهداری است، پیامی را وارد کنید که می‌خواهید برای بازدیدکنندگان نمایش داده شود.

en: Enter a message:
fa: یک پیام وارد کنید:

en: Enable this if you want all visitors except those who are logged in as an administrator to be locked out of the front-end of your site.
fa: اگر می‌خواهید نمای سایت را برای همه (به جز مدیران) قفل کنید، این گزینه را تیک بزنید.

en: Locking your site down to general visitors can be useful if you are investigating some issues on your site or perhaps you might be doing some maintenance and wish to keep out all traffic for security reasons.
fa: اگر در حال بررسی برخی مسائل در سایت خود هستید یا شاید در حال انجام برخی تعمیرات هستید و می خواهید به دلایل امنیتی از تمام ترافیک جلوگیری کنید، قفل کردن سایت خود برای بازدیدکنندگان عمومی می تواند مفید باشد.

en: This feature allows you to put your site into "maintenance mode" by locking down the front-end to all visitors except logged in users with super admin privileges.
fa: این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد تا با قفل کردن صفحه جلو برای همه بازدیدکنندگان به جز کاربرانی که دارای امتیازات فوق‌العاده سرپرست هستند، سایت خود را در حالت نگهداری قرار دهید.

en: General visitor lockout
fa: قفل کردن بازدید عمومی

en: Visitor lockout
fa: قفل کردن بازدید

en: The selected IP was successfully added to the permanent block list.
fa: IP انتخاب شده با موفقیت به لیست سیاه دائمی اضافه شد!

en: View Blocked IPs
fa: مشاهده IP های مسدود شده

en: The selected IP addresses were successfully added to the permanent block list.
fa: آدرس های IP انتخاب شده با موفقیت به لیست سیاه دائمی اضافه شدند!

en: The selected account was deleted successfully.
fa: حساب کاربری انتخاب‌شده پاک شد!

en: The selected accounts were deleted successfully.
fa: حساب‌های کاربری انتخاب‌شده پاک شدند!

en: Your account is now active
fa: حساب شما اکنون فعال است

en: The selected account was approved successfully.
fa: حساب کاربری انتخاب‌شده آزاد شد!

en: The following accounts failed to update successfully:
fa: حساب های زیر برای به روز رسانی موفق شکست خورده است :

en: The selected accounts were approved successfully.
fa: حساب‌های کاربری انتخاب‌شده تأیید شدند!

en: Account status
fa: وضعیت حساب کاربری

en: Register date
fa: تاریخ نام‌نویسی

en: Email
fa: پست الکترونیک

en: blocked
fa: مسدود

en: Unblock
fa: رفع انسداد

en: Blocked IP
fa: IP مسدود شده

en: The selected user has been logged out successfully.
fa: کاربر انتخاب شده با موفقیت خارج شد!

en: Login name
fa: شناسه ورود

en: The selected IP address was unlocked successfully.
fa: آدرس آی پی ورودی انتخاب شده با موفقیت از قفل خارج شد!

en: The selected IP entries were unlocked successfully.
fa: ورودی آدرس آی پی انتخاب شده با موفقیت از قفل خارج شد!

en: Unlock
fa: باز کردن قفل

en: Release date
fa: تاریخ انتشار

en: Date locked
fa: تاریخ قفل شدن

en: Reason
fa: دلیل

en: Locked IP/range
fa: آی پی / محدوده قفل شده است

en: Type
fa: نوع

en: Message
fa: پیام

en: Level
fa: مرحله

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: The selected IP addresses are now permanently blocked.
fa: آدرس های IP انتخاب شده اکنون برای همیشه مسدود شده اند!

en: Block
fa: مسدود کردن

en: Status
fa: وضعیت

en: Number of spam comments from this IP
fa: تعداد کامنت های اسپم از این آی پی

en: Spammer IP
fa: IP اسپمر

en: Username
fa: نام کاربری

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Delete
fa: حذف

en: Are you sure you want to delete this item?
fa: آیا مطمئن هستید که میخواهید این مورد را حذف کنید؟

en: The selected IP addresses have been added to the blacklist and will be permanently blocked.
fa: آدرس آی پی های انتخاب شده به لیست سیاه افزوده شد و بطور دائم مسدود گردید!

en: The selected entry is not a valid IP address.
fa: ورودی انتخاب شده آدرس آی پی معتبری ندارد!

en: The selected IP address is now temporarily blocked.
fa: آدرس آی پی انتخاب شده موقتا مسدود شده است!

en: The selected IP addresses are now temporarily blocked.
fa: آدرس آی پی های انتخاب شده موقتا مسدود شده است!

en: Could not process the request because the IP addresses for the selected entries could not be found.
fa: نمی تواند درخواست را پردازش کند چون آدرس آی پی برای ورودی انتخاب شده یافت نشد!

en: Please select some records using the checkboxes
fa: لطفاً چند رکورد را با استفاده از چک باکس ها انتخاب کنید

en: Lock status
fa: وضعیت قفل

en: Referer
fa: مراجعه کنید

en: Attempted URL
fa: URL تلاش شد

en: IP address
fa: آدرس آی پی

en: Event type
fa: نوع رویداد

en: Save custom rules
fa: ذخیره قوانین سفارشی

en: Enter your custom .htaccess rules/directives.
fa: قوانین/دستورالعملیات های htaccess. سفارشی خود را وارد کنید.

en: Enter custom .htaccess rules:
fa: وارد کردن سفارشی سازی قوانین .htaccess:

en: Enable this if you want to place your custom rules at the beginning of all the rules applied by this plugin
fa: Check this if you want to place your custom rules at the beginning of all the rules applied by this plugin

en: Place custom rules at the top
fa: قوانین سفارشی را در بالا قرار دهید

en: Enable custom .htaccess rules
fa: فعال کردن سفارشی سازی قوانین .htaccess

en: Custom .htaccess rules
fa: سفارشی سازی قوانین .htaccess

en: If you break your site you will need to access your server via FTP or something similar and then edit your .htaccess file and delete the changes you made.
fa: اگر سایت خود را خراب کردید، باید از طریق FTP یا چیزی مشابه به سرور خود دسترسی داشته باشید و سپس فایل htaccess. خود را ویرایش کنید و تغییراتی که ایجاد کرده اید را حذف کنید.

en: It is your responsibility to ensure that you are entering the correct code!
fa: این مسئولیت شماست که مطمئن شوید کد صحیح را وارد کرده اید!

en: Incorrect .htaccess rules or directives can break or prevent access to your site.
fa: قوانین یا دستورالعملیات های نادرست htaccess می تواند دسترسی به سایت شما را شکسته یا از آن جلوگیری کند.

en: It is useful for when you want to tweak our existing firewall rules or when you want to add your own.
fa: برای زمانی که می خواهید قوانین فایروال موجود ما را تغییر دهید یا زمانی که می خواهید قوانین خود را اضافه کنید مفید است.

en: This feature can be used to apply your own custom .htaccess rules and directives.
fa: از این ویژگی می توان برای اعمال قوانین و دستورالعملیات های htaccess سفارشی خود استفاده کرد.

en: Custom .htaccess rules settings
fa: تنظیمات سفارشی قوانین .htaccess

en: Press this button if you wish to purge all 404 event logs from the DB.
fa: اگر میخواهید تمام رویدادهای خطای 404 را از پایگاه داده حذف کنید روی دکمه کلیک کنید.

en: Delete all 404 event logs
fa: حذف تمام رویدادهای خطای 404

en: Press this button if you wish to download this log in CSV format.
fa: اگر میخواهید لیست ورود را در قالب CSV دانلود کنید روی دکمه زیر کلیک کنید.

en: Export to CSV
fa: برون ریزی به CSV

en: 404 event logs
fa: گزارش رویداد خطای 404

en: A blocked visitor will be automatically redirected to this URL.
fa: یک بازدیدکننده مسدود شده به طور خودکار به این URL هدایت می شود.

en: 404 lockout redirect URL
fa: آدرس بازگشتی قفل شدن در خطای 404

en: Set the length of time for which a blocked IP address will be prevented from visiting your site
fa: مدت زمانی را تنظیم کنید که آدرس IP مسدود شده از بازدید سایت شما جلوگیری شود

en: Time length of 404 lockout (minutes)
fa: بازه زمانی قفل کردن خطای 404 (دقیقه)

en: Check this if you want to enable the logging of 404 events
fa: اگر می‌خواهید ثبت رویدادهای 404 را فعال کنید، این را علامت بزنید

en: Enable 404 event logging
fa: فعال کردن ثبت رویدادهای خطای 404

en: 404 detection options
fa: گزینه های تشخیص 404

en: Such behaviour can mean that a hacker might be trying to find a particular page or URL for sinister reasons.
fa: چنین رفتاری می تواند به این معنی باشد که یک هکر ممکن است به دلایل شوم سعی در یافتن یک صفحه یا URL خاص داشته باشد.

en: However, in some cases you may find many repeated 404 errors which occur in a relatively short space of time and from the same IP address which are all attempting to access a variety of non-existent page URLs.
fa: با این حال، در برخی موارد ممکن است بسیاری از خطاهای 404 مکرر را بیابید که در یک زمان نسبتاً کوتاه و از همان آدرس IP رخ می‌دهند که همگی تلاش می‌کنند به انواع URLهای صفحه موجود دسترسی پیدا کنند.

en: Typically, most 404 errors happen quite innocently when people have mis-typed a URL or used an old link to page which doesn't exist anymore.
fa: به طور معمول، بیشتر خطاهای 404 زمانی اتفاق می‌افتد که افراد یک URL را اشتباه تایپ کرده باشند یا از یک پیوند قدیمی به صفحه استفاده کنند که دیگر وجود ندارد.

en: A 404 or Not Found error occurs when somebody tries to access a non-existent page on your website.
fa: خطای 404 یا Not Found زمانی رخ می دهد که شخصی سعی می کند به صفحه ای که وجود ندارد در وب سایت شما دسترسی پیدا کند.

en: 404 detection configuration
fa: تنظیمات تشخیص 404

en: All 404 event logs were deleted from the database successfully.
fa: همه‌ی گزارش های خطای 404 از پایگاه داده با موفقیت حذف گردید!

en: Prevent hotlinking
fa: جلوگیری از پیوند داغ Hotlinking

en: This feature will prevent people from directly hotlinking images from your site's pages by writing some directives in your .htaccess file.
fa: این ویژگی با نوشتن برخی دستورالعملیات ها در فایل htaccess. شما از لینک مستقیم تصاویر از صفحات سایت شما جلوگیری می کند.

en: Due to the fact that the image being displayed on the other person's site is coming from your server, this can cause leaking of bandwidth and resources for you because your server has to present this image for the people viewing it on someone elses's site.
fa: با توجه به اینکه تصویری که در سایت طرف مقابل نمایش داده می شود از سرور شما می آید، این می تواند باعث نشت پهنای باند و منابع برای شما شود زیرا سرور شما باید این تصویر را برای افرادی که آن را در سایت دیگران مشاهده می کنند ارائه دهد.

en: A hotlink is where someone displays an image on their site which is actually located on your site by using a direct link to the source of the image on your server.
fa: هات لینک به این معنی است که کسی عکس سایت شما را در سایت خود با استفاده از لینک سایت شما نمایش می دهد و از منابع سرور شما استفاده می کند.

en: Prevent image hotlinking
fa: جلوگیری از استفاده منابع تصاویر سایت

en: If the bot fails the checks then the plugin will mark it as being a fake Googlebot and it will block it
fa: اگر ربات بررسی ها را انجام ندهد، افزونه آن را به عنوان یک ربات گوگل جعلی علامت گذاری می کند و آن را مسدود می کند.

en: It will then perform a few tests to verify if the bot is legitimately from Google and if so it will allow the bot to proceed.
fa: سپس چند آزمایش انجام می دهد تا بررسی کند که آیا ربات به طور قانونی از Google است یا خیر و در این صورت به ربات اجازه ادامه کار را می دهد.

en: This feature will check if the User Agent information of a bot contains the string "Googlebot".
fa: این ویژگی بررسی می کند که آیا اطلاعات عامل کاربر یک ربات دارای رشته "Googlebot" است یا خیر.

en: Enable this if you want to block all fake Googlebots.
fa: این گزینه را انتخاب کنید اگر می خواهید ربات های تقلبی گوگل را قفل کنید.

en: Block fake Googlebots
fa: مسدودسازی ربات‌های گوگل تقلبی

en: All other bots from other organizations such as "Yahoo", "Bing" etc will not be affected by this feature.
fa: همه ربات های دیگر سازمان های دیگر مانند "Yahoo"، "Bing" و غیره تحت تأثیر این ویژگی قرار نخواهند گرفت.

en: Googlebots have a unique identity which cannot easily be forged and this feature will identify any fake Google bots and block them from reading your site's pages.
fa: ربات‌های گوگل دارای هویت منحصربه فردی هستند که به آسانی قابل جعل کردن نیستند.این ویژگی باعث شناسایی هر ربات گوگل تقلبی شده و از دسترسی آن ها برای خواندن محتوای سایت شما جلوگیری می کند.

en: This feature allows you to block bots which are impersonating as a Googlebot but actually aren't. (In other words they are fake Google bots)
fa: این ویژگی به شما امکان می‌دهد ربات‌هایی را که جعل هویت Googlebot هستند، اما در واقع اینطور نیستند، مسدود کنید. (به عبارت دیگر آنها ربات های جعلی گوگل هستند)

en: Although most of the bots out there are relatively harmless sometimes website owners want to have more control over which bots they allow into their site.
fa: اگرچه بیشتر ربات‌های موجود در بازار نسبتاً بی‌ضرر هستند، گاهی صاحبان وب‌سایت‌ها می‌خواهند کنترل بیشتری بر روی ربات‌هایی که اجازه ورود به سایت خود را می‌دهند داشته باشند.

en: A lot of bots are legitimate and non-malicious but not all bots are good and often you will find some which try to impersonate legitimate bots such as "Googlebot" but in reality they have nohing to do with Google at all.
fa: خیلی از ربات ها قانونی بوده و مخرب نیستند اماهمه ربات ها خوب نیستند.گاهی رباتی را می بینید که میخواهد خود را بجای "ربات گوگل" جابزند اما در واقع آن هیچ ربطی به گوگل ندارد.

note: translators: s%: Wiki URL.
en: %s?
fa: %s؟

en: What is an Internet Bot
fa: ربات اینترنتی چیست؟

en: Internet bot settings
fa: تنظیمات ربات اینترنت

en: This setting will implement the 5G security firewall protection mechanisms on your site which include the following things:
fa: این تنظیم مکانیسم‌های حفاظتی فایروال امنیتی 5G را در سایت شما پیاده‌سازی می‌کند که شامل موارد زیر است:

en: Enable this to apply the 5G firewall protection from perishablepress.com to your site.
fa: اگر می خواهید دیوارآتش 5G ارائه شده توسط  perishablepress.com را فعال کنید، این گزینه را تیک بزنید.

en: Enable legacy 5G firewall protection
fa: فعالسازی محافظت G5

en: ....and much more.
fa: ....و خیلی بیشتر.

en: 4) Stop attackers from manipulating query strings by disallowing illicit characters.
fa: 4) مهاجمان را از دستکاری رشته های کوئری با غیر مجاز کردن کاراکترهای غیرقانونی متوقف کنید.

en: 3) Guard against the common patterns and specific exploits in the root portion of targeted URLs.
fa: 3) از الگوهای رایج و سوء استفاده های خاص در قسمت ریشه URL های هدف محافظت کنید.

en: 2) Block malicious encoded URL characters such as the ".css(" string.
fa: 2) کاراکترهای URL رمزگذاری شده مخرب مانند رشته ".css(" را مسدود کنید.

en: 1) Block forbidden characters commonly used in exploitative attacks.
fa: 1) کاراکترهای ممنوعه که معمولاً در حملات استثماری استفاده می شوند را مسدود کنید.

en: This setting will implement the 6G security firewall protection mechanisms on your site which include the following things:
fa: این تنظیم مکانیسم های حفاظتی فایروال امنیتی 6G را در سایت شما پیاده سازی می کند که شامل موارد زیر است:

en: Enable 6G firewall protection
fa: فعال کردن فایروال 6G

en: The 6G firewall is a simple, flexible blacklist that helps reduce the number of malicious URL requests that hit your website.
fa: لیست سیاه 6G یک لیست‌سیاه ساده و انعطاف‌پذیر است که تعداد درخواست‌های خرابکارانه URL به سایت شما را کاهش می‌دهد.

en: NOTE: Some strings for this setting might break some functionality.
fa: توجه: برخی رشته‌ها برای این تنظیم ممکن است برخی از عملیاتکردها را خراب کنند.

en: This setting matches for common malicious string patterns and exploits and will produce a 403 error for the hacker attempting the query.
fa: این تنظیم با الگوهای رشته های مخرب و سوء استفاده های رایج مطابقت دارد و یک خطای 403 برای هکری که تلاش می کند کوئری ایجاد کند.

en: This is an advanced character string filter to prevent malicious string attacks on your site coming from Cross Site Scripting (XSS).
fa: این یک فیلتر رشته کاراکتر پیشرفته برای جلوگیری از حملات رشته های مخرب به سایت شما است که از طریق Cross Site Scripting (XSS) انجام می شود.

en: Enable advanced character string filter
fa: فعال کردن فیلتر پیشرفته رشته‌های کارکتری

en: Advanced character string filter
fa: فیلتر پیشرفته برای رشته‌های کارکتری

en: NOTE: Some of these strings might be used for plugins or themes and hence this might break some functionality.
fa: توجه: برخی از این رشته ها ممکن است برای پلاگین ها یا تم ها استفاده شوند و از این رو ممکن است برخی از عملیاتکردها را خراب کند.

en: This will help protect you against malicious queries via XSS.
fa: این به محافظت از شما در برابر درخواست های مخرب از طریق XSS کمک می کند.

en: Deny bad query strings
fa: جلوگیری از Bad Query Strings

en: Bad query strings
fa: Bad Query Strings

en: By forbidding proxy comments you are in effect eliminating some spam and other proxy requests.
fa: با ممنوع کردن فرستادن دیدگاه از راه پراکسی، در عمل شما جلوی بسیاری از SPAMها و سایر درخواست‌های پراکسی را می‌گیرید.

en: This setting will deny any requests that use a proxy server when posting comments.
fa: این تنظیم هرگونه درخواستی را که از سرور پروکسی در هنگام ارسال نظرات استفاده می‌کنند رد می‌کند.

en: Enable this if you want to forbid proxy comment posting.
fa: اگر می‌خواهید فرستادن دیدگاه از راه پراکسی را غیرفعال کنید، این گزینه را تیک بزنید.

en: Forbid proxy comment posting
fa: ممنوع کردن فرستادن دیدگاه از راه پراکسی

en: Proxy comment posting
fa: فرستادن دیدگاه از راه پراکسی

en: Disabling trace and track on your site will help prevent HTTP Trace attacks.
fa: غیرفعال کردن ردیابی و ردیابی در سایت شما به جلوگیری از حملات HTTP Trace کمک می کند.

en: This hacking technique is usually used together with cross site scripting attacks (XSS).
fa: این تکنیک هک معمولاً همراه با حملات اسکریپت نویسی متقابل سایت (XSS) استفاده می شود.

en: HTTP Trace attack (XST) can be used to return header requests and grab cookies and other information.
fa: حمله HTTP Trace (XST) می تواند برای بازگرداندن درخواست های هدر و گرفتن کوکی ها و سایر اطلاعات استفاده شود.

en: Disable trace and track
fa: از کار انداختن ردیابی و رهگیری

en: Trace and track
fa: ردیابی و رهگیری

en: This feature will prevent the listing of contents for all directories.
fa: این ویژگی از فهرست شدن مطالب برای همه دایرکتوری ها جلوگیری می کند.

en: By default, an Apache server will allow the listing of the contents of a directory if it doesn't contain an index.php file.
fa: به‌طور پیش‌فرض، سرور آپاچی اگر حاوی فایل index.php نباشد، فهرستی از محتویات دایرکتوری را مجاز می‌سازد.

en: Enable this if you want to disable directory and file listing.
fa: اگر می‌خواهید فهرست کردن دایرکتوری و فایل‌ها را از کار بندازید، این گزینه را تیک بزنید.

en: Disable index views
fa: از کار انداختن مشاهده محتوا به صورت فهرست (Index Views)

en: Listing of directory contents
fa: فهرست کردن محتوای دایرکتوری

en: Save PHP firewall settings
fa: ذخیره تنظیمات دیوارآتش پایه

en: Enable this if you want to block access to the debug.log file that WordPress creates when debug logging is enabled.
fa: این گزینه را انتخاب کنید اگر می خواهید دسترسی به پرونده debug.log را مسدود کنید.

en: Block access to debug.log file
fa: قفل کردن دسترسی به پرونده‌ی debug.log

en: Block access to debug log file
fa: مسدود سازی دسترسی به رفع اشکال گزارش پرونده

en: This feature will also remove the "X-Pingback" header if it is present.
fa: این ویژگی همچنین هدر "X-Pingback" را در صورت وجود حذف می کند.

en: The feature will still allow XMLRPC functionality on your site but will disable the pingback methods.
fa: این ویژگی همچنان به عملیاتکرد XMLRPC در سایت شما اجازه می دهد، اما روش های پینگ بک را غیرفعال می کند.

en: NOTE: If you use Jetpack or the Wordpress iOS or other apps then you should enable this feature but leave the "Completely Block Access To XMLRPC" checkbox unchecked.
fa: NOTE: If you use Jetpack or the WordPress iOS or other apps then you should enable this feature but leave the "Completely Block Access To XMLRPC" checkbox unchecked.

en: Disable pingback functionality from XMLRPC
fa: غیرفعال کردن عملکردPingback از XMLRPC

en: Leave this feature disabled and use the feature below if you want pingback protection but you still need XMLRPC.
fa: این ویژگی را غیرفعال کنید و اگر می‌خواهید حفاظت از پینگ بک را داشته باشید اما همچنان به XMLRPC نیاز دارید، از ویژگی زیر استفاده کنید.

en: NOTE: You should only enable this feature if you are not currently using the XML-RPC functionality on your WordPress installation.
fa: توجه: فقط در صورتی باید این ویژگی را فعال کنید که در حال حاضر از عملیاتکرد XML-RPC در نصب وردپرس خود استفاده نمی کنید.

en: Apart from the security protection benefit, this feature may also help reduce load on your server, particularly if your site currently has a lot of unwanted traffic hitting the XML-RPC API on your installation.
fa: جدا از مزیت حفاظت از امنیت، این ویژگی ممکن است به کاهش بار روی سرور شما نیز کمک کند، به خصوص اگر سایت شما در حال حاضر دارای ترافیک ناخواسته زیادی است که به API XML-RPC در نصب شما برخورد می کند.

en: 3) Scanning ports in internal networks to get info from various hosts.
fa: 3) اسکن پورت ها در شبکه های داخلی برای دریافت اطلاعات از هاست های مختلف.

en: 2) Hacking internal routers.
fa: 2) هک روترهای داخلی.

en: 1) Denial of Service (DoS) attacks
fa: 1) حملات انکار سرویس (DoS).

en: Hackers can exploit various vulnerabilities in the WordPress XML-RPC API in a number of ways such as:
fa: هکرها می‌توانند از آسیب‌پذیری‌های مختلف در API XML-RPC وردپرس به روش‌های مختلفی از جمله:

en: Enable this if you are not using the WP XML-RPC functionality and you want to completely block external access to XMLRPC.
fa: Check this if you are not using the WP XML-RPC functionality and you want to completely block external access to XMLRPC.

en: Completely block access to XMLRPC
fa: بصورت کامل درستری به XMLRPC را ببند

en: WordPress XMLRPC and pingback vulnerability protection
fa: حفاظت آسیب‌پذیری Pingback وردپرس

note: translators: %s: Upload limit.
en: The value for the maximum file upload size used in the .htaccess file. (Defaults to %sMB if left blank)
fa: مقدار حداکثر اندازه بارگذاری پرونده که در پرونده .htaccess استفاده شده است. (در صورت خالی ماندن پیش فرض 10 مگابایت)

en: Max file upload size (MB)
fa: حداکثر اندازه بارگذاری پرونده (مگابایت)

en: You are still advised to take a backup of your active .htaccess file just in case.
fa: هنوز هم به شما توصیه می شود که برای هر موردی از فایل htaccess فعال خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

en: The above firewall features will be applied via your .htaccess file and should not affect your site's overall functionality.
fa: ویژگی های فایروال بالا از طریق فایل htaccess شما اعمال می شود و نباید بر عملیاتکرد کلی سایت شما تأثیر بگذارد.

en: 4) Protect your wp-config.php file by denying access to it.
fa: 4) از فایل wp-config.php خود با ممانعت از دسترسی به آن محافظت کنید.

note: translators: %s: Upload limit.
en: 3) Limit file upload size (%sMB).
fa: 3) محدود کردن حجم قابل آپلود (10 مگابایت)

en: 2) Disable the server signature.
fa: 2) امضای سرور را غیرفعال کنید.

en: 1) Protect your htaccess file by denying access to it.
fa: 1) از فایل htaccess خود با ممانعت از دسترسی به آن محافظت کنید.

en: This setting will implement the following basic firewall protection mechanisms on your site:
fa: این تنظیم مکانیسم های اصلی حفاظت از فایروال زیر را در سایت شما پیاده سازی می کند:

en: Enable basic firewall protection
fa: فعالسازی حفاظت فایروال پایه

en: Basic firewall settings
fa: تنظیمات فایروال پایه

en: If you still need XMLRPC then uncheck the "Completely Block Access To XMLRPC" checkbox and enable only the "Disable Pingback Functionality From XMLRPC" checkbox.
fa: اگر همچنان به XMLRPC نیاز دارید، علامت کادر "کاملاً مسدود کردن دسترسی به XMLRPC" را بردارید و فقط کادر "غیرفعال کردن عملیاتکرد Pingback از XMLRPC" را فعال کنید.

en: By leaving this feature enabled you will prevent Jetpack or Wordpress iOS or other apps which need XMLRPC from working correctly on your site.
fa: By leaving this feature enabled you will prevent Jetpack or WordPress iOS or other apps which need XMLRPC from working correctly on your site.

en: You have enabled the "Completely Block Access To XMLRPC" checkbox which means all XMLRPC functionality will be blocked.
fa: توجه: شما فعال کرده اید " دسترسی کامل به XMLRPC" که به این معنی می باشد تمام فعالیت‌های XMLRPC مسدود می شود.

en: Firewall settings
fa: تنظیمات فایروال

en: 404 detection
fa: تشخیص خطای 404

en: Internet bots
fa: ربات‌های اینترنت

en: No action required
fa: کاری نیاز نیست

en: Set recommended permissions
fa: تنظیم مجوزهای پیشنهادی

en: No system logs were found.
fa: هیچ گزارشی یافت نشد!

en: View latest system logs
fa: دیدن تازه‌ترین گزارش های سیستم

en: Enter your system log file name. (Defaults to error_log)
fa: نام فایل لاگ سیستم خود را وارد کنید. (به طور پیش فرض error_log)

en: Enter System Log File Name
fa: نام فایل گزارش سیستم را وارد کنید

en: Please press the button below to view the latest system logs
fa: لطفاً برای مشاهده جدیدترین گزارشهای سیستم بر روی دکمه زیر کلیک کنید

en: View system logs
fa: دیدن گزارش‌های سیستم

en: By occasionally viewing the contents of these logs files you can keep informed of any underlying problems on your system which you might need to address.
fa: با دیدن گاه به گاه درونمایه این فایل‌های گزارش شما می توانید از همه مشکلات پنهان سیستم آگاه شوید.

en: Depending on the nature and cause of the error or warning, your hosting server can create multiple instances of this file in numerous directory locations of your WordPress installation.
fa: بسته به ماهیت و علت خطا یا هشدار، سرور میزبان شما می تواند چندین نمونه از این فایل را در مکان های دایرکتوری متعدد نصب وردپرس شما ایجاد کند.

en: Sometimes your hosting platform will produce error or warning logs in a file called "error_log".
fa: گاهی اوقات پلت فرم میزبانی شما گزارش های خطا یا هشدار را در فایلی به نام "error_log" تولید می کند.

en: System logs
fa: گزارش‌های سیستم

en: By deleting these files you are hiding some key pieces of information (such as WordPress version info) from potential hackers.
fa: با حذف این فایل‌ها، برخی از اطلاعات کلیدی (مانند اطلاعات نسخه وردپرس) را از هکرهای احتمالی پنهان می‌کنید.

en: Enable this to remove the ability for people to edit PHP files via the WP dashboard
fa: اگر می خواهید اجازه ویرایش فایل‌های PHP از طریق پیشخوان وردپرس را غیرفعال کنید این گزینه را تیک بزنید

en: Disable ability to edit PHP files
fa: غیرفعال کردن ویرایش فایل‌های PHP

en: Disable PHP file editing
fa: غیرفعال کردن ویرایش فایل PHP

en: This feature will disable the ability for people to edit PHP files via the dashboard.
fa: این ویژگی امکان ویرایش فایل‌های PHP را از طریق داشبورد برای افراد غیرفعال می‌کند.

en: This is often the first tool an attacker will use if able to login, since it allows code execution.
fa: این اغلب اولین ابزاری است که مهاجم در صورت امکان لاگین از آن استفاده می کند، زیرا امکان اجرای کد را فراهم می کند.

en: The WordPress Dashboard by default allows administrators to edit PHP files, such as plugin and theme files.
fa: پیشخوان وردپرس به طور پیش‌فرض به مدیران سایت اجازه ویرایش فایل‌های PHP (مانند فایل‌های پوسته ها و افزونه ها) را می‌دهد.

en: File editing
fa: ویرایش فایل

en: Recommended action
fa: کار پیشنهادی

en: Recommended permissions
fa: مجوزهای پیشنهادی

en: Current permissions
fa: مجوزهای فعلی

en: File/Folder
fa: پوشه فایل

en: WP directory and file permissions scan results
fa: نتایج اسکن مسیر نصب وردپرس و مجوزهای فایل

en: This feature is not applicable for Windows server installations.
fa: این ویژگی برای نصب سرور ویندوز قابل اجرا نیست.

en: This plugin has detected that your site is running on a Windows server.
fa: این افزونه تشخیص داده است که سایت شما روی یک سرور ویندوز اجرا می شود.

en: This feature will scan the critical WP core folders and files and will highlight any permission settings which are insecure.
fa: این ویژگی پوشه‌ها و فایل‌های اصلی WP را اسکن می‌کند و تنظیمات لایسنس ناامن را برجسته می‌کند.

en: However, sometimes people or other plugins modify the various permission settings of certain core WP folders or files such that they end up making their site less secure because they chose the wrong permission values.
fa: با این حال، گاهی اوقات افراد یا سایر افزونه‌ها تنظیمات لایسنسهای مختلف پوشه‌ها یا فایل‌های WP اصلی را تغییر می‌دهند تا در نهایت به دلیل انتخاب مقادیر اشتباه، امنیت سایت خود را کاهش دهند.

en: Your WP installation already comes with reasonably secure file permission settings for the filesystem.
fa: نصب WP شما از قبل با تنظیمات لایسنس فایل نسبتاً ایمن برای سیستم فایل همراه است.

en: Your WordPress file and folder permission settings govern the accessibility and read/write privileges of the files and folders which make up your WP installation.
fa: دسترسی و اجازه خواندن و نوشتن فایل ها و پوشه هایی که وردپرس را می سازند، توسط مجوزهای فایل کنترل می شود.

en: File permissions scan
fa: اسکن مجوزهای فایل

en: Unable to change permissions for %s
fa: ناتوانی در تغییر مجوزها برای %s !

en: The permissions for %s were successfully changed to %s
fa: مجوزها برای %s به خوبی به %s تغییر کردند

en: Host system logs
fa: گزارش‌های سیستم هاست

en: PHP file editing
fa: ویرایش فایل PHP

en: The following files were changed on your website.
fa: فایل‌های زیر در هاست شما تغییر کرده اند.

en: The following files were removed from your website.
fa: فایل‌های زیر از هاست شما پاک شدند.

en: File modified
fa: اصلاح شدن فایل

en: File size
fa: اندازه فایل

en: File
fa: فایل

en: The following files were added to your website.
fa: فایلهای زیر به هاست شما اضافه شده اند.

en: Latest file change scan results
fa: واپسین نتایج تغییرات فایل

en: No contract (cancel anytime)
fa: بدون قرارداد (لغو در هر زمان)

en: Blacklist removal
fa: حذف لیست سیاه

en: We provide advice for malware cleanup
fa: ما توصیه هایی برای پاکسازی بدافزار ارائه می دهیم

en: Site response time monitoring
fa: نظارت بر زمان ریسپانسیویی سایت

en: Site uptime monitoring
fa: نظارت بر آپتایم سایت

en: Automatic email alerting
fa: ایمیل هشدار بصورت خودکار

en: Automatic malware and blacklist monitoring
fa: نظارت خودکار بر کدهای مخرب و لیست سیاه

en: This is why we have created an easy-to-use scanning service which is hosted off our own server which will scan your site for malware weekly and notify you if it finds anything.
fa: به همین دلیل است که ما یک سرویس اسکن با کاربری آسان ایجاد کرده‌ایم که روی سرور خود میزبانی می‌شود که هر هفته سایت شما را برای بدافزار اسکن می‌کند و در صورت یافتن چیزی به شما اطلاع می‌دهد.

en: Scanning for malware
fa: اسکن برای کدهای مخرب

en: This is because the bots and spiders from search engines such as Google have the capability to detect malware when they are indexing the pages on your site, and consequently they can blacklist your website which will in turn affect your search rankings.
fa: این به این دلیل است که ربات ها و عنکبوت های موتورهای جستجو مانند گوگل این قابلیت را دارند که بدافزارها را هنگام فهرست کردن صفحات سایت شما شناسایی کنند و در نتیجه می توانند وب سایت شما را در لیست سیاه قرار دهند که به نوبه خود بر رتبه بندی جستجوی شما تأثیر می گذارد.

en: Often when malware code has been inserted into your site you will normally not notice anything out of the ordinary based on appearances, but it can have a dramatic effect on your site's search ranking.
fa: اغلب زمانی که کد بدافزار در سایت شما درج شده است، معمولاً بر اساس ظاهر چیزی غیرعادی متوجه نمی‌شوید، اما می‌تواند تأثیر چشمگیری بر رتبه‌بندی جستجوی سایت شما داشته باشد.

en: What is malware?
fa: بدافزار چیست؟

en: Enter one or more email addresses on a new line.
fa: یک یا چند آدرس ایمیل را در یک خط جدید وارد کنید.

en: Enable this if you want the system to email you if a file change was detected
fa: اگر می خواهید سیستم وقتی یک تغییر فایل را شناسایی کرد به شما ایمیل بفرستد این گزینه را تیک بزنید

en: Send email when change detected
fa: هنگامی که تغییر فایل شناسایی شد به من ایمیل بفرست

en: somedirectory
fa: فلان دایرکتوری

en: Example: If you want the scanner to ignore certain files in different directories or whole directories, then you would enter the following:
fa: مثال: اگر می خواهید اسکنر فایل های خاصی را در دایرکتوری های مختلف یا کل دایرکتوری ها نادیده بگیرد، باید موارد زیر را وارد کنید:

en: Enter each file or directory on a new line which you wish to exclude from the file change detection scan.
fa: هر فایل یا دایرکتوری را در خط جدیدی وارد کنید که می‌خواهید از اسکن تشخیص تغییر فایل حذف شود.

en: Files/Directories to ignore
fa: فایل‌ها/ مسیرهایی که باید چشم پوشی شود

en: Enter each file type or extension on a new line which you wish to exclude from the file change detection scan.
fa: هر نوع فایل یا پسوند را در خط جدیدی وارد کنید که می‌خواهید از اسکن تشخیص تغییر فایل حذف شود.

en: File types to ignore
fa: فرمت هایی که باید چشم پوشی شود

en: Set the value for how often you would like a scan to occur
fa: مقدار را برای هر چند وقت یکبار که مایلید اسکن انجام شود را تنظیم کنید

en: Scan time interval
fa: بازه زمانی اسکن

en: Enable this if you want the system to automatically and periodically scan your files to check for file changes based on the settings below
fa: برای اسکن خودکار/زمان‌بندی شده فایل ها بر اساس تنظیمات زیر، این گزینه را تیک بزنید

en: Enable automated file change detection scan
fa: فعال کردن شناسایی تغییر فایل به طور خودکار

en: File change detection settings
fa: تنظیمات شناسایی تغییر فایل

en: This feature also allows you to exclude certain files or folders from the scan in cases where you know that they change often as part of their normal operation. (For example log files and certain caching plugin files may change often and hence you may choose to exclude such files from the file change detection scan)
fa: این ویژگی همچنین به شما امکان می دهد در مواردی که می دانید فایل ها یا پوشه های خاصی به عنوان بخشی از عملیاتکرد عادی خود تغییر می کنند، از اسکن حذف کنید. (به عنوان مثال، فایل‌های گزارش و برخی از فایل‌های پلاگین حافظه پنهان ممکن است اغلب تغییر کنند و از این رو می‌توانید چنین فایل‌هایی را از اسکن تشخیص تغییر فایل حذف کنید)

en: The "File Change Detection Feature" will notify you of any file change which occurs on your system, including the addition and deletion of files by performing a regular automated or manual scan of your system's files.
fa: "ویژگی تشخیص تغییر فایل" شما را از هرگونه تغییر فایلی که در سیستم شما رخ می دهد، از جمله افزودن و حذف فایل ها با انجام اسکن منظم خودکار یا دستی فایل های سیستم شما، مطلع می کند.

en: In general, WordPress core and plugin files and file types such as ".php" or ".js" should not change often and when they do, it is important that you are made aware when a change occurs and which file was affected.
fa: به طور کلی، فایل‌های هسته و افزونه وردپرس و انواع فایل‌ها مانند «.

en: Being informed of any changes in your files can be a good way to quickly prevent a hacker from causing damage to your website.
fa: اطلاع از هرگونه تغییر در فایل های خود می تواند راه خوبی برای جلوگیری سریع از آسیب رساندن هکر به وب سایت شما باشد.

en: If given an opportunity hackers can insert their code or files into your system which they can then use to carry out malicious acts on your site.
fa: اگر فرصتی به هکرها داده شود می توانند کد یا فایل های خود را در سیستم شما وارد کنند که سپس می توانند از آنها برای انجام اقدامات مخرب در سایت شما استفاده کنند.

en: The following address was removed because it is not a valid email address:
fa: این آدرس بخاطر درست نبودن آدرس ایمیل حذف شد:

en: The scan is complete - There were no file changes detected.
fa: اسکن کامل شد - تغییر پرونده ای شناسایی نشد!

en: Malware scan
fa: اسکن بدافزار

en: %s view definitions were updated successfully.
fa: %s مشاهده تعاریف با موفقیت به روز شد!

en: Update of the following MySQL view definition failed: %s
fa: به‌روزرسانی تعریف نمای MySQL زیر انجام نشد: %s

en: Checking for MySQL tables of type "view".....
fa: بررسی جداول MySQL از نوع "view".....

en: The usermeta table records which had references to the old DB prefix were updated successfully!
fa: رکوردهای جدول usermeta که دارای ارجاع به پیشوند DB قدیمی بودند با موفقیت به روز شدند!

en: Error updating user_meta table where new meta_key = %s, old meta_key = %s and user_id = %s.
fa: خطا در به‌روزرسانی جدول user_meta که در آن meta_key جدید = %s، meta_key قدیمی = %s و user_id = %s.

en: The %s table records which had references to the old DB prefix were updated successfully!
fa: رکوردهای جدول %s که ارجاعاتی به پیشوند DB قدیمی داشتند با موفقیت به روز شدند!

en: The options table records which had references to the old DB prefix were updated successfully!
fa: رکوردهای جدول گزینه ها که به پیشوند DB قدیمی ارجاع داشتند با موفقیت به روز شدند!

en: Update of table %s failed: unable to change %s to %s
fa: به روز رسانی جدول %s ناموفق بود: نمی توان %s را به %s تغییر داد

en: wp-config.php file was updated successfully!
fa: فایل wp-config.php با موفقیت به روز شد!

en: %s tables had their prefix updated successfully!
fa: %s جدول پیشوند خود با موفقیت به روز شد!

en: Please change the prefix manually for the above tables to: %s
fa: لطفاً پیشوند جداول بالا را به صورت دستی به %s تغییر دهید

en: %s table name update failed
fa: به‌روزرسانی نام جدول %s انجام نشد

en: A backup copy of your wp-config.php file was created successfully!
fa: یک نسخه پشتیبان از فایل wp-config.php شما با موفقیت ایجاد شد!

en: Your WordPress system has a total of %s tables and your new DB prefix will be: %s
fa: سیستم وردپرس شما در مجموع دارای %s جدول است و پیشوند DB جدید شما %s خواهد بود

en: Starting DB prefix change operations.....
fa: شروع عملیاتیات تغییر پیشوند DB.....

en: Error - Could not get tables or no tables found!
fa: خطا - جداول دریافت نشد یا جدولی پیدا نشد!

en: Weeks
fa: هفته

en: Days
fa: روز

en: Hours
fa: ساعت

en: Automated scheduled backups
fa: پشتیبان گیری خودکار

en: Manual backup
fa: پشتیبان گیری دستی

en: You entered a non numeric value for the "backup time interval" field, it has been set to the default value.
fa: شما یک مقدار غیر عددی برای "بازه زمانی پشتیبان گیری" وارد کرده اید. بازه زمانی روی مقدار پیش‌فرض تنظیم می شود.

en: Choose your own database prefix by specifying a string which contains letters and/or numbers and/or underscores, example: xyz_
fa: خودتان یک پیشوند دلخواه به زبان انگلیسی برای دیتابیس بنویسید(پیشوند می تواند شامل حروف،عدد و یا Underline باشد)

en: OR
fa: یا

en: Enable this if you want the plugin to generate a random 6 character string for the table prefix
fa: اگر می خواهید افزونه یک پیشوند تصادفی 6 کاراکتری برای دیتابیس شما بسازد، این گزینه را تیک بزنید

note: translators: %s: Backup link.
en: It is recommended that you perform a %s before using this feature
fa: توصیه می شود قبل از استفاده از این ویژگی، %s را انجام دهید

en: This feature allows you to easily change the prefix to a value of your choice or to a random value set by this plugin.
fa: این ویژگی به شما این امکان را می دهد که به راحتی پیشوند را به مقدار دلخواه خود یا به مقدار تصادفی تنظیم شده توسط این افزونه تغییر دهید.

en: One way to add a layer of protection for your DB is to change the default WordPress table prefix from "wp_" to something else which will be difficult for hackers to guess.
fa: یکی از راه‌های افزودن یک لایه حفاظتی برای DB شما این است که پیشوند جدول پیش‌فرض وردپرس را از "wp_" به چیز دیگری تغییر دهید که حدس زدن آن برای هکرها دشوار است.

en: The database is also a target for hackers via methods such as SQL injections and malicious and automated code which targets certain tables.
fa: دیتابیس همچنین هدفی برای هکرها می باشد که از طریق SQL Injections یا کدهای خرابکارانه خودکار جدولهای خاصی را هدف می گیرند.

en: Your WordPress database is the most important asset of your website because it contains a lot of your site's precious information.
fa: دیتابیس وردپرس شما،مهم ترین قسمت سایت شماست؛ زیرا بخش ارزشمند اطلاعات سایت شما در آن است.

en: Change database prefix
fa: تغییر پیشوند دیتابیس

en: Please enter a value for the DB prefix.
fa: لطفاً یک مقدار برای پیشوند DB وارد کنید.

en: Nonce check failed for DB prefix change operation.
fa: بررسی Nonce برای تغییر پیشوند دیتابیس ناموفق بود!

en: Number of temporarily locked out IP addresses:
fa: تعداد آی پی های قفل شده بطور موقت:

en: There are no IP addresses currently locked out.
fa: در حال حاضر هیچ آدرس IP قفل شده ای وجود ندارد.

note: translators: %s: Users Online URL translators: %s: Number of locked out IPs
en: Go to the %s menu to see more details
fa: برای مشاهده جزئیات بیشتر به منوی %s بروید

en: There are no other site-wide users currently logged in.
fa: در حال حاضر هیچ کاربر دیگری در سراسر سایت وارد نشده است.

en: Number of users currently logged in site-wide (including you) is:
fa: تعداد کاربرانی که در حال حاضر در سراسر سایت وارد شده اند (از جمله شما) عبارتند از:

en: There are no other users currently logged in.
fa: در حال حاضر هیچ کاربر دیگری وارد نشده است.

en: Number of users currently logged into your site (including you) is:
fa: تعداد کاربرانی که در حال حاضر وارد سایت شما شده اند (از جمله شما) عبارتند از:

en: Your new WordPress login URL is now:
fa: آدرس جدید ورود به وردپرس شما اکنون این است:

note: translators: %s: Brute Force Login URL translators: %s: Rename Login URL
en: The %s feature is currently active.
fa: ویژگی %s در حال حاضر فعال است.

en: Cookie-based brute force
fa: حملات براساس Cookie-Based Brute Force

en: Date
fa: تاریخ

en: User
fa: کاربر

en: No data found.
fa: اطلاعاتی یافت نشد!

en: Basic firewall
fa: فایروال پایه

en: File permission
fa: مجوز فایل

en: Admin username
fa: نام کاربری Admin

en: Below is the current status of the critical features that you should activate on your site to achieve a minimum level of recommended security
fa: در زیر وضعیت فعلی ویژگی های حیاتی است که باید در سایت خود فعال کنید تا به حداقل سطح امنیت توصیه شده دست یابید.

en: Wanna know more about the developers behind this plugin?
fa: آیا می خواهید در مورد توسعه دهندگان این افزونه بیشتر بدانید؟

en: Give us a good rating
fa: به ما امتیاز خوبی بدهید

en: Follow us on
fa: ما را دنبال در

en: Current Score of Your Site:
fa: امتیاز حال سایت شما:

en: Total Achievable Points:
fa: همه امتیازهای قابل کسب:

en: View all
fa: مشاهده همه

en: Brute force prevention login page
fa: پیشگیری از Brute force برگه ورود

en: Maintenance mode status
fa: وضعیت حالت تعمیر

en: Critical feature status
fa: وضعیت ویژگی‌های حیاتی

en: Get to know the developers
fa: توسعه دهندگان را بشناسید

en: Spread the word
fa: به دیگران هم بگویید

en: Security points breakdown
fa: تفکیک نکات امنیتی

en: Security strength meter
fa: سنجش قدرت امنیتی

en: Debug logs
fa: اشکال‌زدایی گزارش‌ها

en: Clear logs
fa: لاگ ها را پاک کنید

en: Debug log options
fa: تنظیمات ثبت اشکال زدایی

en: The debug logs have been cleared.
fa: گزارش‌های اشکال‌زدایی پاک شده‌اند.

en: Search
fa: جستجو کردن

en: Permanently blocked IP addresses
fa: آدرس‌های IP مسدود شده همیشگی

en: NOTE: This feature does NOT use the .htaccess file to permanently block the IP addresses so it should be compatible with all web servers running WordPress.
fa: توجه: این ویژگی از فایل htaccess. برای مسدود کردن دائمی آدرس‌های IP استفاده نمی‌کند، بنابراین باید با تمام سرورهای وب در حال اجرا وردپرس سازگار باشد.

en: This tab displays the list of all permanently blocked IP addresses.
fa: این زبانه فهرستی از تمام آدرس‌های IP مسدود شده همیشگی را نمایش می‌دهد.

en: Currently locked out IP addresses and ranges
fa: در حال حاضر آدرس های آی پی و محدوده‌های آن قفل شده اند

en: Name
fa: نام

en: On
fa: روشن

en: Permanent block list
fa: لیست سیاه همیشگی

en: Enable honeypot on login page
fa: فعال‌کردن ظرف‌عسل(Honeypot) در برگه ورود

en: Login form honeypot settings
fa: تنظیمات ظرف‌عسل(Honeypot) فرم ورود

en: Therefore, if the plugin detects that this field has a value when the form is submitted, then the robot which is attempting to submit the form on your site will be redirected to its localhost address - http://127.0.0.1.
fa: بنابراین اگر افزونه هنگامی که فرم ورود ارسال می شود تشخیص مقدار این فیلد را بدهد آنگاه رباتی که میخواهد با تلاش وارد سایت شود به آدرس محلی - http://127.0.0.1 هدایت می شود.

en: Since robots usually fill in every input field on a form, they will also submit a value for the special hidden honeypot field.
fa: از آنجایی که ربات ها معمولا در فیلد ورودی از فرم ورود را پر می کنند،آن ها همچنین مقداری مخصوص برای فیلد honeypot مخفی ارسال می کنند.

en: To specify an IPv4 range use a wildcard "*" character, acceptable ways to use wildcards is shown in the examples below:
fa: To specify an IPv4 range use a wildcard "*" character. Acceptable ways to use wildcards is shown in the examples below:

en: Enter whitelisted IP addresses:
fa: آی پی آدرس‌های لیست سفید را وارد کنید:

en: You can copy and paste the above address(es) in the text box below if you want to include it in your login whitelist.
fa: شما می‌توانید این آدرس را کپی و در جعبه متن پایین، Paste کنید.(اگر می‌خواهید آی پی کنونی شما در لیست سفید ثبت شود)

en: Your current IP address
fa: آدرس آی پی کنونی شما

en: Enable this if you want the whitelisting of selected IP addresses specified in the settings below
fa: اگر می‌خواهید ویژگی لیست سفید را برای آی پی آدرس‌هایی که در زیر مشخص کرده اید، فعال شود، این گزینه را تیک بزنید

en: Enable IP whitelisting
fa: فعال کردن تنظیمات لیست سفید آی پی

en: Login IP whitelist settings
fa: تنظیمات لیست سفید آی پی

en: By allowing/blocking IP addresses, you are using the most secure first line of defence because login access will only be granted to whitelisted IP addresses and other addresses will be blocked as soon as they try to access your login page.
fa: با اجازه دادن یا ندادن به آی پی آدرس‌ها از طریق فایل htaccess. ، شما از امن‌ترین خط دفاعی اولیه استفاده می‌کنید؛ زیرا اجازه دسترسی به برگه ورود تنها برای آی پی آدرس‌های موجود در لیست سفید صادر می‌شود و بقیه آدرس‌ها به محض تلاش برای رسیدن به برگه ورود، مسدود خواهند شد.

en: This feature will deny login access for all IP addresses which are not in your whitelist as configured in the settings below.
fa: این ویژگی دسترسی ورود به سیستم را برای همه آدرس‌های IP که در لیست سفید شما نیستند، همانطور که در تنظیمات زیر پیکربندی شده است، ممنوع می‌کند.

en: Enable CAPTCHA on WooCommerce registration form
fa: فعال سازی کد امنیتی در فرم ثبت نام وکامرس

en: Enable this if you want to insert CAPTCHA on a custom login form generated by the following WP function: %s
fa: این گزینه را انتخاب کنید اگر می خواهید کد امنیتی را در فرم ورود سفارشی قرار دهید با تابع وردپرس: wp_login_form()

en: Enable this if you want to insert a CAPTCHA form on the lost password page.
fa: اگر می‌خواهید به برگه بازیابی گذرواژه یک فرم کد امنیتی اضافه کنید این گزینه را تیک بزنید

en: Enable this if you want to insert a CAPTCHA form on the login page.
fa: اگر می خواهید یک فرم کد امنیتی به برگه ورود شما اضافه شود، این گزینه را تیک بزنید

en: Secret key
fa: کلید مخفی

en: Site key
fa: کلید سایت

en: You have the option of using either %s, %s or a plain maths CAPTCHA form.
fa: شما می توانید با استفاده از %s یا یک فرم رمزنگاری ریاضی ساده استفاده کنید.

en: Adding a CAPTCHA form on a login page or form is another effective yet simple "Brute Force" prevention technique.
fa: بنابراین افزودن یک فرم کد امنیتی به برگه ورود، یک ترفند ساده دیگر برای جلوگیری از بورت فورث است.

en: This feature allows you to add a CAPTCHA form on various WordPress login pages and forms.
fa: این ویژگی به شما امکان می دهد یک فرم کد امنیتی را در صفحات و فرم های مختلف ورود وردپرس اضافه کنید.

en: Perform cookie test
fa: انجام آزمایش کوکی

en: Save feature settings
fa: ذخیره تنظیمات ویژگی

en: The cookie test was successful, you can now enable this feature.
fa: آزمایش کوکی موفق بود. شما هم اکنون می‌توانید این ویژگی را فعال کنید.

en: By enabling this checkbox, the plugin will add the necessary rules and exceptions so that AJAX operations will work as expected.
fa: با فعال کردن این گزینه، افزونه دستورها و استثنائات لازم را به فایل .htaccess شما اضافه می‌کند بنابراین کارکردهای AJAX مختل نمی‌شود.

en: In the cases where your WordPress installation has a theme or plugin that uses AJAX, a few extra lines of directives and exceptions need to be added to prevent AJAX requests from being automatically blocked by the brute force prevention feature.
fa: در مواردی که سایت وردپرس شما پوسته یا افزونه‌ای دارد که از AJAX استفاده می‌کند، نیاز است که چند خط کوتاه دستورهای اضافی به فایل .htaccess شما اضافه شود؛ بنابراین درخواست‌های AJAX به صورت خودکار بلاک نمی‌شوند.

en: Enable this if your site uses AJAX functionality.
fa: اگر سایت شما از AJAX استفاده می‌کند این گزینه را تیک بزنید.

en: My site has a theme or plugins which use AJAX
fa: سایت من پوسته یا افزونه‌ای دارد که از AJAX استفاده می‌کند

en: If you do not use the WordPress password protection feature for your posts or pages then it is highly recommended that you leave this checkbox disabled.
fa: اگر از ویژگی محافظت از رمز عبور وردپرس برای پست ها یا صفحات خود استفاده نمی کنید، توصیه می شود این چک باکس را غیرفعال کنید.

en: Helpful Tip:
fa: نکته مفید:

en: By enabling this checkbox, the plugin will add the necessary rules and exceptions so that people trying to access these pages are not automatically blocked.
fa: با فعال کردن این گزینه، افزونه دستورها و استثنائات لازم را به فایل .htaccess شما اضافه می‌کند بنابراین کسانی که تلاش می‌کنند به برگه‌های محافظت شده برسند به صورت خودکار بلاک نمی‌شوند.

en: In the cases where you are protecting some of your posts or pages using the in-built WordPress password protection feature, a few extra lines of directives and exceptions need to be added so that people trying to access pages are not automatically blocked.
fa: در موارد که در آن شما از برخی از نوشته ها و یا برگه‌های خود با استفاده از ویژگی درونی وردپرس(رمزگذاری نوشته‌ها) محافظت می‌کنید، نیاز است که چند خط کوتاه دستورهای اضافی به فایل .htaccess شما اضافه شود؛ بنابراین افرادی که می‌خواهد برگه‌ها را ببینند به طور خودکار بلاک نمی‌شوند.

en: Enable this if you are using the native WordPress password protection feature for some or all of your blog posts or pages.
fa: اگر شما از قابلیت داخلی وردپرس برای رمزگذاری همه یا بعضی از نوشته‌ها و برگه‌های خود استفاده می‌کنید؛ این گزینه را تیک بزنید.

en: My site has posts or pages which are password protected
fa: سایت من نوشته‌ها یا برگه‌هایی دارد که با رمز محافظت می‌شوند

en: Redirecting a hacker or malicious bot back to "http://127.0.0.1" is ideal because it deflects them back to their own local host and puts the load on their server instead of yours.
fa: هدایت مجدد یک هکر یا ربات مخرب به "http://127.0.0.1" ایده آل است زیرا آنها را به میزبان محلی خود منحرف می کند و بار را به جای سرور شما روی سرور آنها قرار می دهد.

en: It's a good idea to not redirect attempted brute force login attempts to your site because it increases the load on your server.
fa: ایده خوبی است که تلاش برای ورود به سایت خود را تغییر ندهید زیرا بار روی سرور شما را افزایش می دهد.

en: Useful Tip:
fa: نکته مفید:

en: This field will default to: http://127.0.0.1 if you do not enter a value.
fa: اگر مقداری را وارد نکنید، این فیلد به صورت پیش‌فرض به صورت زیر خواهد بود: http://127.0.0.1.

en: Specify a URL to redirect a hacker to when they try to access your WordPress login page.
fa: زمانی که یک هکر سعی می کند به صفحه ورود به وردپرس شما دسترسی پیدا کند، یک URL برای هدایت مجدد به آن مشخص کنید.

en: Re-direct URL
fa: هدایت مجدد URL

en: Secret word
fa: واژه محرمانه

en: Any person trying to access your login page who does not have the special cookie in their browser will be automatically blocked.
fa: هر شخصی که بخواهد به صفحه ورود شما دسترسی داشته باشد و کوکی خاصی در مرورگر خود نداشته باشد به طور خودکار مسدود می شود.

en: 1) Enable the checkbox.
fa: 1) چک باکس را فعال کنید.

en: To use this feature do the following:
fa: برای استفاده از این ویژگی موارد زیر را انجام دهید:

en: This feature will deny access to your WordPress login page for all people except those who have a special cookie in their browser.
fa: این ویژگی دسترسی به صفحه ورود به وردپرس شما را برای همه افراد به جز کسانی که یک کوکی خاص در مرورگر خود دارند، ممنوع می کند.

en: Enable this if you want to protect your login page from a brute force attack.
fa: اگر می‌خواهید برگه ورود خود را از حمله Brute Force حفظ کنید، این گزینه را تیک بزنید.

en: Cookie based brute force login prevention
fa: جلوگیری از Brute Force بر پایه کوکی

en: Cookie-Based brute force login prevention
fa: جلوگیری از ورود Brute Force مبتنی بر کوکی

en: Due to the fact that at any one time there may be many concurrent login attempts occurring on your site via malicious automated robots, this also has a negative impact on your server's memory and performance.
fa: با توجه به این واقعیت که در هر زمان ممکن است چندین تلاش برای ورود همزمان در سایت شما از طریق ربات های خودکار مخرب رخ دهد، این نیز تأثیر منفی بر حافظه و عملیاتکرد سرور شما دارد.

en: A Brute Force Attack is when a hacker tries many combinations of usernames and passwords until they succeed in guessing the right combination.
fa: حمله Brute Force زمانی است که یک هکر ترکیب های زیادی از نام های کاربری و رمز عبور را امتحان می کند تا زمانی که موفق شود ترکیب مناسب را حدس بزند.

en: Brute force prevention firewall settings
fa: فایروال جلوگیری از Brute Force

en: You have successfully saved cookie based brute force prevention feature settings.
fa: شما با موفقیت تنظیمات ویژگی پیشگیری از brute force مبتنی بر کوکی را ذخیره کردید.

en: simply remember to add a "?%s=1" to your current site URL address.
fa: فقط به یاد داشته باشید که یک "?%s=1" را به آدرس URL سایت فعلی خود اضافه کنید.

en: It is important that you save this URL value somewhere in case you forget it, OR,
fa: مهم است که این مقدار URL را در جایی ذخیره کنید تا آن را فراموش کنید، یا

en: From now on you will need to log into your WP Admin using the following URL:
fa: از این پس باید با استفاده از URL زیر وارد WP Admin خود شوید:

en: You have successfully enabled the cookie based brute force prevention feature
fa: شما با موفقیت قابلیت پیشگیری از نیروی brute force مبتنی بر کوکی را فعال کردید

en: Login page URL
fa: آدرس صفحه ورود

en: Enable rename login page feature
fa: فعال‌سازی قابلیت تغییر نام برگه ورود

en: NOTE: If you are hosting your site on WPEngine or a provider which performs server caching, you will need to ask the host support people to NOT cache your renamed login page.
fa: توجه: اگر سایت خود را در WPEngine یا ارائه دهنده ای که کش سرور را انجام می دهد میزبانی می کنید، باید از افراد پشتیبانی میزبان بخواهید که صفحه ورود تغییر نام یافته شما را در حافظه پنهان ذخیره نکنند.

en: Rename login page settings
fa: تنظیمات تغییر نام برگه ورود

en: Your current login URL is:
fa: URL ورود فعلی شما این است:

en: Your WordPress login page URL has been renamed.
fa: آدرس صفحه ورود به وردپرس شما تغییر نام داده است.

en: You may also be interested in the following alternative brute force prevention features:
fa: همچنین ممکن است به ویژگی های جایگزین زیر برای پیشگیری از نیروی brute force علاقه مند باشید:

en: By doing this, malicious bots and hackers will not be able to access your login page because they will not know the correct login page URL.
fa: با انجام این کار، ربات ها و هکرهای مخرب نمی توانند به صفحه ورود به سیستم شما دسترسی پیدا کنند زیرا URL صفحه ورود صحیح را نمی دانند.

en: This feature allows you to change the login URL by setting your own slug and renaming the last portion of the login URL which contains the <strong>wp-login.php</strong> to any string that you like.
fa: این ویژگی به شما این امکان را می دهد که URL ورود به سیستم را با تنظیم Slug خود و تغییر نام آخرین بخش از URL ورود به سیستم که حاوی <strong>wp-login.php</strong> به هر رشته ای که دوست دارید تغییر دهید.

en: Normally if you wanted to login to WordPress you would type your site's home URL followed by wp-login.php.
fa: معمولاً اگر می‌خواهید وارد وردپرس شوید، URL خانه سایت خود را به دنبال آن wp-login.php تایپ می‌کنید.

en: An effective Brute Force prevention technique is to change the default WordPress login page URL.
fa: یک تکنیک موثر پیشگیری از Brute Force، تغییر URL صفحه ورود به سیستم پیش فرض وردپرس است.

en: Login page white list
fa: ورود به صفحه لیست سفید

en: You cannot use the value "wp-admin" for your login page slug.
fa: شما نمی توانید از مقدار "wp-admin" برای اسلاگ صفحه ورود خود استفاده کنید.

en: Please enter a value for your login page slug.
fa: لطفاً یک مقدار برای اسلاگ صفحه ورود خود وارد کنید.

en: Honeypot
fa: هانیپات

en: Login whitelist
fa: لیست سفید ورود

en: Cookie based brute force prevention
fa: جلوگیری از بورت فورث بر اساس کوکی

en: Rename login page
fa: تغییر نام برگه ورود

en: Save Settings
fa: تنظیمات را ذخیره کن

en: Example 2 - A list of more than 1 user agent strings to block
fa: مثال 2 - لیستی از بیش از 1 رشته عامل کاربر برای مسدود کردن

en: Example 1 - A single user agent string to block:
fa: مثال 1 - یک رشته عامل تک کاربر برای مسدود کردن:

en: Each user agent string must be on a new line.
fa: هر رشته عامل کاربر باید در یک خط جدید باشد.

en: Enter one or more user agent strings.
fa: یک یا چند رشته عامل کاربر را وارد کنید.

en: Enter user agents:
fa: نرم افزارهای نماینده کاربر را وارد کنید:

en: Example 3: 195.*.*.*
fa: مثال 3: 195.*.*.*

en: Example 2: 195.47.*.*
fa: مثال 2: 195.47.*.*

en: Example 1: 195.47.89.*
fa: مثال 1: 195.47.89.*

en: Each IP address must be on a new line.
fa: هر آدرس IP باید در یک خط جدید باشد.

en: More Info
fa: اطلاعات بیشتر

en: Enter one or more IP addresses or IP ranges.
fa: یک یا چند آدرس IP یا محدوده IP را وارد کنید.

en: Enter IP addresses:
fa: آدرس های آی پی را وارد کنید:

en: Enable this if you want the banning (or blacklisting) of selected IP addresses and/or user agents specified in the settings below
fa: این گزینه برای را برای فعال‌سازی ممنوعیت IPها/نرم افزارهای نماینده کاربر تیک بزنید

en: Enable IP or user agent blacklisting
fa: فعال سازی فهرست سیاه برای آی پی یا نرم افزار نماینده کاربری

en: IP hosts and user agent blacklist settings
fa: ساماندهی فهرست سیاه میزبان های آی پی و نرم افزارهای نماینده کاربر

note: translators: %s: Premium upgrade link
en: You may also be interested in %s.
fa: You may also be interested in our %s.

en: This feature will deny total site access for users which have IP addresses or user agents matching those which you have configured in the settings below.
fa: این ویژگی دسترسی کامل به سایت را برای کاربرانی که دارای آدرس IP یا عوامل کاربری مطابق با مواردی است که در تنظیمات زیر پیکربندی کرده‌اید، منع می‌کند.

en: Ban IPs or user agents
fa: ممنوعیت آی پی یا نرم افزار نماینده کاربران (User Agents)

en: The plugin was unable to write to the .htaccess file, please edit file manually.
fa: افزونه قادر به نوشتن در فایل htaccess. نیست. لطفا فایل را به صورت دستی ویرایش کنید.

en: Scanner
fa: اسکنر

en: Spam Prevention
fa: جلوگیری از اسپم

en: Brute Force
fa: بروت فورس

en: Firewall
fa: دیواره آتش

en: Database Security
fa: امنیت پایگاه داده

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Dashboard
fa: داشبورد

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Last page
fa: آخرین صفحه

en: Next page
fa: صفحه بعد

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page, 2: Total pages
en: %1$s of %2$s
fa: %1$s از %2$s

en: Current page
fa: صفحهٔ کنونی

en: Previous page
fa: صفحه قبلی

en: First page
fa: برگه نخست

note: translators: %s: Total items translators: %s: Item count.
en: %s item | %s items
fa[0]: %s مورد

en: No pending comments
fa: هیچ نظر معلقی وجود ندارد

en: No approved comments
fa: بدون نظر تایید شده

en: No comments
fa: بدون نظر

note: translators: %s: Pending comments translators: %s: Pending comments.
en: %s pending comment | %s pending comments
fa[0]: %s نظر در انتظار

note: translators: %s: Approved comments translators: %s: Approved comments.
en: %s approved comment | %s approved comments
fa[0]: %s نظر را تأیید کرد

note: translators: %s: Approved comments translators: %s: Approved comments.
en: %s comment | %s comments
fa[0]: نظر %s

en: All dates
fa: تمام تاریخ ها

en: Filter by date
fa: بر اساس تاریخ فیلتر کنید

en: Show more details
fa: نمایش جزئیات بیشتر

en: Apply
fa: درخواست دادن

en: Bulk actions
fa: اعمال دسته‌جمعی

en: Select bulk action
fa: اقدام انبوه را انتخاب کنید

en: No items found.
fa: موردی یافت نشد.

en: Excerpt view
fa: نمایش چکیده

en: List view
fa: نمایش فهرست‌وار

note: Description of the plugin
en: All round best WordPress security plugin!
fa: بهترین افزونه امنیتی وردپرس!

en: All In One WP Security
fa: افزونه All In One WP Security
